Як зрозуміти, що вам не вистачає вітаміну К

Дефіцит цього важливого елементу вітамінної лінійки може переслідувати тих, хто не любить овочі

Як зрозуміти, що вам не вистачає вітаміну К
Один з основних сигналів, які подає організм - синці, що довго не проходять.

Вітамін К - це жиророзчинний харчовий вітамін, який існує у двох основних формах: К1 (філлохінон) - міститься в рослинах і К2 (менахінон) - міститься в продуктах тваринного походження. Вітамін К1 відіграє більш важливу роль у згортанні крові, К2 відповідає за здоров'я кісток та серця. І обидві форми беруть участь у регуляції імунної системи, функціонуванні м'язів, здоров'я мозку, загоєнні ран.

Дефіцит цього вітаміну може виникнути у людей із захворюваннями печінки та шлунково-кишкового тракту, що перешкоджають засвоєнню жирів. А також при прийомі антибіотиків та протизаплідних таблеток. У здорових людей брак вітаміну К буває не часто, оскільки його багато в зелених овочах, і зовсім не складно отримувати його з їжі. Фактором ризику є і вік - у людей віком понад 65 років дефіцит вітаміну К більш поширений.

За якими ознаками визначити нестачу?

Найбільш характерними проявами є кровотечі різного характеру: від подряпин, які кровоточать і довго не гояться, до шлункових кровотеч. Найчастіше це носові кровотечі та ще одна явна ознака – синці, які легко з'являються і не проходять.

Другим основним симптомом є проблеми з кістками. Вітамін К необхідний для синтезу остеокальцину - білка, який допомагає  утримувати кальцій у кістках. Тому дефіцит вітаміну може призвести до остеопорозу, коли кістки стають крихкими та ламкими.

У деяких випадках дефіцит вітаміну К може викликати симптоми, які можуть бути спровоковані іншими захворюваннями – наприклад, головний біль, м'язову слабкість, порушення зору. Тому важливо звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу.

Чим заповнити?

Кращий спосіб запобігти нестачі вітаміну К - це дотримуватися збалансованої дієти, що включає продукти з цим вітаміном.

Джерела вітаміну К1:

  • зелені листові овочі - шпинат, капуста, броколі, листова зелень. Це основне джерело вітаміну К, який потрапляє до нас разом із їжею,
  • відварена звичайна капуста, брюссельська, цвітна, кольраби,
  • бобові та горіхи: стручкова та червона квасоля, волоські горіхи, кешью,
  • фрукти - ківі, гранат, авокадо,
  • сухофрукти - чорнослив та інжир,
  • ягоди, зокрема, заморожені - червона смородина, ожина,

Джерела вітаміну К2:

  • печінка - передусім, яловича, а також куряча,
  • свинина, курка, бекон, 
  • яйця, особливо жовток,
  • сир, вершки, молоко, вершкове масло
  • ферментовані продукти – квашена капуста, кімчі.

Важливо: аналіз на рівень вітаміну К у крові зазвичай призначається лікарем, якщо пацієнт має симптоми, що вказують на його дефіцит. Рівень вітаміну К у крові вимірюється у мікрограмах на мілілітр (мкг/мл). Нормальні показники – від 0,7 до 1,5 мкг/мл.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube