Під час тортур говорять навіть рослини: з'явилися перші аудіозаписи

Читать на русском

Звуки, які видають рослини, схожі на ляскання або клацання

Читать на русском
Рослини, наука, вчені, експеримент, природа
Якщо ми не чуємо крику рослин, це ще не означає, що вони мовчать

Звуки, які видають рослини, схожі на ляскання або клацання

Рослини видають звуки, схожі на клацання в ультразвукових частотах за межами діапазону людського слуху. Ті посилюються, коли рослина відчуває стрес. Згідно з дослідженням це може бути одним із способів, за допомогою якого рослини повідомляють про свій стрес навколишньому світу, пише ScienceAlert.

"Навіть у тихому полі є звуки, які ми не чуємо, і ці звуки несуть інформацію. Існують тварини, які можуть чути ці звуки, тому існує ймовірність того, що відбувається велика акустична взаємодія", - пояснюють ізраїльські еволюційні біологи.

Рослини постійно взаємодіють з комахами та іншими тваринами, і багато з цих організмів використовують звук для спілкування.  Тому для рослин було б неоптимально не використовувати звук взагалі, вважають вчені. 

Рослини під час стресу не такі пасивні, як ви можете подумати. Вони зазнають драматичних змін, як от вивільнення сильних ароматів, зміна кольору і форми. Ці зміни можуть сигналізувати про небезпеку для інших рослин поблизу, які у відповідь посилюють власний захист. Або приваблювати тварин, щоб впоратися зі шкідниками. Однак, кілька років тому вчені виявили, що рослини можуть розпізнавати звуки. Логічним наступним питанням було, чи можуть вони їх виробляти. 

Експеримент 

Щоб з'ясувати це, дослідники реєстрували рослини томатів і тютюну в різних умовах. Спочатку вони реєстрували рослини без стресу, щоб отримати базову лінію. Потім вони записували рослини, які були зневоднені, і рослини, у яких були зрізані стебла. Ці записи відбувалися спочатку в звукоізольованій акустичній камері, а потім у звичайних тепличних умовах. Потім науковці навчили алгоритм машинного навчання розрізняти ці звуки.

Звуки, що їх видають рослини, схожі на хлопання або клацання на занадто високій частоті, щоб їх могла розрізнити людина, і які можна почути в радіусі понад метр . Рослини без стресу взагалі не видають багато шуму. Вони просто тусуються, спокійно займаючись своїми рослинними справами. На відміну від них, рослини у стані стресу набагато галасливіші, видаючи в середньому до 40 клацань на годину, залежно від виду.

Рослини, позбавлені води, теж мають помітний звуковий профіль. Вони починають частіше клацати ще до того, як з'являються видимі ознаки зневоднення. Звуки наростають в міру того, як рослина стає все більш зневодненою, а потім стихають, коли рослина в'яне. Алгоритм зміг розрізнити ці звуки, а також вид рослини, яка їх видає. І це не лише помідори та тютюн.

Команда протестувала різноманітні рослини і виявила, що виробництво звуків є досить поширеним. Пшениця, кукурудза, виноград, кактус - всі вони шумлять. Але є ще кілька невідомих. Наприклад, незрозуміло, як саме виробляються звуки.

Хтось їх чує?

У попередніх дослідженнях було виявлено, що зневоднені рослини відчувають кавітацію - процес, під час якого в стеблі утворюються, розширюються і стискаються бульбашки повітря. Коли людина хрустить кісточками пальців, виникає чутний хлопок. Щось подібне може відбуватися і з рослинами.

Ми ще не знаємо, чи можуть інші стресові умови також викликати звук. Патогени, ультрафіолетове опромінення, перепади температур та інші несприятливі умови також можуть змусити рослини "звучати". Схоже, одна рослина чує іншу й у відповідь на "попередження" вони можуть ставати, до прикладу, більш сухостійкими. Вчені також показали, що навчитися ідентифікувати та розрізняти звуки рослин здатен ШІ. Тож, цілком можливо, що й інші організми роблять те саме. 

"Наразі ми досліджуємо реакцію тварин і рослин на ці звуки, а також вивчаємо нашу здатність ісприймати їх в абсолютному природному середовищі", - пояснили вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.