Коли ми лютуємо, порушуються функції судин та нормальний кровотік. Спалахи гніву можуть закінчитися інсультом
Одні з найважчих серцево-судинних хвороб - інфаркт міокарда та інсульт ніколи не виникають на рівному місці. Але якщо з тригерами довгострокового впливу все більш-менш зрозуміло – це тривалий психологічний стрес, зловживання алкоголем, ожиріння, куріння, клінічна інфекція. То з короткостроковими, до яких відносять емоційні розлади, гнів та важкі фізичні навантаження, як і раніше, багато питань. Деяку ясність у цей зв'язок вносить нове дослідження, проведене вченими Колумбійського університету, повідомляє Science Alert.
Напевно всім відомий стан агресивності чи гніву, що у пікової точці “дарує” відчуття, що зараз лусне голова і неможливо ні вдихнути, ні видихнути. Згідно з висновками дослідників, у цей момент слизова оболонка кровоносних судин також максимально напружується. Причому відбувається це навіть за недовгих спалахів гніву.
Раніше дослідження виявляли зв'язок агресії із підвищеним ризиком серцево-судинних хвороб. Тоді було виявлено, що гнів чи емоційний розлад, що виникають за 1 годину до інсульту, досить поширені та пов'язані з усіма типами інсульту, а особливо з геморагічним, коли відбувається внутрішньомозковий крововилив. При цьому у людей у спокійному та розслабленому стані кровоносні судини теж перебувають у повному релаксі. І це порушення їхньої здатності розслаблятися може збільшити ризик розвитку атеросклерозу, що тягне за собою ризик серцевих захворювань та інсульту. Як це пов'язано і чому – тоді не було виявлено.
У дослідженні Колумбійського університету вчені з'ясували, чи можуть негативні емоції — гнів, смуток та тривога — несприятливо впливати на функцію кровоносних судин порівняно з нейтральними емоціями.
Учасникам експерименту, яких були 280, були випадковим чином призначені одне із чотирьох емоційних завдань на 8 хвилин. Потрібно було згадати щось, що їх розлютило, згадати щось тривожне, читати депресивний текст, що викликає смуток або неодноразово рахувати до 100, щоб поринути в емоційно нейтральний стан.
Дослідники оцінювали клітини, що вистилають кровоносні судини кожного учасника, перед виконанням завдань та після нього. Вони шукали докази порушення розширення кровоносних судин, підвищеного пошкодження клітин або зниження їхньої здатності до відновлення.
І ось що вийшло: завдання, що нагадували минулі події, що викликають гнів, призводили до погіршення розширення кровоносних судин від старту виконання та ще до 40 хвилин після нього. Після 40-хвилинної позначки порушень більше не було.
А ось ні під час, ні після виконання емоційних завдань, пов'язаних із тривогою та смутком, жодних значних змін в оболонці кровоносних судин не спостерігалося.
Що ж відбувалося з судинами, коли люди зазнавали гніву? Ця емоція негативно впливає на здатність кровоносних судин розслаблятися, що важливо задля правильного кровотоку. А порушення у кровообігу – це підвищений ризик не лише серцево-судинних захворювань, а й реальна небезпека для життя. Тобто стан гніву однозначно призводить до дисфункції кровоносних судин, залишилося лише з'ясувати, що саме викликає зміни у них.
На думку експертів Американської кардіологічної асоціації, це дослідження красномовно свідчить, як гнів може негативно вплинути на здоров'я та функцію ендотелію судин, який є ключовим гравцем в ішемії міокарда та атеросклеротичних захворюваннях серця. І хоча зрозумілі ще не всі механізми впливу психологічного стану на серцево-судинну систему, з'явився шанс нарешті розібратися з цим.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.