Порозумнішати можна за допомогою рук: і отупіти теж

Читать на русском

Письмо, садівництво та в'язання зможуть покращити ваш настрій, а от друкування менш корисне, зрозуміли вчені

Читать на русском
Мозок, вчені, наука, еволюція, праця, користь, експеримент
Не лишилось жодних сумнівів - робота руками корисна для мозку.

Письмо, садівництво та в'язання зможуть покращити ваш настрій, а от друкування менш корисне, зрозуміли вчені

Людська рука - це диво природи. Жодна інша істота на Землі, навіть наші найближчі родичі примати, не мають рук, побудованих так само, як у нас, здатних до такого точного захоплення і маніпуляцій. Але щодня ми виконуємо руками менш складну практичну роботу, ніж раніше.

Більша частина сучасного життя складається з простих рухів, таких як торкання екранів і натискання кнопок, і деякі експерти вважають, що наша відмова від більш складних ручних дій може мати неприємні наслідки. Це, на їхню думку, може відобразитись на тому, як ми думаємо і відчуваємо, йдеться в публікації NYTimes.

"Якщо поглянути на структуру мозку - як він розподілений і куди вкладаються його ресурси - величезна його частина присвячена руху, а особливо довільним рухам рук", - переконані американськуі вчені.

Боротьба зі стресом та навчання

Вчені, які цікавляться зв'язком між зусиллями, що ми докладаємо для чогось, і винагородою, яку отримуємо за це, переконались, що робота руками здатна приносити унікальну користь. Вони виявили, що щури, які добували їжу лапами, мали здоровіші профілі гормонів стресу і краще вирішували проблеми порівняно зі щурами, яким давали їжу без необхідності видобувати її лапами.

Існує й певна схожість з дослідженнями на людях. Виявилось, що цілий ряд практичних занять, таких як в'язання, садівництво та малювання, пов'язані з когнітивними та емоційними перевагами, включаючи поліпшення пам'яті та уваги, а також зменшенням симптомів тривоги та депресії.

Дослідники, які вивчали розфарбовування, наприклад, припустили, що воно може сприяти розвитку уважності, що може бути корисним для психічного здоров'я. Ті, хто вивчав в'язання, говорили щось подібне. Ритм і повторення знайомого або усталеного візерунка в'язання заспокоює, немов медитація, говорять психологи, які дослідили зв'язок між в'язанням і благополуччям.

Ідея ж про те, що робота руками може принести користь розуму і самопочуттю людини, видається правдоподібною. При депресії люди відчувають так звану вивчену безпорадність, коли їм здається, що нічого не має значення, всеодно нічого не виходить. Водночас робота руками стимулює мозок, а це може допомогти протидіяти вивченій безпорадності.

"Коли ви докладаєте зусиль і бачите результат, наприклад, шарф, який ви зв'язали, це формує почуття досягнення і контролю над своїм світом", - пояснили психологи.

Робота за клавіатурою - просте натискання кнопок - процес куди простіший, ніж письмо від руки.
Робота за клавіатурою - просте натискання кнопок - процес куди простіший, ніж письмо від руки.

Експеримент: "клава" робить нас дурнішими

У невеликому дослідженні зі студентами університету, опублікованому в січні, норвезькі дослідники порівняли неврологічні ефекти письма від руки з набором тексту на клавіатурі. Вони виявили, що письмо від руки пов'язане з "набагато складнішою" мозковою активністю, ніж набір тексту на клавіатурі.

Адже при письмі від руки вам доводиться формувати складні літери, роблячи тонко контрольовані рухи пальцями, бо кожна буква відрізняється від інших і вимагає різних рухів руки. Акт формування літери активує певні спогади та мозкові шляхи, пов'язані з тим, що ця літера позначає, наприклад, звук, який вона видає, та слова, які її містять. Але коли ви друкуєте, кожна буква створюється одним і тим же дуже простим рухом пальця, і в результаті ви використовуєте весь мозок набагато менше, ніж коли пишете від руки.

Письмо і малювання, схоже, задіюють і тренують мозок більше, ніж набір тексту на клавіатурі. Навички, пов'язані з дрібною моторикою рук, є чудовим тренуванням і суперстимуляцією для мозку. Останній подібний до м'язів, і якщо ми продовжуватимемо вилучати ці складні рухи з нашого повсякденного життя - особливо рухи дрібної моторики - цей "м'яз" буде слабшати. Недостатня стимуляція мозку може в кінцевому підсумку призвести до дефіциту уваги та інших проблем. 

Проте вчені також схиляються до думки, що проста звичка думати і залучати мозок у виконанні більш складних щоденних оперативних задач, ніж тримання ручки чи олівця, також розвиває його. І це може мати більше значення, ніж те, чи використовуєте ви руки.

Тим не менш, користь багатьох практичних занять не викликає сумнівів. Дослідження показали, що поряд із садівництвом і рукоділлям, такі заняття, як малювання і гра на музичних інструментах, приносять неабияку користь.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.