Голова болить не через дощову погоду, а від її шкідливих помічників

На погіршення самопочуття може впливати не тільки атмосферний тиск, а й інші тригери

гроза погода головний біль мігрень
Інколи хмари, що згустилися, призводять до бажання позбутися голови.

Після стабільно теплого квітня норовливий травень влаштовує нам погодну гойдалку з вітрами, дощами, перепадами температури, і наразі - похолодання. Тому в перший тиждень травня багато хто після цих атракціонів почувалися неважливо, борючись із головним болем, мігренью, запамороченням та занепадом сил. Незважаючи на масу додаткових факторів впливу на самопочуття, погода дійсно може бути провокуючим фактором. А головну партію у ній виконує знижений атмосферний тиск, повідомляє IFLScience.

У погоди є помічники-провокатори

Незважаючи на те, що вчені не змогли поки що довести чіткий зв'язок між погодою та головними болями, багато досліджень підтверджують це. Наприклад, недавнє спостереження за 15 тисячами японців, які страждають від мігрені, показало, що низький атмосферний тиск, зміни барометричного тиску, більш висока вологість та кількість опадів пов'язані зі збільшенням випадків головного болю.

За статистикою Американського фонду боротьби з мігренью понад 30% тих, хто з нею стикається, погана погода означає напад. А у Великій Британії національна служба охорони здоров'я внесла її до десятки головних причин головного болю.

Здавалося б, що ще доводити, коли й так зрозуміло? Але, по-перше, не всі результати досліджень такі однозначні. А, по-друге, звалювати все лише на погоду вчені не можуть, оскільки найчастіше вона має “помічників”. Наприклад, погана погода, підкріплена келихом червоного вина - це напевно готовий головний біль.

Погода може погіршити і настрій, і здоров'я.
Погода може погіршити і настрій, і здоров'я.

Наука вважає, що напад через погоду найчастіше відбувається тоді, коли організм вже підготовлений іншими тригерами. Серед основних: 

  • поганий сон, його недолік чи надлишок,
  • стрес, тривожність та інші емоційні чинники,
  • зміни у гормональному фоні у жінок,
  • продукти – сири, шоколад, горіхи, червоне вино, кофеїн, харчова добавка глутамат натрію, яка часто використовується як ароматизатор.

Тиск – не єдиний тригер

Якщо ж говорити про погоду, головний винуватець голови, що розколюється, - це атмосферний тиск, який падає не тільки в літаку, а й перед будь-яким штормом, чи то гроза, чи просто сильний вітер.

Чому це відбувається: по-перше, його зниження викликає зміни у тиску всередині судин голови, які розширюються чи звужуються, викликаючи дискомфорт та головний біль.

По-друге, при зниженому атмосферному тиску вміст кисню повітря теж змінюється. Як наслідок - зниження рівня кисню в крові, головний біль та стомлюваність.

По-третє, у деяких людей низький атмосферний тиск може впливати на барорецептори, що реагують на зміни тиску. Це викликає реакцію судин та нервової системи, що в кінцевому підсумку призводить до головного болю.

Низький тиск на вулиці змінює тонус судин, провокуючи головний біль.
Низький тиск на вулиці змінює тонус судин, провокуючи біль голови.

Головну відповідальність за ці процеси вчені покладають на тройничний нерв.

Він відповідає за передачу сенсорної інформації від обличчя до мозку про тактильні відчуття, біль, температуру і тиск, контролює функції щелеп, обличчя та деяких м'язів жувального апарату. І вважається, що він особливо вразливий до падіння атмосферного тиску у погану погоду - цю версію підтверджено великими дослідженнями на щурах і невеликими - на людях.

Але не тільки падіння тиску “зносить дах” людям, до причин головного болю відносяться і вологість, і температура. На різних людей ці тригери діють по-різному, тобто комусь гіршає від зниження температури, комусь - від підвищення. Що до підвищеної вологості, вона стимулює розширення судин у мозку, збільшення кровотоку до голови та зміни в судинному тонусі - все це може спричинити головний біль.

Зрозуміло, що ми не можемо змінити або скасувати погоду або швидко переїхати у відповідний клімат. Але, знаючи у себе такі особливості, треба хоча б ознайомитися з прогнозом, тримати під рукою ліки, що допомагають від головного болю, намагатися висипатись у такі дні, пити багато рідини, тільки не червоного вина.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube