Цей чарівний малюк може урізноманітнити літнє меню, прикрасити сад та винищити бур'яни
Помітно менша кількість народу на вулицях у вихідні - наслідок сезону посадки, що у самому розпалі. Насіння, розсада та добрива, мабуть, є одним із найбільш ходових товарів другої половини весни. А невгамовні городники та садівники не знають меж досконалості, вирощуючи на українській землі зовсім не властиві їй рослини, овочі та дерева.
До таких відноситься й мексиканський кукамелон - гібрид огірка та кавуна, рослина маленького розміру, але великої краси та користі. Його можна їсти сирим та смаженим, додавати в коктейлі, салати та сальсу, маринувати як огірки на зиму і навіть варити варення. Оскільки кукамелон росте як ліана, це чудова прикраса саду, альтанки, огорожі, балкона, а її стрімке зростання унеможливлює життя бур'янів на її території.
Родом кукамелон із Мексики, але давно й міцно прижився і на території Центральної Америки. Є відомості, що його вживали багато стародавніх племен. Невідомо, як він тоді називався, але зараз у мікса огірка та кавуна безліч імен - мишача диня, мексиканський кислий корнішон, огірок колібрі, пепкіно, мексиканський кавун. Кукамелон дослівно – огірок-диня. Офіційна назва – мелотрія, до речі, за таким ім'ям і продається насіння кукамелону. Зі 130 представників цього сімейства у їжу годиться мелотрія шорстка, решта - просто декоративні ліани з неїстівними плодами.
Як і багато рослин із сімейства гарбузових, це трав'яниста ліана з листям, схожим на звичайні огіркові, але більш витягнуті. Квіти - жовті, плоди, які насправді - гарбузики розміром 2-4 см, схожі на маленькі смугасті кавуни. На смак вони нагадують суміш огірка та лайма, кислуваті та освіжаючі. Для їжі їх не потрібно чистити, придатні для харчування в сирому вигляді.
Якщо кукамелон - новинка для вашого саду, насіння продається в інтернет-магазинах в упаковках різного об'єму, від кількості насіння залежить ціна, яка коливається від 18 до 70 гривень за пакет.
Потім можна збирати вже власне насіння з перезрілих плодів. Їх потрібно помістити у банку з водою на 5 днів, потім промити та просушити. Сухе насіння може зберігатися в герметичній банці до 10 років.
Насіння після того, як його замочили на добу, висаджуються в горщики, отримана через 2-3 тижні розсада повинна відправлятися у відкритий ґрунт, коли нічна температура стійко зафіксується на позначці не нижче +10 градусів.
Кукамелон любить сонце, що зрозуміло з його походження, але в тепле літо добре росте і в півтіні. Любить полив та вологу, але без перегинів, причому холодну воду для поливу краще не використовувати. Для лози потрібно відразу підготувати решітку або опору, щоб їй було де розвернутися.
Урожай починається у липні і збирати його можна до холодів - кукамелон щедрий і на ліани, і на плоди. Кавунчики готові до збору, коли починають легко відриватися від лози, їхня твердість при цьому не повинна бентежити.
Велика перевага огірокавуна перед іншими гарбузовими – несприйнятливість до шкідників та хвороб.
Добрива використовуються у варіантах: якщо кукамелон виконує лише декоративну функцію, це азот. Якщо він вирощується для збирання плодів, то фосфор та калій на стадії цвітіння.
Смачний міні-овоч, який можна їсти сирим, має низьку калорійність, але потужний корисний склад. У ньому багато клітковини, вітаміни С та В9, кальцій, калій, магній, фосфор, залізо. Маленький кавун або огірок допомагає виводити шкідливий холестерин, має тонізуючу та протизапальну дію. Корисний при закрепах, аритмії, хворобах щитовидки, прикрашає дієту при схудненні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини Підписатися на канал у Viber можна тут.