Джебель-Муса, гора на Синайському півострові в Єгипті, є одним із кількох місць, які вважаються біблійною горою Сінай
Згідно з Книгою Виходу в Біблії, гора Сінай - глибоко священне місце в іудаїзмі, християнстві та ісламі. Це місце, де Мойсей отримав від Бога кам'яні скрижалі з Десятьма заповідями. Але, як і багато інших місць в Біблії, вважається, що воно засноване на реальному місці. І саме ця тема є предметом суперечок серед вчених.
Гора Сінай на Синайському півострові в Єгипті, також відома як Джебель-Муса, що в перекладі з арабської означає "Гора Мойсея", є одним із кількох місць, які вважаються біблійною горою Сінай, пише IFLScience. Це місце наповнене релігійними знаннями та історією. У підніжжя гори висотою 2285 метрів знаходиться монастир Святої Катерини, найстаріший у світі постійно мешканий християнський монастир (і найстаріша у світі постійно діюча бібліотека).
Цей монастир був заснований у VI столітті нашої ери імператором Юстиніаном I на тому місці, де, як передбачається, Мойсей побачив кущ, що горить. Тут також є каплиця, що оточена скелею, яка, на думку деяких, є джерелом біблійних кам'яних скрижалів, отриманих Мойсеєм. Джебель-Муса зазвичай називають біблійною горою Сінай, оскільки є деякі свідчення того, що гора розташована в південній частині єгипетського Синайського півострова.
"Декілька факторів дозволяють припустити, що ізраїльтяни бігли на південь, на Сінай, і що ця гора має розташовуватися у південному секторі півострова. По-перше, Вихід 13:17 застерігає від подорожі "шляхом филистимської землі". Цей маршрут, що охоплює північне узбережжя, був основним військовим маршрутом, що використовувався фараонами, і на ньому було багато гарнізонів", - розповів доктор Томас Вільямс, професор богослов'я в Папському Атенеумі Регіни Апостолорум у Римі.
По-друге, Повторення Закону 1:2 визначає гору Сінай як одинадцятиденну подорож від Кадес-Варні, і це зауваження найкраще відповідає горі Сінай, розташованій десь на південному півострові. І по-третє, продовжив Вільямс, ізраїльтяни втратили точне місце розташування гори Сінай після 850 р. до н. е., коли Ілля біг на святу гору. Якби свята гора знаходилася в найбільш відвідуваних районах півночі, її місце напевне запам'яталося б.
Проте не всі згодні з тим, що це справжнє розташування гори Сінай, про яку йдеться в Торі, Біблії та Корані. Релігієзнавці висунули щонайменше 14 різних можливих місць розташування біблійної гори Сінай. Сюди входить безліч гір, розташованих на відстані сотень миль один від одного на Синайському півострові в Єгипті, Йорданії, Саудівській Аравії та Ізраїлі.
Ця плутанина частково підживлюється невідповідністю в біблійних текстах. У Книзі Вихід говориться, що Мойсею було вручено Десять Божественних заповідей на горі Сінай, а в Книзі Повторення Закону передбачається, що обмін відбувся на горі Хорив. Можливо, те саме місце мало дві різні назви, але це невідомо.
В той же час багато сучасних дослідників Біблії стверджують, що гора Сінай - це не одне місце, а поєднання безлічі різних легендарних міфів з усього Близького Сходу. Протягом століть ці історії передавалися, редагувалися, зливались з іншими та доповнювались, приховуючи їхній початковий контекст і зміст.
"Більшість вчених вважають, що місце розташування гори Сінай неможливо визначити на підставі наявних текстових свідчень. Як знавець єврейської Біблії та мови, я погоджуюсь з ними", - написав Джейкоб Ф. Лав, викладач релігієзнавства в Університеті Теннессі. "Грунтуючись на всіх доказах - або їх відсутності - я стверджую, що Сінай розташований не в якомусь конкретному місці, а, швидше, у серцях і умах тих, хто цінує значення єврейської Біблії".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.