Для тих, хто ненавидить себе, є рецепт - стати іншою людиною можна всього за півроку

Поради клінічного психолога для досягнення успіху

Психологія, корисні поради, лайфхак, особистість, успіх, терапія
Розвивайте риси особистості, які найкраще служать вам!

Побутує думка, що особистість кожного з нас – статична, тобто всі ми нібито застрягли в особистості, з якою народилися. Втім, клінічні психологи, які досліджували цю тему, переконані, що люди здатні формувати риси, необхідні їм для досягнення успіху, якого вони прагнуть. Це суперечить поширеній думці, що ви завжди вибираєте однакових партнерів, діяльність і кар’єру відповідно до сталих рис.

На думку психологів, особистість - це ваш характерний спосіб мислення, почуття і поведінки. Ви людина, схильна думати про ситуації у своєму житті більш песимістично, чи все ж ви більше оптиміст. Ви, як правило, сердитеся, коли хтось зупиняє вас у заторі, чи, швидше за все, засумніваєтеся – можливо, вони поспішають до лікарні. Ви чекаєте до останньої хвилини, щоб виконати завдання, чи плануєте їх заздалегідь, – на прикладах пояснила професорка психології з Університету Кентуккі та ліцензована клінічна психологиня Шеннон Сауер-Завала виданню ScienceAlert.

Велика п’ятірка рис

Можна розглядати особистість як набір ярликів, що підсумовують ваші відповіді на подібні запитання. Залежно від ваших відповідей вас можуть назвати оптимістами, чуйними чи надійними. Дослідження ж показують, що всі ці описові ярлики можна звести до п’яти головних рис, які психологи називають "великою п’ятіркою".

Ще в 1930-х роках психологи буквально прочесали словник і вилучили всі слова, які описують людську природу, відсортувавши їх за категоріями зі схожою тематикою. Наприклад, вони згрупували такі слова:

  • добрий,
  • уважний,
  • дружній.

Вони виявили, що тисячі слів можна відсортувати за п’ятьма ознаками:

  • нейротизм (риса особистості, яка характеризується занепокоєнням, збудливістю, тривожністю та невпевненістю в собі),
  • екстравертність,
  • сумлінність,
  • приємність,
  • відкритість.

Відтак, згідно з науковими визначеннями, особистість – це не ваші смакові симпатії чи антипатії. Це навіть не почуття гумору чи цінності. Натомість це нахили темпераменту й характеру, проте здатні змінюватись з часом залежно від того, чого вимагають ваші прагнення та обставини. Саме зміна  життєвих орієнтирів чи реакцій на події й людей довкола поступово змінюють те, ким ви є. І всі ми це можемо – навчитися по-різному реагувати на ті чи інші ситуації – думками, почуттями й поведінкою.

Змінити свою особистість

Зрештою, в побутовому сенсі, особистість – це характерний для людини спосіб мислення, почуття та поведінки. І хоча змінити особистість може здатися важким, люди постійно змінюють своє мислення, почуття та поведінку. Припустімо, ви не надто надійні. То почніть вставати з будильником, і втілите риси надійної людини. Просто почніть поводитись інакше системно – і все зміниться. З часом змінитесь і ви самі. 

Працює це так: якщо ви з часом збережете ці зміни у своєму мисленні, емоціях і поведінці – вуаля! – Ви надійні. Особистість: змінена. Нові дані підтверджують цю думку. Загалом особистість змінюється протягом життя людини. З віком люди, як правило:

  • відчувають менше негативних емоцій,
  • відчувають більше позитивних емоцій,
  • більш сумлінні,
  • приділяють більше уваги позитивним стосункам,
  • менше засуджують інших.

Як змінити особистість на кращу за 20 тижнів

Деякі люди сильно змінюються, а деякі люди тримаються досить стійко. Щобільше, дослідження, що перевіряють, чи втручання в особистість змінюють її риси з часом, показують, що люди можуть пришвидшити процес змін, вносячи навмисні зміни у своє мислення та поведінку. Ці налаштування можуть призвести до значних змін менш ніж за 20 тижнів замість 20 років.

Доброю новиною є те, що ці когнітивно-поведінкові техніки відносно прості, і вам не потрібно відвідувати терапевта. Перший компонент передбачає зміну ваших моделей мислення. Вам потрібно усвідомити свої думки, щоб визначити, чи не заважають вони вам діяти згідно з певною рисою. Наприклад, якщо ви вважаєте, що люди дбають лише про себе, ви, ймовірно, будете діяти оборонно в оточенні інших.

Поведінковий компонент передбачає усвідомлення ваших поточних тенденцій дій і тестування нових відповідей. Якщо ви займаєтесь обороною в оточенні інших людей, вони, ймовірно, відреагують на вас негативно. Коли ж вони нападають на вас, це підтверджує вашу віру в те, що ви не можете довіряти іншим. Навпаки, якщо ви спробуєте поводитися більш відкрито – можливо, поділитеся з колегою тим, що вам важко виконати якесь завдання, – у вас буде можливість побачити, чи зміниться щось у ставленні інших до вас.

Отже, розглядайте особистість як просто свій власний характерний спосіб мислення та поведінки. Оберіть бути відкритішим, більш чуйним, відповідальнішим, і ви станете таким! Постійна зміна поглядів і дій може призвести до стійких звичок, які зрештою призведуть до формування бажаної особистості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube