Кошмарний сон про іспит сниться практично всім: один психотерапевт зрозумів чому

Читать на русском

Ці методи допоможуть проспати всю ніч спокійно

Читать на русском
Сни, кошмари, розлади сну, психіка, страхи, тривога, мозок, психологія
Кошмари є частиною адаптації психіки до тривог буденності. Як собі допомогти

Ці методи допоможуть проспати всю ніч спокійно

Одна справа, коли ми студенти чи школярі, які готуються до екзаменів. Геть інша - коли ми давно дорослі люди, а переслідує все той самий сон, у якому ви не знаєте, як вирішити задачу, плутаєтесь в даних, соромитесь, тривожитесь, пітнієте й переживаєте відчуття справжнісінкього провалу! Неприємно. Ще неприємніше, коли такий сон повторюється час від часу, або й взагалі турбує щоночі. Якщо вас це заспокоїть, то сняться такі сни більшості з нас, з різних причин, про які ми сьогодні й поведемо мову. Але із цим можна працювати. 

Річ у тім, що такий сон є вельми симптоматичним. Він сниться тоді, коли нас щось турбує в реальному світі.  Й саме тому, що особливості психіки кожного з нас є більш складними, ніж ми звикли про це думати. В снах відображається не тільки перевтома чи переживання вдень, але й той факт, що мозок працює, поки ви спите. І ось як це відбувається. 

Як це працює 

Наш мозок дійсно не спить, коли спимо ми. Він зайнятий закріпленням того, що ми вивчили, спираючись на спогади та обробляючи емоції. Він також виробляє "продукцію", або те, що ми називаємо снами. Ми, як правило, мало усвідомлюємо той факт, що наш мозок працює над цим матеріалом, пояснив нью-йоркський психотерапевт Колін Еспі, професор медицини сну в Оксфордському університеті. 

Так, наприклад, дехто прокидається до того, як зазвучить будильник. Для сомнологів відповідь проста: людина здатна навіть визначати час, коли вона спить. Тож, прокидаючись серед ночі ми часто доволі точно вгадуємо - котра година - ще до того, як побачимо цифри на табло смартфона. 

А отже більшість снів, в тому числі сни про іспити, натякають нам на те, що процес навчання життєвому досвіду та його осмислення все ще відбувається. Поки ми спимо. Коли ви бачите той самий не надто приємний сон, мозок обробляє інформацію, яка вас непокоїть. І шукає кращу відповідь, аби вирішити це питання, коли ви прокинетесь. Й це частина нормального життєвого процесу, переконують психотерапевти зі сну. 

Звісно, це не означає, що ми не повинні вчитися чи переживати сильні емоції вдень. Мозок може закріплювати й привласнювати як досвід лише те, що ми вчимо й переживаємо, що викликає нашу реакцію на рівні відчуттів.

Чому сниться саме іспит

Сни про іспити є досить поширеним явищем. Дуже часто також сниться щось загрозливе. Те, що щось загрожує, не означає, що воно погане, але може означати, що воно - складне. А іспити, майже за визначенням, є складними.

Для частини людей сни про іспити не проникають у свідомість, тому ви їх взагалі не усвідомлюєте. Для інших вони будуть прориватися трохи більше, і це буде відбуватися час від часу, а для когось це стане проблемою щоночі.

Емоційні сни - здорова ознака

Кошмари ж є емоційними сновидіннями - ознакою того, що психіка адаптується до чогось, що викликає надпотужні переживання. Так наш мозок класифікує речі. Деякі з них можуть не давати спокою роками, зокрема й ті, що стосуються іспитів. Іноді вони можуть бути спровоковані схожими емоціями та "відчуттям застрягання", а іноді можуть виникати випадково. Пізніше сон про іспит може бути не пов'язаний з іспитом, але може бути пов'язаний з тим, що вас якимось чином перевіряють, чи перед вами стоїть нове складне завдання тощо. У випадку, якщо сон буквально не будить вас щоночі, в цілому все ок. 

Якщо сон повторюэться - подумайте, що його провокує.
Якщо сон повторюється - подумайте, що його провокує, і вирішуйте проблему в реальному житті.

Як зупиняти неприємні сни й засинати легко

Якщо у вас дійсно скоро іспити, вибудуйте хороший навчальний графік з регулярними перервами, щоб ви могли заспокоїти себе, що у вас є план, і ви втілюєте його в життя. Уникайте зубріння пізно вночі. Якщо ви лягаєте в ліжко з математичними формулами, які крутяться в голові, є велика ймовірність, що ви прокинетеся з ними в голові посеред ночі. Дайте собі час на розслаблення.

Будьте співчутливими до себе, коли прокидаєтеся від поганого сну. Тривога загалом, незалежно від того, чи це нічна тривога, чи денна, має тенденцію приймати однакову форму: а що, якщо? Слід подумати про вашу реакцію на це. Інколи варто прийняти найгірший варіант розгортання подій, щоб зрозуміти, що це ще не кінець. А тоді повернутись до сьогодення й сказати собі: я ж навіть ще не в цій найгіршій точці, то чого вже аж так репетувати. 

Перегляньте те, що вас заспокоює. Подивіться улюблене кіно чи послухайте блогера, який вас смішить. Пам'ятейте, неможливо змусити себе заснути - ви можете лише заснути. Не думайте про сон, думайте про щось приємне - і ви заснете, не помітивши цього. 

Якщо ви все ж таки зловили себе на тому, що о 4 ранку дивитеся в стелю, просто спробуйте відчути полегшення від того, що вам вдасться поспати ще три години, а не хвилюватися, що тепер ви не виспитеся перед іспитом. Встаньте на короткий проміжок часу, поки не відчуєте, що знову хочете спати. Поверніться в ліжко і дозвольте собі знову заснути, розуміючи, що той факт, що ви прокинулися - це нормально. 

Тільки не потрапляйте в замкнене коло надмірних зусиль. Якщо зараз середина ночі, ви, швидше за все, все ще потребуєте сну, і він прийде. Не реагуйте надто гостро на події, які відбуваються вночі. Довіртеся своєму мозку і сну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.