Хто такі квадробери: суть нової субкультури та чому їх побоюються
Зараз набирає популярності нова молодіжна субкультура - квадробіка. Дітей у масках із мордами тварин і накладними хвостами, які пересуваються навкарачки, тепер можна побачити не тільки в роликах з інтернету, а й на вулицях українських міст. Це дивне і трохи тривожне видовище породило безліч суперечок і запитань: що це за нова субкультура і як оцінюють новий підлітковий тренд психологи?
Квадробери - це люди, а частіше підлітки, які наслідують поведінку тварин. Цей термін виник від грецького слова "quattuor" (чотири) та англійського "aerobics" (аеробіка). Засновником квадробіки вважається японський спринтер Кенічі Іто. За його словами, в дитинстві його називали "мавпою" через специфічну зовнішність. Надихаючись рухами звичайних мавп, він розробив свою власну методику пересування на чотирьох кінцівках. Зіткнувшись із жителем Токіо, який пересувається подібним чином, загін поліції помістив його в ізолятор на кілька днів, але, з усім тим, бажаних результатів новатор досяг:
Іто став рекордсменом, а до нової техніки бігу стали придивлятися американські фітнес-тренери, саме тому в США з'явився вид тренувань під назвою "animal flow" - "вільні рухи в стилі тварини", що поєднують йогу, пілатес, стретчинг, капоейру і брейк-данс. Простіше кажучи, спочатку квадробіка дійсно була тільки видом фізичних вправ, а не субкультурою.
У сучасному світі, найчастіше, квадробери - це люди, які стали учасниками нестандартної субкультури, що вже нічого спільного не має зі спортом. Нині діти, які беруть участь у тренді, пересуваються навкарачки, використовуючи тематичний реквізит - маски та накладні хвости. Для них квадробіка - це не про фізичну активність, а про спільність і приналежність до трендів. У 2024 році ролики у ТікТок з квадробікою стали збирати мільйони переглядів.
Проте квадробери в Україні не одні - це тільки одна гілка модної нині субкультури. Крім них існують теріантропи та фуррі, а різниця між трьома різними течіями одного тренду суттєва:
Психологи кажуть, що така забава може бути корисною для дитини.
"Якщо дитина одягає маску, одягає костюм кішки або ще якоїсь тварини, це цікаво для неї. Розвивається креативність, її фокус уваги зміщується вже не на заняття фізичної активності, а на підбір цікавого костюма, вона досліджує рухи тварини, як тварина проявляє своє "так" чи "ні". Це цікаво. Якщо це відбувається, наприклад, як гурток під наглядом тренера, де відбувається там фізичне навантаження, дітки знайомляться, то, звісно, це позитивно", - прокоментувала психотерапевтка Наталя Медвідь.
Однак психологи радять батькам звернути увагу на те, скільки часу дитина живе в ролі тварини - яка частина життя для неї відведена. Сигналом до занепокоєння може стати екстремальна поведінка: наприклад імітація тварини, яка кидається під машину. Такі прояви мають спонукати батьків звернутися по допомогу до фахівця - психолога або психіатра. У зв'язку з цим, медики також нагадують про фізичні ризики, пов'язані з пересуванням навкарачки, такі, як садна, переломи, а також можливість поранитися об гострі предмети на землі. Ще одним тривожним знаком є відсутність у дитини інших інтересів або друзів поза колом квадроберів.
Батькам у жодному разі не можна примусово виривати дитину з оточення квадроберів, щоб не отримати з її боку спротив і не зіпсувати стосунки. Дитина обиратиме те місце, де вона щаслива, тому потрібно діяти за принципом співпраці. Слід налагоджувати стосунки в сім'ї, щоб дитина була готова відмовитися від цього хобі, оскільки в родині все добре.
У висновку: немає нічого поганого в тому, щоб уявити себе кішкою або собакою. Доти, доки квадроберу не захочеться облаяти сусідського мопса або кинутися на перехожих. Через таку поведінку страждає репутація квадробіки, а психологам доводиться пояснювати, як поводитися при зустрічі з агресивними квадроберами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.