Що потрібно знати, щоб пережити аномальні градуси без наслідків для здоров'я
Плавиться не тільки асфальт, а й мозок - Україна опинилася в епіцентрі спеки, "переплюнув" за температурними показниками навіть Іспанію. На відміну від попередніх років, коли високі температури терзали нас лише періодично, нинішнє літо, точніше, вже друга його половина обіцяє бути непростим. Ситуацію обтяжують і відключення світла, що не дозволяють хоча б користуватися кондиціонером в ці пекельні +40. Але, як відомо, все проходить і це минеться, а поки що - дотримуємося правил життя в спеку і всіма силами зберігаємо здоров'я.
У глобальному сенсі винне природне кліматичне явище Ель-Ніньо, що є теплим періодом природного коливання клімату. Саме воно царювало на планети в останній рік і підвищило температуру 2024-го до рекордних позначок. І хоча наприкінці червня кліматологи обіцяли, що в липні Ель-Ніньйо змінить його аналог Ла-Нінья, що є холодною фазою, ймовірно, цей природний феномен вирішив затриматися.
У менш глобальному масштабі спека в Україні, за інформацією Укргідрометцентру, родом із північних районів Африки, з Аравійського півострова. Захоплюючи територію країни з південного сходу, спекотне повітря не сягає західної та північної Європи - і всі градуси дістаються нам.
Крім того, гаряче африканське повітря посилює антициклон, що влаштувався над Україною і не дає прохолодному повітрю хоч якось “просочитись”.
Метеорологи не дуже люблять заглядати наперед – справа ця невдячна, адже погода – штука не остаточно передбачувана. Але Укргідрометцентр пообіцяв заздалегідь, що середня місячна температура липня буде вищою за норму. Але якщо у західних регіонах спека буде мінливою, то на решті території країни – на жаль, неприємно стабільною впродовж усього місяця. Жо того ж, опадами липень нас не потішить - хіба що раптові та короткочасні шквали та грози, які приносять більше шкоди, ніж полегшення.
Як повідомила на своїй сторінці в соцмережі синоптик Наталка Діденко, ослаблення спеки не передбачається протягом двох найближчих тижнів, тобто щонайменше до 20 липня доведеться терпіти.
За словами експерта, найскладнішою ситуація буде на півдні, сході та в більшості центральних областей України - температура сягатиме +40 і вище. В решті регіонів градуси будуть нижчими, але на загальну картину вони вплинути не зможуть - надзвичайна спека буде всюди.
Існує досить велика група людей, які дуже вразливі до високих температур. До неї входять:
Так, їсти нічого не хочеться, але наше завдання зараз - підтримувати гідратацію та забезпечувати організм поживними речовинами. Тому правила такі:
По-перше, наскільки можна залишайтесь у прохолодних приміщеннях. Так, при відключеннях світла завдання це важко здійснити, але якщо ви знаходитесь вдома, охолоджуйте і його, і себе всіма доступними домашніми способами. Як це зробити - читайте тут і тут.
По-друге, пийте достатньо води, щоб уникнути зневоднення, яке настає швидко і непомітно. Особливо це стосується людей похилого віку і дітей, які погано відчувають спрагу. Та й усім іншим зараз треба пити, не чекаючи, коли захочеться. Хоч три ковтки, але часто і регулярно, тому не розлучайтеся з пляшкою води ні вдома, ні тим більше на вулиці.
По-третє, не виходьте надвір без особливої потреби з 10 до 16 години. Будь-яка фізична активність - або рано-вранці, або пізно ввечері.
По-четверте, носіть легкий та вільний одяг, віддаючи перевагу натуральним тканинам та моделям оверсайз, щоб ніде нічого не прилягало, не тиснуло, не заважало шкірі дихати.
По-п'яте, використовуйте сонцезахисні засоби перед будь-яким виходом на вулицю, навіть якщо вам до магазину за рогом. Безпечної кількості ультрафіолету немає, тому сонцезахисний крем із SPF як мінімум 30, а найкраще - 50 потрібно наносити на відкриті ділянки шкіри. Якщо ж протягом дня ви іноді буваєте на вулиці, оновлювати крем потрібно кожні дві години.
Не забувайте про шию, вуха, потилицю та потрібну кількість крему. Дозування для обличчя та шиї - два пальці, вкриті кремом на всю довжину. Для тіла – приблизно 100-грамова чарка.
Для додаткового захисту не виходьте надвір без головного убору та сонцезахисних окулярів.
Нарешті, стежте за ознаками теплового удару та теплового виснаження.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.