Україна опинилася в епіцентрі спеки: скільки ще терпіти +40 і, як таке взагалі сталося

Що потрібно знати, щоб пережити аномальні градуси без наслідків для здоров'я

жару термометр температура літо сонце
У найближчі два тижні полегшення не передбачається.

Плавиться не тільки асфальт, а й мозок - Україна опинилася в епіцентрі спеки, "переплюнув" за температурними показниками навіть Іспанію. На відміну від попередніх років, коли високі температури терзали нас лише періодично, нинішнє літо, точніше, вже друга його половина обіцяє бути непростим. Ситуацію обтяжують і відключення світла, що не дозволяють хоча б користуватися кондиціонером в ці пекельні +40. Але, як відомо, все проходить і це минеться, а поки що - дотримуємося правил життя в спеку і всіма силами зберігаємо здоров'я.

Звідки взялася аномалія?

У глобальному сенсі винне природне кліматичне явище Ель-Ніньо, що є теплим періодом природного коливання клімату. Саме воно царювало на планети в останній рік і підвищило температуру 2024-го до рекордних позначок. І хоча наприкінці червня кліматологи обіцяли, що в липні Ель-Ніньйо змінить його аналог Ла-Нінья, що є холодною фазою, ймовірно, цей природний феномен вирішив затриматися.

У менш глобальному масштабі спека в Україні, за інформацією Укргідрометцентру, родом із північних районів Африки, з Аравійського півострова. Захоплюючи територію країни з південного сходу, спекотне повітря не сягає західної та північної Європи - і всі градуси дістаються нам.

Крім того, гаряче африканське повітря посилює антициклон, що влаштувався над Україною і не дає прохолодному повітрю хоч якось “просочитись”.

Червень вже визнали рекордно спекотним, але липень явно поб'є цей рекорд.
Червень уже визнали рекордно спекотним, але липень вочевидь поб'є цей рекорд.

Як довго триватиме ця пекельна погода?

Метеорологи не дуже люблять заглядати наперед – справа ця невдячна, адже погода – штука не остаточно передбачувана. Але Укргідрометцентр пообіцяв заздалегідь, що середня місячна температура липня буде вищою за норму. Але якщо у західних регіонах спека буде мінливою, то на решті території країни – на жаль, неприємно стабільною впродовж усього місяця. Жо того ж, опадами липень нас не потішить - хіба що раптові та короткочасні шквали та грози, які приносять більше шкоди, ніж полегшення.

Як повідомила на своїй сторінці в соцмережі синоптик Наталка Діденко, ослаблення спеки не передбачається протягом двох найближчих тижнів, тобто щонайменше до 20 липня доведеться терпіти. 

За словами експерта, найскладнішою ситуація буде на півдні, сході та в більшості центральних областей України - температура сягатиме +40 і вище.  В решті регіонів градуси будуть нижчими, але на загальну картину вони вплинути не зможуть - надзвичайна спека буде всюди.

У дітей дуже швидко настає зневоднення та перегрів.
У дітей дуже швидко настає зневоднення та перегрів.

Кому особливо небезпечна спека?

Існує досить велика група людей, які дуже вразливі до високих температур. До неї входять:

  1. Літні люди - через зниження здатності до терморегуляції, хронічних захворювань, які можуть посилюватися через спеку, прийому ліків, що впливають на терморегуляцію та водно-сольовий баланс.
  2. Діти, особливо немовлята та малюки - через недорозвинену систему терморегуляції, через велику поверхню тіла щодо маси, що збільшує втрату рідини, через залежність від дорослих у питаннях захисту від перегріву.
  3. Люди із хронічними захворюваннями - захворювання серця, легень та нирок можуть погіршуватися при дії високої температури, цукровий діабет може ускладнитися через зміну рівня цукру в крові під час спеки.
  4. Люди з надмірною вагою чи ожирінням - через труднощі з терморегуляцією внаслідок надмірної маси тіла та підвищеного навантаження на серцево-судинну систему.
  5. Люди, які приймають певні ліки - деякі препарати, наприклад, діуретики, антигістамінні препарати, бета-блокатори можуть порушувати здатність організму до терморегуляції або посилювати втрату рідини.
  6. Люди, які працюють на свіжому повітрі або займаються фізичною активністю - через підвищене виділення тепла і поту та ризик перегріву через інтенсивне фізичне навантаження.
  7. Бездомні та соціально незахищені люди - через відсутність доступу до кондиціонованих приміщень та засобів для охолодження та обмежених ресурсів для запобігання перегріву.
Легке, прохолодне, зелене, сире - приблизно так виглядає раціон на найближчі два тижні.
Легке, прохолодне, зелене, сире – приблизно так виглядає раціон на найближчі два тижні.

Як харчуватися за такої погоди?

Так, їсти нічого не хочеться, але наше завдання зараз - підтримувати гідратацію та забезпечувати організм поживними речовинами. Тому правила такі:

  • збільште споживання води: у спеку організм втрачає більше рідини через піт, що загрожує зневодненням. Пийте багато води протягом дня – нехай навіть потроху, але уникайте напоїв з високим вмістом цукру та алкоголю – це шлях до швидкого зневоднення.
  • їжте більше свіжих фруктів та овочів: в них багато води, вітамінів та мінералів, а це і гідратація, і поживні речовини в одному флаконі. Включайте в раціон кавуни, огірки, ягоди, апельсини, помідори, кабачки, огірки, зелень та інші рідкі фрукти та овочі.
  • уникайте важкої та жирної їжі: вона вимагає більше енергії для перетравлення і може викликати почуття тяжкості та дискомфорту. Переходьте на салати, овочеві супи, гриль, рибу та пісне м'ясо.
  • їжте менше, але частіше: це допомагає підтримувати рівень енергії, але уникати навантаження травної системи. Розділіть їжу на 5-6 невеликих прийомів.
  • їжте продукти, багаті на електроліти: натрій, калій та магній потрібні для підтримки водно-сольового балансу в організмі. Включайте в раціон банани, апельсини, шпинат, авокадо, кокосову воду та спортивні напої з електролітами.
  • уникайте по можливості кави та алкоголю: вони сприяють зневодненню. Замініть їх на воду, трав'яний чай, домашній лимонад.
  • їжте охолоджені страви та напої: вони знизять відчуття спеки. Введіть в раціон холодні супи, салати, йогурти з фруктами, смузі, запечені овочі, які холоднішими ще смачніші.
Від теплового виснаження до теплового удару – один крок.
Від теплового виснаження до теплового удару – один крок.

Як пережити спеку?

По-перше, наскільки можна залишайтесь у прохолодних приміщеннях. Так, при відключеннях світла завдання це важко здійснити, але якщо ви знаходитесь вдома, охолоджуйте і його, і себе всіма доступними домашніми способами. Як це зробити -  читайте тут і тут.

По-друге, пийте достатньо води, щоб уникнути зневоднення, яке настає швидко і непомітно. Особливо це стосується людей похилого віку і дітей, які погано відчувають спрагу. Та й усім іншим зараз треба пити, не чекаючи, коли захочеться. Хоч три ковтки, але часто і регулярно, тому не розлучайтеся з пляшкою води ні вдома, ні тим більше на вулиці.

По-третє, не виходьте надвір без особливої ​​потреби з 10 до 16 години. Будь-яка фізична активність - або рано-вранці, або пізно ввечері.  

По-четверте, носіть легкий та вільний одяг, віддаючи перевагу натуральним тканинам та моделям оверсайз, щоб ніде нічого не прилягало, не тиснуло, не заважало шкірі дихати.

По-п'яте, використовуйте сонцезахисні засоби перед будь-яким виходом на вулицю, навіть якщо вам до магазину за рогом. Безпечної кількості ультрафіолету немає, тому сонцезахисний крем із SPF як мінімум 30, а найкраще - 50 потрібно наносити на відкриті ділянки шкіри. Якщо ж протягом дня ви іноді буваєте на вулиці, оновлювати крем потрібно кожні дві години. 

Не забувайте про шию, вуха, потилицю та потрібну кількість крему. Дозування для обличчя та шиї - два пальці, вкриті кремом на всю довжину. Для тіла – приблизно 100-грамова чарка.

Для додаткового захисту не виходьте надвір без головного убору та сонцезахисних окулярів.

Нарешті, стежте за ознаками теплового удару та теплового виснаження.

  • Симптоми теплового виснаження включають рясне потовиділення, слабкість, запаморочення, нудоту та головний біль.
  • За теплового удару це висока температура, прискорене дихання, швидке серцебиття, сплутаність свідомості, відсутність потовиділення, втрата свідомості. При появі цих симптомів у себе чи когось поруч негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube