Вплив статі на біль - предмет багаторічних суперечок та протилежних висновків
І це не дивно, адже з одного боку, існують стереотипи, де в чоловіків більш виграшні позиції, з іншого, жінки впевнені, що будь-який чоловік помер би від болю, доведися йому народити дитину. Але це все у сфері буденності, а не науки, до того ж, відчувати біль і вміти "перетерпіти" його - різні речі. А ось на питання, хто має більш високу переносимість болю, вчені відповідають досить розмито, хоча гендерні відмінності в цій галузі все ж таки є, повідомляє Live Science.
На больовий поріг людини може впливати генетика, фізіологічний та психологічний стан, рівень підготовки, як, наприклад, у спортсменів, які найчастіше мають високий больовий поріг.
Саме відчуття болю виникає так: сенсорні нейрони ноцицептори виявляють болючі стимули і посилають сигнали в мозок, потім мозок обробляє їх - і людина усвідомлює біль і реагує на нього. При цьому до больових стимулів відносять запалення, механічний тиск - від забитих місць, ударів і розтягувань до побутових травм, екстремальні температури.
Всі люди по-різному сприймають та реагують на ці стимули, і щоб з'ясувати, чи впливає на це стать, вчені провели безліч досліджень.
Більш ранні зних показали, що у жінок нижчий больовий поріг, відповідно, вища чутливість до болю. Причому до різних видів больових стимулів - і до механічного болю, і теплових стимулів. Не всі дослідження були коректними, але провели їх сотні, і всі вказали один напрямок - жінкам болючіше.
Але ж пізніші експерименти дали протилежний результат - чоловіки показали високу інтенсивність болю, або жодних відмінностей не виявилося.
За словами професора нейробіології в Університеті Арізони Френка Поррекі, розбіжності вчених викликані тим, що виміряти біль важко - немає значних показників, щоб точно оцінити його переносимість. До того ж, жінки в цих випробуваннях виявилися більш дисциплінованими і надійними, вони набагато точніше і послідовніше за чоловіків оцінювали свої больові відчуття. Тобто, може, чоловікам і було болючіше, але вони не змогли або не захотіли це висловити як слід.
А ось що стало зрозуміло, так це різні характеристики сенсорних нейронів ноцицепторів у чоловіків і жінок. Якщо у жіночої реакції на біль задіяний гормон пролактин, то у чоловічої - речовина орексин. І те, й інше є в обох статей, але в різній концентрації. І якщо пролактин може знижувати біль у жінок|, то на чоловіків він не діє. Так само працює і орексин - допомагає лише чоловікам.
Це відкриття допоможе вченим розробити різні та ефективніші методи лікування болю для різних статей, і особливо це важливо для жінок, оскільки саме з них складається більшість пацієнтів у всьому світі, які мають біль.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.