Небезпеки сонцезахисного крему: вчені докопалися до істини

Читать на русском

Багато людей впевнені, що він шкідливіший, ніж прямий вплив ультрафіолету

Читать на русском
крем жінка безсоння
Крем не заважає мелатоніну і не позбавляє сну.

Багато людей впевнені, що він шкідливіший, ніж прямий вплив ультрафіолету

Цьогорічне літо з його позамежними температурами та нещадним сонцем мало б звести сонцезахисні засоби у ранг основних продуктів для життєзабезпечення. Але цьому заважають всілякі вигадки навколо них: від звичних на кшталт “крем потрібен лише у сонячні дні” чи “одного нанесення вистачає на весь день” до страшилок про те, як крем заважає усілякому корисному. Люди бояться втратити як мінімум три переваги, пов'язані з дією сонця, повідомляє The New York Times, який опитав з десяток експертів, щоб дізнатися їхню думку щодо цієї “міфотворчості”.

Крем блокує здатність сонця покращувати настрій

Дійсно, ультрафіолетове світло сонця змушує організм виробляти ендорфіни, які знижують стрес та підвищують настрій. Але нанесений на шкіру крем не заважає цьому процесу.

На думку дерматологів, світла, яке ми бачимо на власні очі, достатньо для підвищення рівня серотоніну, який допомагає регулювати наш настрій та покращувати його. При цьому він, на відміну від ультрафіолету, не ушкоджує ДНК у клітинах шкіри, внаслідок чого розвиваються мутації, які згодом перетворюються на рак.

Тим, хто боїться нестачі ендорфінів через нестачу сонця, вчені радять не забувати про інші їхні джерела. А це фізична активність та прогулянки, спілкування з друзями, секс, сміх, йога, музика та творчість, зрештою, чорний шоколад.

Ультрафіолет стимулює вироблення ендорфінів.
Ультрафіолет стимулює вироблення ендорфінів.

Сонцезахисний крем може порушити цикли сну та неспання

Так, наш внутрішній годинник залежить від сонячного світла. Коли сонце сідає, а освітлення зменшується, мозок виробляє більше мелатоніну, що сприяє засинанню та підтримці сну. Коли воно сходить, спеціальні фоточутливі клітини в сітківці очі передають сигнали гіпоталамусу, що призводять до зниження вироблення мелатоніну. 

Тобто, сонячне світло допомагає встановити біологічний ритм організму, сигналізуючи про час для активності та неспання. Але до чого тут наша шкіра і нанесений на неї сонцезахисний крем, питають експерти. Адже ми одержуємо ці сигнали через очі, а не через шкіру. І навіть у сонцезахисних окулярах нам достатньо світла, щоб воно правильно регулювало циркадні ритми.

Крем не може нічого пошкодити в циркадних ритмах, причини безсоння в чомусь дургом.
Крем не може нічого пошкодити в циркадних ритмах, причини безсоння у чомусь іншому.

Крем не дає отримувати вітамін D із сонячного світла

Ультрафіолетові промені змушують нашу шкіру виробляти цей важливий вітамін, необхідний для здоров'я кісток і м'язів, серця та нервової системи, мозку та імунітету.

Але навіть якщо уявити, що людина купила найкращий сонцезахисний крем, правильно користується ним і кожні дві години оновлює - що буває, на жаль, дуже рідко - навіть тоді ультрафіолет просочується, а вітамін D виробляється. 

Загалом, кажуть експерти, люди викорситовують недостатню кількість крему або роблять це неправильно, тож нічого не заважає УФ-випромінюванню потрапляти до шкіри. При цьому ризик раку шкіри, за словами дерматологів, набагато реальніший, ніж ризик дефіциту вітаміну D.

Ті, хто все ж таки побоюється його нестачі, для підстрахування завжди можуть отримувати вітамін з їжі - жирної риби та молочних продуктів, яєць, грибів та збагачених вітаміном D продуктів. 

І головне, що потрібно знати, крім того, що сонцезахисний крем не заважає сонцю робити його корисні справи – немає безпечної кількості незахищеного сонячного світла, а крем із SPF 30 або більше потрібно наносити щодня, у будь-яку погоду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.