На нас чекають три розпечені місяці: потрібно, поки не пізно, запам'ятати ці правила

Вплив високих температур може призвести до тяжких наслідків. Як пережити спеку без шкоди для здоров'я

жару літо вода вентилятор
Краще, що можна зробити - охолодитись та випити води

Червень в Україні буде тепліше, ніж зазвичай, кажуть синоптики, а ми вже відчуваємо цей неприємний факт на собі. І, схоже, ситуація навряд чи поліпшиться, адже за даними нового аналізу вчених, за останній рік середньостатистичний мешканець Землі пережив додаткові 26 днів аномально високих температур, забезпечених потеплінням клімату 

На щастя, в Україні все не так критично, як, наприклад, в Індії, де минулого тижня було побито історичний рекорд, коли температура сягнула 49 градусів. А Європу, як континент, що найшвидше нагрівається, чекає ще одне спекотне літо з піковими температурами наприкінці липня. І загалом експерти з погоди пророкують “розпечені” три місяці, повідомляє The New York Times

Чому спека небезпечна для організму?

Високі температури спричиняють стільки проблем зі здоров'ям, скільки холоду і не снилося. По-перше, перегрівання загрожує тепловим стресом, тепловим ударом чи тепловим виснаженням.

По-друге, втрата води через піт через спеку може призвести до зневоднення, що послаблює організм та погіршує роботу різних органів та систем.

По-третє, високі температури збільшують навантаження на серце та кровоносні судини. Як наслідок, відбувається збільшення частоти серцевих скорочень, зростає артеріальний тиск, погіршується кровообіг.

Перегрітися можна, навіть не виходячи на сонце.
Перегрітися можна, навіть не виходячи на сонце.

По-четверте, збільшується ризик зараження інфекціями, особливо через їжу та воду. Крім того, високі температури сприяють розмноженню бактерій і вірусів.

По-п'яте, у містах спека погіршує якість повітря, що може негативно позначитися на дихальних шляхах - загострення астми, алергічні реакції та інші проблеми з диханням.

До речі, психічне здоров'я теж у небезпеці, оскільки тривалий вплив спеки викликає втому та стрес, яких і без допомоги літа достатньо.

До чого призводить дія аномального тепла?

На думку медиків, найважчим станом, пов'язаним зі спекою, є тепловий удар, найпоширенішим - теплове виснаження. 

Короткострокові та легкі наслідки високих температур можуть виявлятися набряками, спричиненими неправильним розподілом рідини в організмі, тепловою кропивницею на шкірі, м'язовими спазмами та непритомністю через довге стояння на жарі або через різке вставання. 

Тепловий удар є дуже небезпечним і потребує негайного надання медичної допомоги. Не побачити його неможливо, оскільки симптоми сильні та неприємні:

  • температура тіла підвищується до 40 градусів, 
  • сильний біль голови,
  • сплутаність свідомості,
  • судоми,
  • блювання, 
  • втрата свідомості.

Організм втрачає здатність до самоохолодження, і наслідки цього найсумніші - ушкодження головного мозку, ниркова недостатність.

При тепловому ударі потрібно терміново викликати швидку.
При тепловому ударі слід терміново викликати швидку.

Попри те що теплове виснаження на відміну від удару є легшим станом, допомога теж потрібна, інакше легке швидко стає важким. 

Ознаки теплового виснаження: 

  • дуже сильне потовиділення - головний симптом, 
  • бліда шкіра,
  • сильна слабкість, різка втома,
  • прискорене серцебиття,
  • нудота чи блювання,
  • головний біль. 

Якщо з'явилися судоми або людина знепритомніла, потрібно терміново викликати швидку.

Як надати першу допомогу?

У кожному разі, головне завдання - знизити температуру тіла та заповнити втрату рідини та солей. Ось що необхідно зробити:

  1. Перемістити людину в прохолодне місце або в тінь, забезпечити приплив повітря.
  2. Охолодити тіло, поливши потерпілого прохолодною водою.
  3. Напоїти прохолодною, але не крижаною водою, при цьому заборонені напої з кофеїном. Оскільки за високих температур організм втрачає як воду, так і електроліти, зокрема сіль, по можливості можна дати солоної води. Розчин готується з розрахунку 1/2 чайної ложки солі на 1 літр води. 
  4. Послабити одяг, розстебнути гудзики, ремінь.
  5. Спостерігати за зміною стану – ця інформація важлива для медиків, які надаватимуть допомогу.

Для легких теплових ушкоджень достатньо прийняти прохолодний душ, увімкнути вентилятор чи кондиціонер та багато, але поступово пити.

У дітей найвища чутливість до спеки.
У дітей найвища чутливість до спеки.

Хто у зоні ризику?

Найбільш уразливі перед спекою діти, чия система терморегуляції ще сформована. При цьому вони швидше нагріваються, менше пітніють і не відчувають спраги, коли захоплені грою. 

Ще одне слабка ланка - люди похилого віку, оскільки найчастіше вони мають серцеву недостатність, діабет чи хвороби нирок. А це те, що заважає організму регулювати температуру та баланс рідини.

Крім того, ліки, що приймаються ними на постійній основі, наприклад, таблетки від тиску, погіршують здатність організму справлятися зі спекою

Нарешті, у зоні ризику вагітні жінки, тому що вони більш чутливі до перегріву через зміни в терморегуляції, сильніше потребують рідини, більш схильні до проблем з кровообігом. 

До того ж, високі температури можуть негативно впливати на розвиток плода і призвести до передчасних пологів, низької ваги при народженні та інших ускладнень вагітності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube