Відомий багатьом спосіб прокидатися вранці шкодить мозку, настрою та емоціям
Вставати о 7-й ранку після того, як нічна спека дозволила нормально заснути лише у четвертій - практично нездійсненна місія. Для підстрахування люди ставлять кілька будильників, розтягуючи процес прокидання на 10-15 хвилин. Але якщо нам здається, що це робить підйом менш "травматичним", сомнологи не дають цій ідеї жодного шансу на успіх. Ба більше, дзвінки кількох будильників, між якими можна поспати ще трохи, завдають людині реальної та різноманітної шкоди, повідомляє CNN.
Встановлюєте ви будильник з повтором на смартфоні і нічого не робите або натискаєте на кнопку і спите ще 10 хвилин, перш ніж натиснути ще раз - всі варіанти погані, кажуть експерти зі сну. Сон між дзвінками у будь-якому разі фрагментарний, неякісний і ламає останню стадію циклу сну - ту, що називається сон із швидким рухом очей. І це дуже важливий етап, оскільки якість “останнього сну” впливає на різні аспекти:
Все це сильно псується, коли глибокий ранковий сон починає "рватися" на фрагменти - від дзвінка до дзвінка будильника. З іншого боку, коли ранок заповнено будильниками, перша половина дня найчастіше виходить сонливою та млявою.
Тому сомнологи радять використовувати лише один будильник, щоб глибокий сон не переривався до моменту підйому. Легко сказати, але важко зробити, адже найчастіше швидкий вихід зі сну просто фізично неможливий.
Експерти виділяють три категорії людей, яким важко вставати вранці за допомогою будильника.
По-перше, це люди з інерцією сну, які неусвідомлено вимикають та відкладають годинник після першого прокидання. Ті, хто після пробудження якийсь час “не в собі” - дезорієнтовані, роздратовані, із уповільненими реакціями та непереборним бажанням продовжити спати.
Зазвичай, це спричинене недоліком сну, порушенням циркадних ритмів або вечірнім вживанням алкоголю чи снодійних.
По-друге, це ті, хто хронічно недосипають, адже більшості людей потрібно 7-9 годин на добу. І рано чи пізно звична і навіть не доставляюча дискомфорту нестача сну призводить до того, що встати з ліжка за допомогою одного будильника стає неможливо.
По-третє, це люди з пізнішим біологічним годинником, які змушені рано вставати. У них все добре у вихідні, коли можна лягти о 3 ночі і встати опівдні. Але в будні, коли організм змушують прокидатися насильно, один будильник їх не рятує.
Навчити своє тіло і розум вставати після одного дзвінка будильника можна, запевняють експерти зі сну. Звісно, можна спробувати найпростіший спосіб, що не вимагає зусиль - неприємний будильник.
Світ будильників теж не стоїть на місці, і крім несамовитого звуку та вулканічних вібрацій, він може імітувати схід сонця, поступово збільшуючи яскравість світла, може рухатися кімнатою, змушуючи людину встати, щоб його вимкнути. Може бути з радіоприймачем і заграти вам відразу щось підбадьорливе, або з ефектом ароматерапії та випустити в потрібний час якийсь освіжаючий аромат.
Всі інші способи, на жаль, вимагатимуть часу та сили волі. І ось що радять експерти:
У будь-якому разі, сомнологи радять поекспериментувати з одним будильником - може виявитися, що пара інших вам зовсім не потрібна, а це просто шкідлива звичка.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.