Перед тим як лізти в бійку, ось що потрібно знати про спеку і мозок

Читать на русском

Когнітивні та психологічні наслідки високих температур недооцінені

Читать на русском
жару агресія водій психіка
На схильність діяти, не думаючи, спека теж впливає.

Когнітивні та психологічні наслідки високих температур недооцінені

Вірогідно, і серед звичайних людей є дивовижні екземпляри, які отримують задоволення від спеки і чудово сплять при + 25 і без будь-якого кондиціонера. Але, можливо, вони просто не тестували свої когнітивні здібності та не звертали уваги, що з настанням осені їхній характер суттєво покращується. Решта могли помітити, що у спекотні дні відбувається на дорогах, у чергах на касу і навіть в Інтернеті - безліч людей трошки не в собі. І не просто від того, що вони спітніли, хочуть пити чи роздягнутися - це спека завдає шкоди нашому мозку, повідомляє The New York Times.

Статистика грабежів та вбивств - за спеку

Дослідження, що проводилися вченими Гарвардського університету, виявили, що від високих температур страждають навіть молоді та здорові, і особливо це стосується нічної спеки. Перевіряли студентів, які спали у гуртожитку без кондиціонера із нічною температурою 25-26 градусів. За п'ять днів до спеки, під час неї та ще два дні після студенти зранку виконували тести з математики та самоконтролю. Найгірші результати виявилися у спекотні дні, при цьому група, що спала з кондиціонером, чудово впоралася із завданнями.

Знання того, що спека погано впливає на серцево-судинну систему, шкодить літнім, маленьким дітям та людям із хронічними хворобами, розширилося ще й її негативним впливом на людський мозок.

Немає кондиціонера - немає роботи.
Немає кондиціонера – немає роботи.

Інші дослідження підтвердили цей результат, причому основний вплив поширюється на когнітивні функції мозку:

  • підвищення температури на 4 градуси від комфортної призводить до падіння на 10% результатів тестів на пам'ять, реакцію та виконавчі функції у школярів,
  • результати стандартних тестів у середній школі знижуються на 0,2% за кожен градус вище 22,
  • що більше спекотних днів протягом навчального року, то гірші учні здають тести наприкінці його, особливо, якщо температура піднімалася вище 26 градусів.

Крім погіршення розумових здібностей у противний бік змінюються і поведінкові реакції. Аналізуючи дані про злочинність, вчені виявили, що у спекотні дні відбувається більше нападів, пограбувань, випадків домашнього насильства і навіть убивств.  

Стаєш нещасним і дратівливим

До речі, ненасильницьких дій на кшталт лайки та гудіння в пробках чи роздування скандалів в Інтернеті це також стосується. Те саме підтвердило й вивчення зв'язку агресії та спеки в лабораторних умовах, які показали, що відеогра в прохолодній кімнаті проходить набагато спокійніше, ніж у спекотній. 

До того ж, люди стають імпульсивнішими - спершу роблять або говорять, а тільки потім думають, втрачають самоконтроль і моментально відповідають агресією на агресію. 

При +25 нормально спати практично неможливо.
При +25 нормально спати практично неможливо.

Щодо того, чому це відбувається, є кілька теорій. 

  • По-перше, в умовах високої температури організм витрачає більше ресурсів на підтримку нормальної температури тіла. Це може перевантажувати системи терморегуляції, викликаючи втому та зниження когнітивних функцій.
  • По-друге, при розподілі крові та глюкози в частинах мозку, що відповідають за терморегуляці., на когнітивні функції їх може просто не вистачити.
  • По-третє, втрата води через піт призводить до втрати електролітів - натрію та калію. Порушення електролітного балансу може негативно впливати на нейронну провідність та функції мозку.

Нарешті, коли людині жарко, вона швидше може відчути себе нещасною, а від цього – дратівливою. А ще у спеку багато хто погано спить, що не сприяє ні здатності добре думати, ні гарному настрою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.