Без правильного харчування вони можуть втратити гнучкість та силу раніше часу
На відміну від кісток, волосся та нігтів наші суглоби мають обмежену здатність до самостійного оновлення. Оскільки основним компонентом суглобів є хрящова тканина, яка не містить судин та нервових закінчень, при пошкодженні чи зношеності вони не можуть відновитися так само легко, як інші тканини організму. І все-таки є механізми, здатні підтримати здоров'я суглобів чи “підремонтувати” їх. Основна роль в цьому відводиться способу життя, фізичної активності і правильному харчуванню.
На жаль, проблеми із суглобами перестали бути віковими. Як кажуть ревматологи, пандемія коронавірусу сильно погіршила та омолодила загальну картину захворюваності. І наслідки ковіда, пов'язані із суглобами, виникають через рік та більше після перенесеної хвороби.
З іншого боку, на їхнє здоров'я впливає:
І хоча все це виглядає не дуже обнадійливо, враховуючи обставини і спосіб життя більшості, не доводити суглоби до руйнування швидше за вік все ж таки можна. Основні засоби зміцнення суглобів включають:
Щоб розуміти, що їсти для суглобів, потрібно знати, які вітаміни, мінерали та корисні речовини мають бути в раціоні.
Вітамін С: грає ключову роль синтезі колагену - основного білка, що становить хрящову тканину суглобів. Джерела включають цитрусові, полуницю, ківі, червоний перець, броколі, цвітну капусту, помідори, шипшину, чорну смородину.
Вітамін D: допомагає зміцнити кістки та суглоби, підтримуючи нормальний кальцієвий обмін в організмі. Його можна отримати із сонячного світла, а також із риби, наприклад, лосося, тунця, молочних продуктів та яєчних жовтків.
Вітамін E: його антиоксидантні властивості допомагають захистити тканини суглобів від пошкоджень вільними радикалами. Джерела - рослинні олії, горіхи та насіння.
Вітамін K: відіграє важливу роль у кістковому метаболізмі та зміцненні кісток та суглобів. Його можна знайти в зелених листових овочах - шпинат, капуста, броколі, а також в огірках та морських водоростях.
Магній: бере участь у процесі утворення кісткової тканини та метаболізмі вітаміну D, що важливо для здоров'я суглобів. Його джерела включають горіхи, насіння, злаки та зелені овочі.
Цинк: сприяє загоєнню тканин та зміцненню суглобів. Його можна отримати з м'яса, молочних продуктів, горіхів та насіння.
Омега-3 жирні кислоти: мають протизапальні властивості та можуть допомогти знизити запалення у суглобах. Джерела включають риб'ячий жир, лосось, сардини, чіа-насіння і лляне масло.
Глюкозамін та хондроїтин: ключові будівельні блоки хрящової тканини суглобів, що продаються у вигляді харчових добавок.
Харчування для зміцнення суглобів неможливо без кальцію і колагену. І хоча кальцій знаходиться здебільшого в кістках, він є важливим елементом для підтримки структури хрящової тканини в суглобах. Хрящі містять невелику кількість кальцію, що допомагає їм залишатися міцними та гнучкими. Його недолік може призвести до ослаблення кісток та хрящової тканини, що збільшує ризик розвитку остеопорозу та остеоартрозу. Засвоєнню та метаболізму кальцію допомагають магній та вітамін D – без них він не працює. Продукти, багаті на кальцій - риба, горіхи, молочні продукти, зелені овочі.
Дієта для зміцнення суглобів дозволяє хрящовій тканини виробляти нові молекули колагену. Він є основним білком у складі хрящової тканини, і деякі корисні продукти для суглобів можуть стимулювати його синтез.
Зміцнити суглобову тканину допоможуть протеїни, вітамін С, мідь, цинк, сірка, омега-3 жирні кислоти. З іншого боку, колаген можна отримати з продуктів :
Стимулювати вироблення колагену допомагають фрукти та овочі з вітаміном С: цитрусові, ківі, ананас, полуниця, чорна смородина, петрушка, шпинат топінамбур, червоний перець, капуста.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.