Що їсти, щоб зміцнити зуби

У “зубній дієті” все дуже взаємопов'язано: скільки не їж кальцію, без вітаміну D буде безглуздо

стоматолог зуби риба молочні продукти
Доводиться поєднувати "недружню" їжу - рибу та молочні продукти.

На жаль, "відростити" собі нові зуби можна тільки в стоматологічній клініці та за великі гроші. На відміну від волосся чи шкіри, здатних до самооновлення, у зубах регенерація можлива лише у емалі. І то лише за рахунок мінералів зі слини та їжі – за умови, що ми правильно для цього харчуємось, і процесу не заважають кислотні руйнування чи пошкодження. Але це зовсім не означає, що можна сидіти склавши руки і чекати, чим закінчиться – протезуванням чи імплантацією. На здоров'я, міцність і безпеку зубів впливає кілька чинників, і харчування для зміцнення зубів - те, що ми можемо застосувати, аби не опинитися у ситуації, коли потрібно “працювати на стоматолога”.

Як зміцнити зуби

Серед причин, чому зуби не такі гарні, як хотілося б, людині непідвладна лише спадковість та генетика. Решта можна підправити, зберігши і продовживши якісне життя і зубам, і собі. Найголовніше:

Регулярна гігієна: чищення зубів двічі на день запобігає утворенню зубного нальоту, який може призвести до карієсу та пародонтиту.

Дієта для зміцнення зубів: харчування, багате на кальцій, фосфор та інші мінерали важливо для здоров'я зубів і ясен. При цьому скорочення споживання цукру та вуглеводів теж може допомогти запобігти карієсу.

Відвідування стоматолога: візити двічі на рік для професійного чищення та огляду допомагають виявляти проблеми зубів та ясен на ранніх стадіях, що дозволяє ефективніше та дешевше лікувати їх.

Без ретельного догляду та відвідування стоматолога здоров'я зубів неможливе.
Без ретельного догляду та відвідування стоматолога здоров'я зубів неможливе.

Уникнення шкідливих звичок: куріння та надмірне споживання алкоголю пошкоджують зуби та ясна, збільшуючи ризик захворювань порожнини рота.

Використання захисту: захисні засоби для зубів під час занять спортом або при нічному скрегіті може запобігти пошкодженню зубів.

Загальне здоров'я: деякі системні захворювання на кшталт діабету, ожиріння, серцево-судинних патологій можуть впливати на здоров'я зубів та ясен.

І якщо з хронічними хворобами та шкідливими звичками не так просто впоратися, то правильний догляд та продукти для зубів у раціоні – найпростіше та доступніше для збереження їхнього життя. У доглядовому арсеналі мають бути щітка з м'якою щетиною, зубна нитка, ополіскувач для рота, іригатор для масування ясен та видалення зубного нальоту, зубна паста з фтором, яка допомагає зміцнювати емаль зубів і запобігати утворенню карієсу. Також можна використовувати спеціальні прополісні препарати для зміцнення емалі та питну воду з фтором - це також захист емалі та боротьба з карієсом.

Професійне чищення зубів повинно проводитись двічі на рік.
Професійне чищення зубів повинно проводитись двічі на рік.

Продукти для зміцнення зубів

Три кити, на яких ґрунтується харчування для зміцнення зубів - це кальцій, фосфор та фтор. Причому кальцій грає ключову роль, і осьчому:

  • це будівельний матеріал та основний компонент емалі, що забезпечує їй міцність та захист від пошкоджень.
  • це захист від карієсу: кальцій робить емаль більш стійкою до атак кислот, які руйнують зуби і призводять до карієсу.
  • це відновлення емалі: коли її атакують кислоти, кальцій може ремінералізувати емаль, відновлюючи її структуру та захищаючи зуби від подальшого руйнування.
  • це зміцнення кісткової тканини: без кальцію неможливе здоров'я кісток щелеп, які тримають зуби. А вони важливі для зміцнення коренів зубів та забезпечення їхньої підтримки.

У яких продуктах багато кальцію: 

  • молочні продукти: молоко, йогурт, сир та сир,
  • зелені овочі: броколі, капуста, шпинат,
  • мінеральна вода, збагачена кальцієм,
  • риба та морепродукти: сардини, лосось, креветки, мідії,
  • горіхи та насіння: мигдаль, бразильський горіх, лісовий горіх, насіння чиа та насіння льону,
  • інжир.
Кальцій є не тільки в молочних продуктах, а й у чомусь смачнішою.
Кальцій є не тільки в молочних продуктах, а й у дещо смачнішому.

Харчування для зубів  неможливо без фосфору, який потрібний для їхнього зміцнення, оскільки це важливий компонент кісток та зубів. З іншого боку, без фосфору погано засвоюватиметься і кальцій. Тому не забути про джерела фосфору в раціоні дуже важливо.

Що їсти для зубів із високим вмістом фосфору:

  • м'ясо, субпродукти та птиця: яловичина, свинина, курка та індичка, печінка та нирки,
  • риба та морепродукти: Лосось, сардини, тунець, мідії, креветки,
  • яйця,
  • молочні продукти, 
  • горіхи та насіння: мигдаль, фундук, фісташки, кедрові горіхи, насіння соняшнику та гарбуза,
  • бобові: квасоля, нут, сочевиця та горох.

І, нарешті, фтор захищає від карієсу, зміцнюючи зубну емаль, запобігає втраті мінералів із зубів, відновлює мінеральний склад емалі, не даючи їй руйнуватися, зменшує чутливість зубів.

Крім фторованої води, зубних паст та розчинів для полоскання, шукаємо корисні продукти для зубів із фтором:

  • риба та морепродукти: тунець, сардини, лосось, мідії, краби, креветки,
  • чай, особливо чорний,
  • яйця,
  • фрукти та овочі: яблука, груші, виноград, картопля та морква..
Без риби та морепродуктів харчуванні для зубів - нікуди.
Без риби та морепродуктів у харчуванні для зубів – нікуди.

Вітаміни для зубів у продуктах

Маленькими, але дуже важливими помічниками для зміцнення здоров'я зубів є вітаміни, без яких погано засвоюються потрібні мінерали.

Вітамін D: відіграє ключову роль у засвоєнні кальцію. Він знаходиться в риб'ячому жирі, жирній рибі (наприклад, лососі, сардині), жовтку яйця, молочних продуктах та деяких видів грибів.

Вітамін K2: допомагає у засвоєнні кальцію та його нормальному обміні в організмі. Він присутній у таких продуктах як ферментовані молочні продукти (наприклад, кефір, йогурт), сир, печінка та ферментовані соєві продукти.

Вітамін С: допомагає у підтримці здоров'я ясен та зміцненні сполучної тканини у порожнині рота. Він міститься в цитрусових, полуниці, ківі, броколі, червоному перці, шпинаті.

До речі, про ясна - їхнє зміцнення не менше важливо, оскільки вони тримають зуби, і від їхнього здоров'я залежить ризик виникнення запальних захворювань порожнини рота.

І тому нам потрібно: 

Вітамін Е: антиоксидант, який допомагає захищати тканину ясен від пошкоджень та запалень. Джерела: рослинні олії (пшенична зародкова, соняшникова), горіхи, насіння та зелені листові овочі.

Коензим Q10: ще один антиоксидант, який допомагає знизити запалення ясен. Джерела: жирна риба, лляна олія, насіння чіа, волоські горіхи.

Цинк: допомагає у регенерації тканин та має протизапальні властивості. Джерела: м'ясо, молочні продукти, горіхи, насіння, зернові та морепродукти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube