Яке сьогодні, 17 березня, свято - Прощена неділя та День працівників ЖКГ

Читать на русском

В цей день народилися українські співаки Антоніна Маренич та EL Кравчук - свята, церковні та народні традиції на неділю, 17 березня

Читать на русском
колаж
А ще 17 березня День мобілізаційного працівника та День Святого Патрика

В цей день народилися українські співаки Антоніна Маренич та EL Кравчук - свята, церковні та народні традиції на неділю, 17 березня

У неділю, 17 березня, українці відзначають День мобілізаційного працівника, а православна церква шанує пам'ять преподобного Олексія. У давнину, коли зими були затяжними, лише до 17 березня сніговий покрив нарешті починав танути. За це сьогоднішню дату назвали Олексій Теплий. Іменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Віктор, Гаврило, Макар, Павло.

17 березня - яке сьогодні церковне свято

Цього дня у храмах відбуваються богослужіння. Люди моляться святому Алексію про теплу погоду, хороший урожай
Цього дня у храмах відбуваються богослужіння. Люди моляться святому Алексію про теплу погоду, хороший урожай

Православна Церква у цей день вшановує пам'ять святого Олексія, людини Божої. Олексій народився Римі знатної сім'ї наприкінці IV століття. Якось у храмі йому здалося, як ховають його матір. Він забажав вимолити в Бога її життя. Олексій зрікся будинку і майбутнього щасливого життя. У вечір свого весілля він покинув батьківську хату. Залишив батьків та молоду дружину у невіданні про свої плани. 17 років він провів у місті Едессе при храмі Пресвятої Богородиці, де щоноч молився і щодня просив милостиню.

Після того як люди зрозуміли, що Олексій - людина Божа, почали шанувати його. Незабаром преподобний таємно покинув місто. Він повернувся до батьківського будинку. Але не відкрився рідним, а прикинувся жебраком. Батько, людина з доброю душею, поселив його в сараї і наказав годувати з господарського столу. Але Олексій приймав лише воду та хліб. Щоночі він молився. Так минуло ще 17 років. Коли Олексій відчув швидку смерть, написав про своє життя.

У Олексіїв день наші предки доглядали воза, оглядали оглоблі та колеса, лагодили зламані елементи. Також із цього дня мололи частину зерна на борошно. Селяни намагалися розрахувати, скільки зерна можна виділити для перемелювання, а скільки потрібно залишити для посіву.

17 березня - яке сьогодні свято в різних країнах

День мобілізаційного працівника має за мету висловити подяку за важливу й відповідальну працю – організацію мобілізації, комплектування військ тощо
День мобілізаційного працівника має за мету висловити подяку за важливу й відповідальну працю - організацію мобілізації, комплектування військ тощо

Щорічно 17 березня Україна відзначає професійне національне свято - День мобілізаційного працівника (День військкоматів). Подію започатковано 22 серпня 2000 року. Спочатку дата святкування була 14 вересня, на честь переформування мобілізаційного управління у 1993 році.

У 2016 році день свята змінили у зв’язку з першою масштабною мобілізацією, яка відбулась саме 17 березня на початку російської агресії (2014 рік). 17 березня не є вихідним, проте цього дня державна влада вітає робітників та нагороджує найкращих преміями, грамотами, званнями, нагородами тощо.

Свято має за мету підвищення ініціативи робітників та подяку за старанну й кропітку щоденну працю
Свято має за мету підвищення ініціативи робітників та подяку за старанну й кропітку щоденну працю

Щорічно третьої неділі березня Україна відзначає День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування. Професійну подію започаткував Леонід Кравчук 15 лютого 1994 року.

Житлово-комунальне господарство забезпечує якісні умови життя населення та здійснює постачання ресурсів. Побутове обслуговування забезпечує санітарно-гігієнічні потреби, виконує необхідні ремонтні роботи тощо.

Також Прощена неділя є днем завершення Масниці. Це останній день, коли ще можна їсти яйця та продукти з молока
Прощена неділя є днем завершення Масниці. Це останній день, коли ще можна їсти яйця та продукти з молока

Православні віряни відзначають Прощену неділю кожного року в різний день місяця. Дата свята залежить від початку Великого Посту. Перед постуванням людям необхідно очиститися від злих думок та попросити пробачення у всіх, кого вони могли засмутити чи образити. 

Цього дня варто проводити час із родиною, спілкуватися та щиро пробачати один одного. Прощена (або сиропусна) неділя є святом, коли не можна сваритися та лаятися, навпаки - необхідно приділити увагу душевному спокою близьких.

Давні українці у цей день ходили у гості та просили прощення у рідних та близьких, яким завдали шкоди протягом року. Якщо є душевна потреба, можна також відвідати могили рідних, щоб попросити вибачення і в них.

Історія виникнення традиції прощення почалася ще у Давньому Єгипті. З часом віряни різних світових релігій удосконалили її та дали власну назву святам - у православних християн це Прощена неділя. 

Неділя перед Постом є особливим святом у календарі. Згідно з легендою Старого Завіту, саме у цей день були вигнані з Едему Адам та Єва. Причина їх вигнання була навіть не у тому, що вони ослухалися Господа, а в тому, що не покаялися у гріху. Через непокірність, перші люди змушені були пристосовуватися до життя на Землі.

У Прощену неділю заслуговують на пробачення лише ті люди, які щиро каються у своїх злочинах. Бог вимагає від своїх вірян лише одного у цей день - повного каяття. Саме так можна очистити душу та стати ближче до Творця.

За легендою, святий визволив країну від змій, загнавши їх у море. Проте насправді, за думкою науковців, змії ніколи не жили в Ірландії
За легендою, святий визволив країну від змій, загнавши їх у море. Проте насправді, за думкою науковців, змії ніколи не жили в Ірландії

Святий Патрик - християнський єпископ та місіонер, але найбільше його знають як покровителя Ірландії. Про цього святого існує багато легенд - вважають, що саме він приніс в Ірландію християнство та позбавив цю країну від змій. Спершу пам’ять Святого Патрика вшановували суто в релігійному контексті, але згодом святкування перетворилося ще й на світську подію з культурним та комерційним значенням. 

День Святого Патрика відзначається 17 березня, і в цей день кожен може відчути себе ірландцем - якщо не за народженням, то за духом. Вшановують святого не тільки в Ірландії, а й в багатьох інших країнах, особливо там, де є ірландська діаспора.

Святого Патрика часто називають найвідомішим у світі ірландцем, але насправді він народився в Британії, приблизно в 385 році, на території сучасного Вельсу, який тоді був римською колонією. Родина Патрика була заможною, батько служив місцевим дияконом, а мати була племінницею єпископа галлійського міста Тур - Мартина Турського. Попри це, хлопчика виховували без особливої релігійності, не надто завантажували й навчанням.  

В День Святого Патрика проводяться традиційні паради, схожі на карнавал - люди одягаються в зелений одяг з трилисником, костюми лепреконів, ельфів та фей. Веселощі з жартами, пивом, музикою й танцями в цей день стали традицією. Всі охочі можуть приєднатися до святкування, одягнувши зелений одяг, вивчивши кілька ірландських слів чи рухів ірландського танцю. Можна послухати традиційну ірландську музику, відвідати ірландський паб або влаштувати ірландську вечірку вдома.

Хто народився 17 березня

17 березня 1949 р. - Антоніна Олександрівна Маренич, до шлюбу Сухорукова - українська співачка та музикантка, засновниця та музична керівниця фольк-тріо "Маренич" (1972-2004 рр., м. Луцьк). Заслужено артистку України (1979) та Народну артистку України (2003).

Антоніна Олександрівна Маренич
Антоніна Олександрівна Маренич

17 березня 1951 р. - Курт Фогель Расел - американський актор, сценарист і продюсер. Насамперед запам'ятався глядачеві за багатьма ролями у фантастичних фільмах та бойовиках кінця 1980-х та початку 1990-х років.

Курт Фогель Расел
Курт Фогель Расел

17 березня 1955 р. - Гері Алан Сініз - американський актор, режисер, сценарист, продюсер і музикант, лауреат премій "Сатурн", "Золотий глобус" та "Еммі", номінант на премію "Оскар".

Гері Алан Сініз
Гері Алан Сініз

17 березня 1964 р. - Роберт Хеплер "Роб" Лоу - американський актор. Серед ранніх робіт у кіно - провідні ролі у фільмах "Ізгої", "Вогні святого Ельма", "Про те, що сталося вчора вночі…". Найбільш відомі ролі на телебаченні - у серіалах "Західне крило", "Парки та зони відпочинку" та "Брати та сестри".

Роберт Хеплер
Роберт Хеплер

17 березня 1977 р. - EL Кравчук, справжнє ім'я Андрій Вікторович Остапенко - український співак, актор і телеведучий. Рекординговий лейбл Moon Records випустив два альбоми El Кравчука - "На хмарах" та "Вибране" (найкращі пісні за 15 років та відеокліпи, концертні виступи 1995-2012).

EL Кравчук
EL Кравчук

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.