Вівчарка, коргі чи дворняга: у якої породи собак найкращий нюх у світі

Читать на русском

Вчені розсекретили чи не найголовнішу собачу загадку

Читать на русском
Собаки, тварини, нюх, дослідження, вчені
Чому ж Шерлок Холмс використовував для винюхування хорта, а не мопса?

Вчені розсекретили чи не найголовнішу собачу загадку

Вчені не знайшли доказів того, що деякі породи домашніх собак мають кращий нюх, ніж інші. Зрештою, все зводиться до поведінки та тренувань, а не до вроджених навичок виявлення запахів, переконані вони. Нове дослідження припускає, що темперамент і тренування роблять деяких домашніх собак супернюхачами. Водночас дослідники виявили, що вовки та койоти мають кращий нюх, ніж їхні домашні родичі, пише Science.org.

Відомий міф

Дослідження, яке ще не пройшло експертну оцінку, ставить під сумнів давно поширену ідею про те, що деякі службові породи, такі як німецькі вівчарки, мисливські собаки та лабрадор-ретривери, мають особливо добре розвинені здібності до розпізнавання запахів порівняно з іншими собаками. Натомість дослідники припускають, що успіх цих собак у виявленні запахів, ймовірно, є наслідком багаторічної селекції на здатність до навчання та вміння слухати.

Дійсно, існує всім відома майже легендарна думка, що собаки є найкращими нюховиками серед ссавців, і що певні породи мають ще більш розвинений нюх. Разом з тим, буває важко перевірити, чи мають деякі собаки чудові навички винюхування, чи вони просто добре виконують вказівки. Тому вчені вирішили перевірити здатність домашніх собак, вовків і койотів виявляти запахи, дослідивши їхні черепи та генетичний матеріал.

Експеримент 

За допомогою комп'ютерної томографії вони створили 3D-моделі 104 черепів 45 різних порід собак, одного виду вовків і одного виду койотів. Потім вони використали ці моделі для вимірювання площі кісткової структури черепа, відомої як решітчаста пластинка, яка пронизана нюховими нервами, що передають інформацію про запахи до мозку. Чим більша решітчаста пластинка порівняно з розміром тіла ссавця, тим кращий нюх.

Дослідники також розглянули генетичні параметри, які можуть сигналізувати про те, наскільки добре ссавець відчуває запах. По-перше, вчені занурилися в загальнодоступні записи геномів собак, проаналізувавши геноми 111 домашніх порід, 27 вовків і чотирьох койотів, щоб з'ясувати, скільки копій генів, що виявляють запахи, є у кожної тварини. Найбільша кількість таких генів може свідчити про кращий нюх. Далі вони вивчили зразки тканин, взяті з рота ще 24 домашніх порід, і шукали РНК-аналоги цих генів, щоб з'ясувати, які з цих генів насправді кодують білки, що відіграють роль у розпізнаванні запахів.

Висновок

На основі цих вимірювань дослідники дійшли висновку, що домашні собаки - категорія, яка включає стародавні породи, такі як дінго і басенджи, що існували до сучасного собаківництва, а також звичні породи, такі як спанієлі і коргі, - ймовірно, мають менш чутливі носи, ніж у вовків і койотів. Цілком можливо, що одомашнення і залежність від людини в харчуванні послабили еволюційний тиск на підтримку такої гострої нюхової переваги. Але всупереч поширеній думці, дослідники не знайшли жодних генетичних або скелетних доказів того, що деякі породи домашніх собак мають кращий нюх, ніж інші.

"Різниця між дикими й домашніми собаками дійсно існує. Але найцікавіше в цьому те, що це свого роду руйнування міфу про те, що є така порода собак, яка має надприродний нюх", - розповіли науковці.

Собаки поводяться тим чи іншим чином тому, що хочуть догодити людині.
Іноді собаки поводяться тим чи іншим чином тому, що хочуть догодити людині, але це не означає, що вони краще сприймають запахи.

Служіння людині

Поведінкові риси, такі як бажання догодити або високий рівень витривалості, змушують деяких собак виглядати так, ніби вони мають більш проникливий ніс, ніж інші. Те, що дослідження не виявило значних генетичних відмінностей у виявленні запахів, цілком зрозуміло, адже більшість сучасних порід були створені лише у вікторіанські часи, що залишає відносно мало часу для того, щоб великі генетичні відмінності вкоренилися.

Щодо службових собак, вчені хочуть провести додатковий генетичний аналіз. В майбутньому слід порівняти службових і виставкових собак тієї ж породи, щоб більш переконливо виключити залежність навичок нюху від породи. Це дослідження також не тестувало собак у польових умовах, де одні породи можуть затьмарити інші в мисливських загонах, пошуково-рятувальних операціях або пошуках наркотиків завдяки витривалості, дресируванню або бажанню догодити людині.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.