Величезні очі страусів дають їм перевагу у виживанні
Страусів вважають дивними птахами, проте вони мають кілька рекордних особливостей. По-перше, це найбільший птах на планеті (виростає до 2,8 метра у висоту). По-друге, це найшвидші нелітаючі птахи. І по-третє, страуси мають найбільші очі серед усіх наземних тварин та вони майже порівнянні за розміром із маленьким мозком птаха.
Очі страуса мають діаметр близько 5 см, що приблизно вп'ятеро більше за людське око, пише IFLScience. Оптична конструкція їхніх очей влаштована таким чином, що кришталик і рогівка рівною мірою роблять внесок у загальну оптичну силу. Що стосується мозку страусів, то він також маленький: його довжина становить приблизно 5,9 см, а ширина - 4,2 см. Учені вважають, що страуси еволюціонували таким чином, що їм не потрібен великий мозок, але потрібні великі очі для виживання. Зазвичай за допомогою цих органів зору птах може запросто побачити небезпеку заздалегідь.
Цікаво, що аналіз очей страуса показав, що вони фактично є збільшеними версіями очей інших птахів, таких як звичайний шпак і сова. Але очі цих видів видів птахів мають різну форму. Було висловлено припущення, що це може бути результатом різної ваги птахів.
Загальна форма ока сови могла виникнути в результаті еволюції великого ока, яке мало поміститися в маленькому черепі, і при цьому очі мали бути легкими, щоб птахи могли літати. Однак, оскільки страуси нелітаючі птахи, їх не стримують такі самі проблеми з вагою, тому вони набули характерної глобальної форми своїх масивних оченят. Це дає свої переваги при огляді.
Також у страусів є монокулярний зір, тобто зір кожного ока окремо, і він простягається приблизно до 155°, що допомагає їм сканувати місцевість на предмет потенційної небезпеки для життя. Однак у страусів є значна сліпа пляма над головою і за нею, що спричинено тим, що очі розташовані в черепі й це захищає їх від тропічного сонця.
Страуси також мають бінокулярний зір перед дзьобом, що неоціненно під час пошуку їжі. Це поле зору простягається вертикально на 80° і досягає ширини приблизно 20°. Це допомагає птахам добувати їжу на землі. Страуси здебільшого травоїдні птахи, а тому їм потрібно мати можливість концентруватися на дрібних об'єктах, таких як листя, насіння і квіти. Вони також іноді поїдають дрібних комах і хребетних тварин, тому це поле зору також допомагає їм націлюватися на здобич, що потенційно рухається.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.