Це було ризиковано: яку страву вперше з'їли в космосі

Читать на русском

Будь-яка робота вимагає величезної кількості сил, що береться від прийому їжі, особливо робота космонавта

Читать на русском
Їжа та Гагарин
Найголовніше - не залишити після себе крихт

Будь-яка робота вимагає величезної кількості сил, що береться від прийому їжі, особливо робота космонавта

Політ у космос - важке випробування, зокрема і для людського шлунка. Першу їжу в космосі з'їв Юрій Гагарін під час першого в історії людства польоту на орбіту. У цій статті ви дізнаєтеся про найпершу страву, з'їдену людиною в космосі.

1961 року космонавт Гагарін став першою людиною в космосі, зробивши один оберт навколо Землі за 108 хвилин, пише IFLScience. Космічна капсула Гагаріна "Восток-1" була забита запасами на 13 днів на випадок, якщо ракета вийде з ладу, і йому доведеться чекати, поки природний розпад орбіти повернеться на Землю, але це був гарний шанс перевірити харчування в космосі.

Дуже довго точилися суперечки про можливість прийому їжі в невагомості. Незважаючи на випробування, проведені на Землі, вчені не знали напевно, чи можна виконувати основні функції, такі як жування і ковтання, в умовах мікрогравітації. Одним із найважливіших міркувань була відсутність крихт, тому рішенням стали продукти, які можна було перетворити на пасту і помістити в металевий тюбик, схожий на зубну пасту.

Незважаючи на те, що Гагарін перебував на орбіті менше двох годин, він з'їв два тюбики. Основною стравою було пюре з яловичини та печінки. А потім на десерт Юрій з'їв тюбик шоколадного соусу. Та оскільки на той час науковці не знали про вплив мікрогравітації на людей, вони не хотіли ризикувати, щоб Гагарін знепритомнів, тож капсулою керували із землі за допомогою коду для перемикання на ручне керування в разі виникнення надзвичайної ситуації. Це включало в себе проблеми з травленням. Проте, своїм першим прийомом їжі на орбіті Гагарін довів, що в космосі можна їсти.

У міру того, як дедалі більше астронавтів вирушали в космос і залишалися там довше, стало зрозуміло, що наше відчуття смаку може змінитися одного разу в умовах мікрогравітації. Рідини організму зміщуються до голови, і дослідження показали, що це може призвести до ослаблення нюхових компонентів смаку їжі. Це трохи схоже на вживання їжі під час застуди.

Звісно, з часів Гагаріна відбулися зміни і поліпшення в тому, що їдять і п'ють космонавти на орбіті. Тепер астронавти можуть не тільки доставити піцу на Міжнародну космічну станцію (МКС), а й спекти печиво на МКС. Можна навіть взяти еспресо завдяки виготовленій на замовлення чашці і випити його в умовах мікрогравітації.

Вчені відважно перевірили, чи можна смажити їжу в умовах мікрогравітації. Ці випробування були ретельно проведені з використанням спеціальної фритюрниці на параболічній площині, що імітує невагомість, і показали, що смажити у фритюрі в умовах мікрогравітації цілком можливо - за наявності відповідного набору.

Однак, правило "без крихт", як і раніше, є важким завданням, і одна проблема, яку ще не вирішено, - це хліб. Але і тут знайшли рішення: шматочки були спресовані в маленькі кубики і залиті желатином, щоб вони не розпадалися на крихти. В умовах невагомості крихти могли пошкодити апаратуру.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.