Ціни на банани зростуть - процес пішов

Попередження експертів: потепління клімату та швидке поширення хвороб загрожують постачанням та призводять до зростання цін

Банани та золото
Банан є найекспортованішим фруктом у світі

Поживний і смачний плід у натуральній жовтій обгортці є найекспортованішим фруктом у світі. Але ціни на банани зростатимуть, оскільки зміна клімату вдарила по улюблених фруктах. З цього приводу Всесвітній банановий форум збирається у Римі, щоб обговорити проблеми.

Паскаль Лю, старший економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, каже, що вплив клімату є "величезною загрозою" для поставок, посилюючи наслідки захворювань, що швидко розповсюджуються, пише ВВС. Окрім суворих погодних умов, що впливають на виробництво, банани чутливі до підвищення температури, яка може в деяких місцях знищити врожай.

"Я думаю, що зміна клімату справді є величезною загрозою для бананового сектору", - сказав пан Лю зі Всесвітнього бананового форуму, зонтичної групи ООН, яка об'єднує зацікавлені сторони галузі, включаючи роздрібних продавців, країни-виробники, експортерів та дослідні інститути.

Можливо, найбільшою безпосередньою загрозою є той факт, що підвищення температури сприяє поширенню хвороб. Найбільше занепокоєння викликає Fusarium Wilt TR4, грибкова інфекція, яка перемістилася з Австралії та Азії до Африки, а тепер і до Південної Америки. Простіше кажучи, як тільки плантація заражається, гинуть усі бананові дерева, і експерти кажуть, що цього надзвичайно важко позбутися. Гриб також мутував, погрожуючи Кавендішу, улюблений у світі сорт бананів.

"Ми знаємо, що суперечки фузаріозного в'янення є надзвичайно стійкими і можуть поширюватися при повені або сильному вітрі", - сказав пан Лю. "Таким чином, явища такого типу поширюватимуть хворобу набагато швидше, ніж якби у вас були нормальніші погодні умови".

Виробники також стикаються з тиском з боку зростаючих цін на добрива, енергію та транспорт, а також із проблемами пошуку достатньої кількості робочої сили. Враховуючи вплив зміни клімату на пропозицію, цінина банани, ймовірно, зростуть і залишаться такими самими.

"Справді, буде деяке підвищення цін", - сказав пан Лю. "Якщо не відбудеться значного збільшення пропозиції, я прогнозую, що ціни на банани залишаться відносно високими у найближчі роки".

Серед питань, які бананова індустрія обговорить на зустрічі в Римі, є найважливіше питання екологічності. Так як споживачі все частіше прагнуть купувати банани та інші товари, вироблені екологічно безпечним способом.

Для виробників бананів це означає не тільки зробити свої засоби виробництва екологічнішими, а й платити незалежним експертам, щоб ті засвідчували, що їхні плоди є екологічно чистими.

"Ці правила в певному сенсі хороші, тому що вони допомагають виробникам скористатися можливістю зробити свої виробничі системи більш екологічними", - додав пан Лю. "Але, звичайно, вони також спричиняють витрати для виробників, оскільки вимагають більшої кількості систем контролю та моніторингу з боку виробників та торговців. І ці витрати мають дійти до кінцевих споживачів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube