У Німеччині була дифтерія, у Чехії зараз кашлюк, а на Україну очікує спалах кору: імунолог Андрій Волянський

Весняний прогноз захворюваності в Україні: на нас чекають неминучі значні спалахи інфекцій

кір дитина щеплення
Спалахи кору оточують нас, як із Заходу - з тієї ж Румунії, так і зі Сходу - Азербайджану, Казахстану, Киргизстану

Ще не встиг закінчитися сезон грипу, нікуди не подівся коронавірус, а на цьому фоні в Україні вже виникають спалахи то скарлатини, то менінгокококвої інфекції. До того ж, інфекціоністи попереджають про незвичайну активність вірусних та бактеріальних інфекційних хвороб, зокрема, вітряної віспи, паротиту, тонзилітів.

Чому після закінчення активної фази пандемії та карантину спостерігаються такі зміни в інфекційній картині, та чого українцям чекати навесні та надалі, Інформатору розповів імунолог, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту імунології та мікробіології ім. Мечнікова Андрій Волянський

“Зараз дуже багато активних інфекцій, - констатує лікар. - Хоча зменшується захворюваність на грип та коронавірус, але активно циркулюють інші збудники - наприклад, кашлюк, або стрептокок, який викликає скарлатину, або вітряна віспа”. 

Серед причин, чому це відбувається, не останнє місце займає низький рівень щеплень. Але, наприклад, в Національному календарі вакцинації немає щеплення від вітрянки, тобто воно є рекомендованим и робиться за бажанням і гроші батьків. При цьому проти поліомієліту та кашлюку можна щепитися безкоштовно, але це питання, на жаль, турбує не всіх дорослих. 

Рівень щеплень дітей в Україні значно знизився за останні два роки.
Рівень щеплень дітей в Україні значно знизився за останні два роки.

За даними Київської школи економіки, за два роки повномасштабної війни частка дітей, вакцинованих проти дифтерії, правця та кашлюку зменшилася на 16%, проти поліомієліту - на 22%. Хтось не зміг вакцинуватися через бойові дії, хтось переїхав, а хтось через стрес та невизначеність не може займатися довгостроковими справами.

Ще одна вагома причина, яка сприяє зростанню інфекційних захворювань, це велика частки дітей, які ще не хворіли через карантин, викликаний пандемією. 

“Тому зараз збільшилась частка людей, які не мають захисту проти різних інфекцій, зокрема, і вакцинокерованих, - пояснив Андрій Волянський. - Тому найближчим часом на нас очікує неминучий спалах на кір, який вже наближається до нас як із Заходу - з тієї ж Румунії, так і зі Сходу - Азербайджану, Казахстану, Киргизстану. Тобто, ми будем спостерігати зріст і сезонних, і не сезонних інфекцій, які будуть неочікувано активізуватись. Тому можливі значні спалахи”.

Фактор ризику - спалахи в Європі та міграція

Для захисту принаймні дітей єдиний шлях, якщо мова про вакцинокеровані інфекції, це щеплення - за умови, що вони не робились. Це стосується кору, паротиту, дифтерії, кашлюка, правця. За словами лікаря, потрібно перевірити свій рівень захисту - зробити аналіз на кількість антитіл. Якщо немає жодної прививки - зробити хоча б якусь мінімальну серію щеплень. Щодо тих інфекцій, які не керуються щепленнями, наприклад, скарлатини - тут потрібно зміцнювати імунну систему дітей із загартовуванням та загальними заходами. 

Не останню роль у розповсюдженні інфекційних захворювань відіграє й війна. 

“Питання організації щеплень погано регулюються під час війни, - зауважує Андрій Волянський. - До того, збільшена міграція теж провокує зростання захворювань, наприклад, на туберкульоз та інші інфекції. Наразі всі ці фактори накопичились і діють на суспільство водночас. До речі, не тільки в Україні, а взагалі в Європі. Там зростання захворюваності йде дуже активно по різним напрямкам. Наприклад, зараз відбувається спалах кашлюку в Чехії, бо накопичується кількість незахищених та знижується охоплення щепленнями. Впродовж двох років був спалах дифтерії в Німеччині та Швейцарії через велику кількість мігрантів з Азії, в першу чергу, з Афганістану”.

Зараз як ніколи потрібно зробити хоча б мінімальну серію щеплень.
Зараз як ніколи потрібно зробити хоча б мінімальну серію щеплень.

Ковід із нами ще на кілька років

Щодо ковідного прогнозу, хоча рівень захворюваності поступово знижується, попрощатися з COVID-19 поки не вийде.

“Люди зараз продовжують хворіти та, на жаль, помирати - висока летальність цієї інфекції залишається. Зараз у світі летальність від коронавірусу становить приблизно 0,5% - це в декілька разів нижче, ніж на початку пандемії, але значно вище, ніж, наприклад, летальність грипу з 0,1%”.

Незважаючи на те, що ми знаходимось наприкінці пандемії коронавірусу, деяка частка суспільства не має захисту проти нього, адже не була ані щеплена, ані інфікована. Тому, вважає лікар, залишаються і ризики захворіти, і ризики летальності для вразливих груп - людей похилого віку та пацієнтів із хронічними захворюваннями. 

Надавати ковіду статус звичайного сезонного захворювання ще зарано.
Надавати ковіду статус звичайного сезонного захворювання ще зарано.

“Скоріш за все, якщо не буде значних змін у вірусі, захворюваність на ковід не буде зростати, - каже імунолог. - Більшість населення нашої півкулі вже перехворіла - 80-85% людей мають антитіла, бо більшість і хворіли, і були щеплені, тому відносно захищені. Але ще рік-два-три це буде продовжуватися, тільки хвилями меншої інтенсивності. Нинішній рівень буде поступово знижуватися, та хворіти люди ще будуть”.

Щодо можливих мутацій вірусу, останні його варіанти - Pyrola та Дженні  вже довго домінують, що лікарі пов’язують зі зниженням інтенсивності інфекцйного процесу. Тому у віруса зменшується можливість для мутацій, тож, зменшується й кількість людей, що інфікуються. Але Андрій Волянський проти того, аби ковід заносили до переліку звичайних сезонних захворювань - на його думку, це дуже зарано. Адже ще високі ризики - і надтяжкого перебігу, і летальності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube