Україну накрив той тип грипу, що викликає наймасштабніші епідемії: імунолог Андрій Волянський

Читать на русском

На нас чекає ще два місяці кількох інфекційних спалахів

Читать на русском
діти, грип, хвороба
На відміну від коронавірусу грип дуже небезпечний для дітей.

На нас чекає ще два місяці кількох інфекційних спалахів

"Так скільки ж можна!" - приблизно так теперішній епідсезон могли б охарактеризувати багато українців, бо щойно встигнувши вибратися з однієї застуди, потрапляєш до іншої. Опитайте будь-який колектив будь-якого розміру - більша половина з листопада перехворіла на коронавірус , "чимось схожим" на нього, кілька разів - ГРВІ, а хтось вже встиг підхопити і грип.

Причому за відгуками, він цього сезону якийсь звірячий: з незбивною температурою, сильним кашлем і непереможною слабкістю. Часи з правилом "одна зима - одна застуда", мабуть, закінчилися.

Грип став агресивнішим, а коронавірус пом'якшав

Цього року на території України переважно циркулюють віруси грипу А – Н1N1 та Н3N2. І, як зазначають у Центрі громадського здоров'я, одним із головних чинників нинішнього зростання захворюваності є якраз особливість грипу А – різке зростання числа хворих. Це один із найпоширеніших типів грипу, що викликає наймасштабніші епідемії.

“Загалом грипу притаманна максимальна активність у лютому, з продовженням у березні. У цьому епідсезоні це вже друга хвиля активності грипу у світі. При цьому перша, яка була у грудні, практично не торкнулася України, зосередившись на Китаї та Північній Америці, – розповів Інформатору імунолог, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту імунології та мікробіології ім. Мечнікова Андрій Волянський. - Після пандемії грип змінився, і зараз ми вже третій сезон бачимо дві його хвилі - до і після Нового року, хоча раніше була потужніша одна. І у нас, і в Європі різко зростає захворюваність – з високим рівнем госпіталізацій, з летальними випадками, і це означає, що грип досить важкий”.

У порівнянні з минулим сезоном грип став агресивнішим, а ось клінічна картина ковіда, на думку експертів, пом'якшилася. Більш тяжкий грип викликаний тим, що, по-перше, ми “прогуляли” кілька сезонів. Наприклад, діти у перші два роки пандемії були ізольовані та не отримали власного досвіду спілкування з грипом. По-друге, маски та соціальна дистанція виявилися дуже ефективними, і два роки грипу у світі просто не було.

Як не лаяли маски, а вони два роки рятували нас від грипу.
Як не лаяли маски, а вони два роки рятували нас від грипу.

Діти залишаються суперрозповсюджувачами інфекції

За словами Андрія Волянського, у 2022 році з'явилися нові, агресивніші штами грипу, які вже могли долати ці захисні бар'єри.

“Хоча останні два роки в Україні маски зовсім ніхто не носить, бо маємо серйозніші проблеми. І ось це насправді проблема, бо маски та дистанція рятують групи ризику. І ще одне лихо – у нас майже не вакцинуються від грипу, хоча цим вакцинам майже сто років, вони ефективні, ретельно вивчені та абсолютно безпечні. Але щеплюється від грипу лише 1% населення”, - каже імунолог.

Ситуація ускладнюється й тим, що зараз відбувається нашарування грипу та ковіда, і досить багато випадків, коли люди інфікуються і грипом, і ковідом, експерт оцінює їхню кількість приблизно в 10%.

“Минулого року я навіть бачив людину з трьома позитивними тестами – на грип А, В та коронавірус. До того ж, інфекції не обмежуються грипом та ковидом, бактеріальні інфекції – пневмокок та мікоплазма зараз теж поширені. Плюс грип небезпечний тим, що на якийсь час блокує імунну систему і дуже часто розвиваються бактеріальні ускладнення. І люди помирають і від грипу, і від ускладнень, насамперед, бактеріальних пневмоній”, - пояснює Андрій Волянський.

Одна з неприємних особливостей грипу - він, на відміну коронавірусу, дуже небезпечний для дітей. А вони, як і раніше, залишаються суперрозповсюджувачами інфекції за рахунок того, що багато рухаються і спілкуються. Тому після закінчення канікул так швидко почала зростати захворюваність.

Найбільша небезпека для дітей – бактеріальні пневмонії після грипу. І треба враховувати, що після одужання від грипу навіть без ускладнень дитина ще кілька тижнів дуже вразлива.

Тому зараз, на думку імунолога, має сенс і запровадження карантину у школах, і носіння масок – усе це може знизити активність епідемічного процесу. На жаль, на нас чекає ще два місяці кількох інфекційних спалахів.

Прогноз МОЗ не справдився

Схоже, дуже спокійний прогноз МОЗ, озвучений напередодні епідсезону, не справдився. Тоді йшлося про те, що ніяких особливих відмінностей від минулого періоду ми не чекаємо, і важкий сезон не передбачається. Але 1 лютого нам повідомили про перевищення епідемічного порогу у трьох областях – Житомирській, Чернівецькій та Хмельницькій. А Львівська, Вінницька, Рівненська, Тернопільська та Чернігівська підбираються до межі, за якою може початися епідемія. Наприклад, на Львівщині стрімко зростає кількість пацієнтів із ускладненнями після грипу та ковіда, в обласному центрі захворюваність за тиждень збільшилась на 14%.

А на Київщині, чомусь віднесеною статистикою до розряду благополучних, це тижневе зростання  становило цілих 39%.

І все це, звісно, ​​дуже напружує всіх, а особливо тих, у кого діти – школярі. Адже якщо навіть в офіційній статистиці половина хворих – це діти до 17 років, скільки ж їх насправді?

Чи не пізно схаменулися?

Питання це має насамперед прикладне значення: якщо епідемія – отже, чекай на черговий карантин та закриття шкіл, як уже сталося на Київщині. Але, наприклад, у самому Києві, де захворюваність на грип та ГРВІ серед дітей “підстрибнула” за тиждень на 50%, захисним заходом поки обрано свідомість батьків. Їм рекомендовано не пускати дітей до школи, якщо виникли симптоми застуди. Щоправда, столичний департамент освіти та науки обіцяє перевести всіх на дистанційку, “якщо рівень захворюваності стрімко зростатиме”. На що київські вчителі у соцмережах дивуються: коли у класі було 4 учні з 24, карантин не оголошували, а коли діти почали ходити до школи, перейдемо на дистанційну?

Школи в Україні поки що закриваються на карантин "ситуативно".
Школи в Україні поки що закриваються на карантин "ситуативно".

Немає сенсу вчити 10 дітей, коли 20 відсутні

Батьки, як водиться, розділилися на різні табори. Ті, хто проти дистанційного навчання, вважають, що не можна залишати дитину на самоті, коли то тривога, то прильоти. І взагалі онлайн-навчання – це безглуздо, перевірено пандемією та війною.

Ті, хто “за”, кажуть, що немає сенсу вчити третину класу, коли хворі дві третини сидять удома і півдня чекають, поки їм скинуть домашнє завдання. І взагалі, дистанційка – це привчання до самостійності та можливість для батьків заробляти на життя.

Є школи з черговими класами, де завжди можна залишити дитину, якщо її клас пішов на лікарняний. Є школи, які просто не відкриваються для очного навчання, якщо о 8:30 ще звучить тривога. Є Харків та область, де вже ні діти, ні батьки не пам'ятають, як це – ходити до школи, у них безперервна дистанційка.

А є й погляд з боку українців, які потрапили в інше життя і поїхали за кордон. Наприклад, у Німеччині та Британії температура 37,3, кашель та соплі – взагалі не привід не ходити до школи. І діти не вмирають від застуд та не сидять удома.

Хворіють на класи та педколективи

Вчителі, більшість яких за навчання офлайн, визнають, що своєчасний карантин все-таки може уберегти від спалаху епідемії школу. За словами вчительки молодших класів однієї зі шкіл на Дніпропетровщині, вони після канікул провчилися трохи більше двох тижнів та закрилися на п'ять днів. Тобто зовсім – ні онлайн, ні офлайн, просто тому, що захворіла не лише більша половина школярів, а й вчителі.

“У нас із 8 педагогів початкових класів захворіло п'ятеро, підміняти нема кому, - розповіла Оксана Золочівська. - Причому хворіли все тяжко, зі схожими симптомами: висока температура, яка кілька днів не збивається, горло болить, потім з'являється кашель та страшенна слабкість. Мене тестували на ковід – результат негативний, у лікарняному написали ГРВІ, але, напевно, це таки був грип”.

За словами вчительки, вказівки від департаменту освіти рекомендувати батькам залишати хворих дітей вдома школа, звісно, ​​отримувала. Але це зовсім не означає, що батьки так і роблять.

“І їх теж зрозуміти можна: малюків нема з ким залишити, підлітків не хочуть залишати, бо пропущений матеріал ляже на плечі тат та мам, - каже педагог. - І ось вони шморгають, кашляють, але йдуть до школи. У мене в класі вже багато хто перехворів, зараз ходять на заняття відсотків 75. Але якщо це лише початок епідемії, мабуть, у лютому знову закриватимемося - сподіваюся не зовсім, а перейдемо на дистанційку”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.