В Україні з'явилися жертви коронавірусу Дженні, агресивної родички штаму Pyrola

Читать на русском

Випадки зараження виявлено у п`яти областях

Читать на русском
коронавірус
Вчені вивчають субваріант JN.1, щоб краще зрозуміти його особливості та потенційну небезпеку.

Випадки зараження виявлено у п`яти областях

У січні в Україні зареєстровано дев'ять випадків нового субваріанту штаму коронавірусу "Омікрон" - JN.1. Його називають “Дженні”, і це мутація варіанта BA.2.86, відомого як Pyrola. Випадки зараження виявлено у п`яти областях - Сумській, Волинській, Черкаській, Рівненській та Запорізькій, повідомляє пресцентр МОЗ України.

Плюс ще дві мутації

За інформацією МОЗ, у всіх, хто заразився новим варіантом COVID-19, легкий або середній перебіг хвороби, вакцинованими були дві людини з дев'яти.

Варіант “Дженні” був уперше виявлений у серпні 2023 року у США. Він має дві нові мутації у білку S, який відповідає за зв'язування вірусу з клітинами людини. І саме вони можуть зробити вірус більш заразним і стійким до антитіл, сформованих після вакцинації або перенесеної хвороби.

До особливостей субваріанту “Дженні” належать:

  • більш висока заразність. За оцінками Центру контролю та профілактики захворювань США, JN.1 може поширюватися на 20-30% швидше, ніж BA.2.86, відомий як Pyrola,
  • більш висока стійкість до антитіл. Дослідження показують, що здатність антитіл нейтралізувати JN.1 знижується приблизно вдвічі порівняно з BA.2.86.
  • незначні зміни у тяжкості захворювання - воно не відрізняється від тяжкості захворювання, викликаного іншими варіантами коронавірусу.

"Дженні" може виявлятися висипом на шкірі, як і Pyrola. Висипання є досить рідкісним симптомом COVID-19, але він може зустрічатися при зараженні будь-яким варіантом вірусу. Вважається, що висипка при коронавірусі викликана імунною реакцією організму на вірус. Імунна система виділяє речовини, які можуть викликати запалення та подразнення шкіри.

Внучка виявилася агресивнішою за бабусю

"Дженні" знаходиться на два покоління далі, ніж Pyrola, тобто є ніби її онукою. І, як це буває у вірусів, більш агресивною та пристосованою. JN.1 швидко поширюється по всьому світу, зараз він виявлений у більш ніж 40 країнах, зокрема у США, Європі, Азії та Африці. У США “Дженні” вже є домінуючим варіантом коронавірусу, на його частку припадає понад 44% всіх випадків зараження.

Симптоми зараження новим субваріантом коронавірусу JN.1 загалом схожі на симптоми при інших варіантах. Найбільш поширені: лихоманка, кашель, закладеність носа, біль у горлі, втома, м'язовий та головний біль. При цьому хвороба може протікати безсимптомно.

З огляду на поширеність нового субваріанту в країнах Європи є велика ймовірність, що він має шанс стати домінуючим і в Україні. Тому в МОЗ закликають вакцинуватися – це не стовідсотковий захист від зараження, але точно вбереже від ускладнень під час хвороби. Особливо це стосується людей похилого віку, пацієнтів із хронічними захворюваннями або ослабленим імунітетом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.