Чи прожене ця весна Covid-19 - прогноз науковців

Медики стежать за тим, чи став коронавірус звичайною сезонною хворобою

Covid-19, наука, медицина, вчені, лікарі, хвороба, ВООЗ, МОЗ
Для багатьох зимових хвороб холодна суха погода є важливим фактором, що сприяє їхньому поширенню.

Минуло майже чотири роки відтоді, як Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила Covid-19 пандемією. Одне з ключових питань досі стосується того, чи може інфекція мати сезонний характер, адже перші повідомлення про захворювання з'явилися взимку. Ми ж ми звикли бачити, що інші респіраторні віруси наростають і згасають протягом року. Але принаймні поки що Covid-19 поводиться зовсім по-іншому, пише IFLScience.

Чому деякі віруси мають сезонний характер

Думка про те, що Covid-19 може бути сезонним захворюванням, була логічною, якщо врахувати, скільки інших вірусних інфекцій мають сезонний характер. Респіраторні інфекції, такі як застуда, грип та респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ), досягають свого піку в зимові місяці. У країнах з помірним кліматом пік захворюваності на поліомієліт припадає на літо.

Для багатьох зимових хвороб холодна суха погода є важливим фактором, що сприяє їхньому поширенню. Хоча це міф, що вихід на мороз призведе до застуди, втім правда, що віруси грипу, наприклад, набагато краще розвиваються, коли повітря прохолодне і менш вологе. 

Ще одним фактором, який може зіграти свою роль у темні сірі зимові місяці, є вітамін D - або, точніше, його нестача. Дефіцит вітаміну D взимку, що є особливою проблемою для людей зі смаглявою шкірою і тих, хто живе в північних широтах, може вплинути на здатність імунної системи боротися з інфекціями.

Ще одним фактором сезонності вірусів є те, що взимку люди часто зустрічаються разом в закритих малопровітрюваних приміщеннях, аби відствяткувати Різдво чи Хануку. В цей період всі вони діляться одне з одним не тільки їжею і сміхом, але й усіма мікробами, що підхопили по дорозі. 

Що ж відбувається з Covid-19

Принаймні деякий час здавалося, що Covid-19 розвивається за звичним сценарієм. Оскільки хвороба викликає насамперед респіраторні симптоми, багатьом з нас було легко почати думати про неї так само, як про грип.

Одне дослідження, проведене в 2021 році, дійшло висновку, що його результати "підтримують погляд на Covid-19 як на справжню сезонну низькотемпературну інфекцію", ґрунтуючись на даних початкового сплеску вірусу до локдаунів. Автори виявили, що більш високі темпи передачі були пов'язані з більш низькими температурами і рівнем вологості, так само, як і під час грипу.

Однак на початку цього року дослідження показало, що, хоча вірус SARS-CoV-2 є більш стійким у зимових умовах, ці фактори не призвели до підвищення рівня передачі вірусу повітряно-крапельним шляхом під час лабораторних тестів. І хоча за останні кілька років спостерігалися сплески захворюваності на Covid-19 взимку, деякі експерти кажуть, що ще занадто рано визначати "сезон Covid". Ці піки не відбувалися в один і той самий час щороку.

Важливий фактор - поведінка людей

Можна подумати, що це дворічний вірус, припускають деякі вірусологи, з літніми та зимовими сплески захворюваності, які ми раніше спостерігали з різними варіантами Covid-19. Але це стає набагато складніше сказати, якщо врахувати, що як суспільство ми поводимося дуже по-різному, залежно від сезону.

Під час цієї пандемії люди в різних регіонах підпадали під постійно мінливий набір заходів із пом'якшення наслідків, від обов'язкового носіння масок до соціального дистанціювання. Зараз ми знаємо, що найбільший ризик інфікування походить від тривалого контакту - з людиною, яка сидить з вами за одним столом в офісі, або з вашим сусідом у театрі чи кінотеатрі. Лише порівняно недавно обмежувальні заходи відновили в багатьох місцях.

Незважаючи на те, що існує багато паралелей між Covid-19 та іншими зимовими вірусами, все ще занадто рано називати його сезонною інфекцією. Цієї зими Covid-19 вразив багато людей, але це не означає, що він зникне, коли потеплішає, переконані медики. Та хоча Covid-19, можливо, ще не набув надійної сезонної структури, це не означає, що він ніколи її не набуде. Будь-яка сезонність не залежить виключно від погоди, а скоріше визначається поведінковими факторами та коливаннями імунітету (фактор щеплень тощо). 

Зрештою, науці ще багато чого належить з'ясувати про сезонність, навіть для вірусів, які були з нами протягом століть. Covid-19 існує в нашому житті менше п'яти років. На жаль, це, ймовірно, означає, що попереду у нас ще дуже багато роботи. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube