Планетарна дієта вийшла на новий рівень: у рейтинг ідеального харчування час вносити зміни

Читать на русском

Ця модель харчування може вберегти і від хронічних хвороб, і від погіршення стану навколишнього середовища

Читать на русском
Земля планета овочі їжа харчування дієта
Овочів та фруктів в раціоні має стати вдвічі більше.

Ця модель харчування може вберегти і від хронічних хвороб, і від погіршення стану навколишнього середовища

Здається, до рейтингу найкращих дієт 2024 року час вносити зміни. Вчені Гарвардської школи охорони здоров'я, які вивчали вплив планетарної дієти на здоров'я людей, дійшли вражаючих результатів. Змінивши свій раціон, можна допомогти планеті і істотно знизити ризик передчасної смерті від усіх причин. Масштаб і тривалість дослідження, що охопило більше трьох десятиліть, виводять планетарну дієту на новий рівень, повідомляє CNN.

Замість червоного м'яса - горіхи, овочі та фрукти

У порівнянні з іншими відомими моделями харування, наприклад, середземноморської, планетарна дієта здоров'я дуже молода. Розроблена у 2019 році міжнародною групою вчених, вона покликана не лише покращити здоров'я людей, а й зменшити шкоду планеті, яке завдає виробництво їжі.

Сама ж дієта передбачає переважну кількість різноманітних фруктів та овочів, цільнозернових, бобових та інших білків рослинного походження, при цьому м'ясо, молочні продукти та доданий цукор у ній серйозно скорочені. Наприклад, червоне м'ясо і цукор - більш ніж на 50%. При цьому споживання горіхів, овочів, фруктів та бобових повинно збільшитися більш ніж удвічі.  

Будь-який прийом їжі повинен наполовину складатися з овочів та фруктів.
Будь-який прийом їжі має наполовину складатися з овочів та фруктів.

Щоденне вживання цільнозернових, крохмалистих овочів, фруктів, молочних продуктів, білків, жирів та цукрів має становити 2500 калорій щодня, що трохи більше, ніж сьогодні їдять люди, просто в планетарній дієті зміщені акценти.

“Дієта передбачає різноманітну їжу рослинного походження, невелику кількість продуктів тваринного походження, ненасичені, а не насичені жири, а також мало рафінованих зернових, продуктів з високим ступенем переробки та доданого цукру», - зазначив професор епідеміології та харчування в Гарвардському університеті доктор Волтер Уіллетт. 

Ризик передчасної смерті знижується на 30%

2019-го автори цієї моделі харчування припускали, що вона допоможе зменшити такі хронічні захворювання як ішемічна хвороба серця, інсульт та діабет. А за умови, що нову дієту було б прийнято у всьому світі, це допомогло б уникнути від 19 до 23% передчасних смертей серед дорослого населення.

Світ, на жаль, поки не перейшов, але вже давно багато хто харчується за цим принципом, та сама середземноморська дієта в основі своїй дуже схожа на планетарну. Нове дослідження, проведене під керівництвом Уолтера Уіллетта, проаналізувало дані про харчування, зібрані більш ніж у 200 000 осіб за 34 роки. Результат не підвів: у 10% тих, хто харчувався максимально близько до планетарної дієти, ймовірність передчасної смерті від будь-яких причин виявилася на 30% нижчою, ніж у тих 10%, які її не дотримувались.

Чим менше люди будуть їсти м'яса, тим легше дихатиме планеті.
Чим менше люди будуть їсти м'яса, тим легше дихатиме планета.

З іншого боку, ризик смерті від раку був нижчим на 10%, від серцево-судинних захворювань - на 14%, а від нейродегенеративної смертності - аж на 28% нижче. Що стосується користі для планети, найголовніше - така модель харчування суттєво скорочує викиди парникових газів. Цільнозернові продукти, овочі, фрукти, бобові, соєві продукти, оливкова олія - ​​ все це продукти, корисні й для планети, оскільки вимагають менше ресурсів для вирощування. 

При цьому вирощування худоби вимагає незліченної кількості сільськогосподарських угідь і завдає суцільної шкоди у вигляді вирубування лісів та забруднення води. Плюс безпосередня шкода від самих тварин: за даними ООН, відрижка та екскременти великої рогатої худоби виробляють метан, і одна доросла корова може видати його до 500 літрів на день - вагомий внесок у викид парникових газів та велика шкода планеті.

Але планетарна дієта скорочує ці викиди на третину, використання земель – на 51%, добрив – на 21%. Тож лише зміна харчування людей може допомогти уповільнити зміни клімату і принести користь для здоров'я і людини, і всієї Землі.

 Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.