Підсовують другий сорт: що означають дивні написи на оливковій олії

Секрет купівлі оливкової олії: як обрати найкориснішу.

оливки оливкова олія супермаркет
На етикетах є все, крім смаку.

Важливою складовою середземноморської дієти оливкова олія вважається не просто так. Саме вона відповідає за зниження ризиків хвороб серця та раку, поліпшення здоров'я мозку та стану шкіри, контроль ваги. Усе завдяки своєму складу, у якому мононенасичені жирні кислоти, що контролюють холестерин, поліненасичені жирні кислоти, зокрема омега-3 та омега-6 жирні кислоти, антиоксиданти, вітаміни Е та К. Але, як і будь-який інший продукт, оливкова олія дуже різна, є краще і гірше, більш та менш корисна. Питання тільки, як розібратися в цій безлічі пляшок у магазині, щоб отримати користь "на повну"? На думку експертів Health.USnews, для цього потрібно врахувати чотири фактори. 

Звідки родом олія: позначка PDO чи PGI

Географія виробництва вражає: олію роблять не тільки в європейському Середземномор'ї, а й у Тунісі, Марокко, Туреччині, США, Аргентині, Австралії, і навіть працьовиті китайці схаменулися, що досі не виробляють олії, і вирішили виправитися. 

У кожній країні свої правила тестування та перевірки якості, але там, де олію роблять для себе і не уявляють життя без неї, правила найжорсткіші, а продукт – стовідсотково корисний. І це Італія, Іспанія, Греція, Португалія, Франція.

Справжність перевіряється маркуванням: шукаємо на пляшці абревіатури PDO, що означає «Захищене позначення походження», чи PGI, що означає «Захищена географічна вказівка». Обидві ці маркування використовуються у Євросоюзі.

Олія без цих позначень, звичайно, теж може бути корисною, але з ними – напевно.

Важкий ручний збір оливок задіяний при виробництві олії екстра-класу.
Тяжкий ручний збір оливок задіяний при виробництві олії екстра-класу.

EVOO - ознака екстра-класу

Щоб оливки стали олією, їх віджимають або пресують різними способами, від яких і залежить чистота продукту і кількість антиоксидантів в ньому.

Те, що раніше люди робили руками, тепер роблять машини: оливки подрібнюються в пасту та пропускаються через своєрідну центрифугу чи млин. Процес відбувається при температурі не більше 27 градусів, щоб зберегти якість олії. І це те, що називається холодним пресуванням.

В отриманій олії немає жодних добавок, високий рівень вітамінів та антиоксидантів. Потім її починають випробовувати та куштувати спеціальні експерти-дегустатори, які й виносять вердикт. 

Те, що відповідає найвищим смаковим та хімічним критеріям, маркується як оливкова олія екстра-класу - на пляшці вона позначена як Extra Virgin Olive Oil або EVOO. Це найчистіший, найменш оброблений та найкорисніший продукт.

Та олія, яка має легкі дефекти аромату або смаку і не так бездоганна, маркується як Virgin Olive Oil і називається олією першого віджиму. Але в нєї теж немає жодних хімічних добавок і вона не проходить теплової обробки - просто не така ідеальна, як олія EVOO.

Машинний віджимання не дозволяє температуру вище 27 градусів.
Машинне віджимання не дозволяє температуру вище 27 градусів.

Олію нижчого сорту піддають очищенню за більш високої температури, що позбавляє її деяких корисних властивостей. Після проходження всіх процесів до неї додають трішки ідеального масла EVOO і фасують. Це не означає, що стандартні оливкові олії погані: так, у них менше антиоксидантів, але базові корисні жири на місці.

Напис Olive Oil на такій олії позначає суміш рафінованої та невеликої кількості олії першого віджиму або екстра-вірджин.

Напис Refined Olive Oil - олія піддалося процесу рафінації з використанням хімічних засобів та теплової обробки для видалення домішок, запахів та смакових дефектів. Щоправда, невелика кількість олії першого віджиму чи екстра-вірджин у неї теж є.

Як зберігається олія

Пляшки темно-зеленого скла - це не просто гарно, а й захист від ультрафіолету, який небезпечний для олії, оскільки вбиває в ній корисні жири.

Олія екстра-класу не виносить окислення, викликаного світлом, теплом і киснем. Тому має бути темно, не жарко і надійно закрито.  До речі, в металевих банках немає нічого поганого, олія в них надійно зберігається. 

Загалом, максимальний термін при правильному зберіганні - не більше чотирьох місяців.

Найкраще масло пахне свіжими оливками.
Найкраще масло пахне свіжими оливками.

Який у неї смак

У олії екстра-класу та рафінованої він буде різним. І якщо є можливість скуштувати, не потрібно бути фахівцем, аби зрозуміти, що перед вами. У продукті з мінімальною обробкою смак свіжих оливок, із трав'янистими, фруктовими, горіховими нотками. Олії з різних сортів оливок пахнуть справжнім букетом, тобто запах має різні відтінки. І вираз "масло масляне" - це якраз про оливкову олію екстра-класу, оскільки в нього густий, насичений і маслянистий смак, у якому може бути і легка гіркота, і гострота. 

Рафінована олія зі зрозумілих причин більш прісна, м'яка та “гладка”, оскільки рафінація видаляє більшість смакових компонентів. А її колір завжди світліший, ніж у олії холодного віджиму.

Зате це більш підходяща олія  для готування, оскільки високі температури при жарінні або запіканні вона переносить краще, ніж олія екстра-класу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube