При всій своїй дієтичній репутації ксиліт може призвести до серцевого нападу або інсульту
З огляду на те, що цукор - це суцільна шкода, погана звичка і навіть наркотик, велика кількість свідомих громадян відмовляється від нього на користь натуральних замінників, і ксиліт є одним із популярних “здорових” засобів. Якщо додати сюди діабетиків, людей із зайвою вагою та ЗОЖників, які відмовилися від цукру, вийде досить велика кількість споживачів. І, з огляду на результати дослідження експертів Науково-дослідного інституту Лернера при Клівлендській клініці, всі вони наражаються на небезпеку "заробити" тромб, серцевий напад чи інсульт, повідомляє The New York Times.
До цього до ксиліту не було жодних питань, оскільки він справді має натуральне походження. У невеликих кількостях цей цукровий спирт міститься в овочах та фруктах, наприклад, малині, полуниці, чорниці, сливах, цвітній капусті, деяких листяних овочах, кукурудзі і навіть трохи виробляється організмом людини.
Але здебільшого виробляється синтетично і додається в оброблені продукти, замінюючи цукор. Але на відміну від нього ксиліт має деякі переваги - у нього низький глікемічний індекс, на 40% менше калорій, ніж у цукрі, він бореться з карієсом і завжди вважався безпечним.
Але минулого року та ж група вчених виявила зв'язок між серцевими проблемами та іншим цукровим спиртом, відомим як цукрозамінник еритрит, і тепер вирішила перевірити його колегу.
Коли трьом тисячам учасників, які голодували протягом ночі, виміряли рівні ксиліту, виявилося, що ті, хто має найвищий, мають удвічі підвищений ризик серцевого нападу, інсульту чи смерті протягом наступних трьох років.
Але просто ризик - ще не привід звинувачувати цукрозамінники, оскільки раціон учасників не відстежувався і, можливо, проти серця зіграли й інші продукти. До того ж, кожен організм виробляє різну кількість “власного” ксиліту.
Тоді команда почала годувати ксилітом мишей, додавати його до зразків людської крові та напувати напоями, що містять ксиліт, десяток добровольців. На жаль, у всіх трьох тестах ксиліт збільшував швидкість утворення тромбів, а отже, міг призвести до серцевого нападу чи інсульту.
Якщо говорити про вживання ксиліту, підступність його ще й у тому, що можна не знати про його споживання. Як і інші цукрозамінники, він продається у вигляді порошку у супермаркетах, аптеках та магазинах здорового харчування – з таким вживанням все зрозуміло.
Але ксиліт додається і в різні продукти - і тут уже зрозумілого мало, оскільки ми не читаємо етикетки, а виробники не завжди повідомляють, що вони поклали свою продукцію.
Де можна знайти ксиліт:
Щоб знайти продукти з ксилітом, потрібно шукати товари, позначені "без цукру", "дієтичні" або "для діабетиків". На них має бути вказано точна кількість цукрового спирту у розділі «вуглеводи» в інформації про харчову цінність. Але насправді так буває не завжди, і тому споживання ксиліту насправді може мати інші масштаби. А максимальна верхня межа добової дози дорослого має не перевищувати 50 г. До речі, на етикетках ксиліт може ховатися за назвою березовий цукор чи європейський код Е967.
Небезпека впливу ксиліту на серцево-судинну систему потребує подальшого вивчення, але вже зараз кардіологи про всяк випадок радять уникати і цукру, і його замінників. Особливо це стосується діабетиків і людей з ожирінням, які і без того схильні до високого ризику проблем із серцем. А ласунам краще перейти на натуральні підсолоджувачі – мед, кленовий сироп, фруктове пюре з яблук чи бананів та просто свіжі фрукти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.