Підступні фрукти: що ви знаєте про шкоду цитрусових для здоров'я

При всьому багатстві вмісту у цитрусових багато обмежувальних особливостей

цитрусові
Яскраві фрукти - порятунок від нудьги, холоду та хвороб.

Незрозуміло, як би ми переживали зиму без цих яскравих фруктів, які панують у раціоні майже до квітня. У своїй любові до них багато хто не знає меж, і з'їсти за два рази до кілограму мандаринів - просто дрібниця. Але дієтологи вважають, що у випадку з цитрусовими дотримання дозування важливе майже як із ліками. Просто тому, що корисне у великих кількостях легко може стати шкідливим. Що потрібно знати, щоб цього не сталося, розповість "Інформатор".

Грейпфрути

Багатства вітамінами, мінералами та антиоксидантами у цього фрукта не відібрати: кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, натрій, цинк, вітаміни В2, З, А, D. Грейпфрут допомагає контролювати рівень цукру в крові, худнути, оскільки прискорює метаболізм, знижує ризик серцево-судинних захворювань, зміцнює імунітет, покращує стан шкіри та волосся.

Особливості вживання цього цитрусового досить різноманітні: 

  1. Рекомендується з'їдати не більше одного грейпфрута на добу.
  2. Не варто їсти на голодний шлунок. Для кращого засвоєння – за 2-3 години після основного прийому їжі.
  3. Не їсти на ніч – як мінімум за 3-4 години до сну. У грейпфруті міститься речовина під назвою фуранокумарин, яка може перешкоджати виробленню мелатоніну.
  4. У грейпфруті корисна не тільки м'якоть, а й гіркі плівки, що знаходяться між часточками. У них міститься біофлавоноїд нарингін, який має антиоксидантні властивості, допомагає знизити рівень холестерину та покращити роботу серцево-судинної системи.
  5. Вживання грейпфрута може впливати на емаль зубів, оскільки містить лимонну кислоту, що послаблює зубну емаль. Тому прополощіть рот водою після грейпфруту.
  6. Може посилювати або нейтралізувати дію низки ліків: які знижують рівень холестерину, для лікування високого тиску та стенокардії, деякі антибіотики, антидепресанти, противірусні та протизаплідні. Тому грейпфрут потрібно їсти за 4 години до або після прийому ліків.
Грейпфрут може посилити або нейтралізувати дію багатьох ліків.
Грейпфрут може посилити або нейтралізувати дію багатьох ліків.

Апельсини

У них є практично вся група вітамінів В, і це одне з найкращих джерел вітаміну С в світі. Крім того, фолієва кислота, калій, фосфор, кальцій, магній, цинк. За допомогою цих цитрусових зміцнюється імунітет, покращується здоров'я серця, знижуються ризики розвитку раку, діабету другого типу та каміння у нирках, покращується травлення та стан шкіри.

Особливості вживання: 

  1. Їжте не більше 2-3 апельсинів щодня.
  2. Людям із чутливим шлунком чи алергією на цитрусові слід дуже обмежити вживання апельсинів. Вони містять лимонну кислоту, яка може дратувати слизову оболонку шлунка та викликати печію. І апельсини – один із головних алергенів.
  3. Обережність потрібна вагітним і жінкам, що годують - занадто багато вітаміну С для них може бути небезпечно.
  4. Не їсти перед сном, а за 2-3 години. В апельсинах багато клітковини, і з'їдений на ніч фрукт може обернутися бродінням, здуттям, важкістю та навіть діареєю.
  5. Ті, хто стежить за фігурою - не більше одного фрукта на день, оскільки в ньому достатньо цукру.
  6. З цієї причини апельсини не рекомендуються діабетикам.
  7. Апельсини, як і грейпфрути, шкодять зубній емалі, тому після них теж потрібно полоскати рот.
  8. Категорично не можна їсти апельсини людям з гастритом та виразкою шлунка.
  9. Апельсиновий сік не можна пити на голодний шлунок.
Апельсини краще не їсти перед сном - вони не встигнуть перетравитись.
Апельсини краще не їсти перед сном - вони не встигнуть перетравитись.

Мандарини

Фрукти, багаті на вітаміни групи В, С і А, калій, магній, кальцій і клітковину. Вони зміцнюють імунітет, захищають від інфекцій, покращують зір та стан шкіри, нормалізують роботу травної системи та піднімають настрій.

Для гіпертоніків це найсмачніший спосіб знизити тиск.
Для гіпертоніків це найсмачніший спосіб знизити тиск.

Особливості вживання: 

  1. Можуть допомогти при закрепах, надаючи поступовий проносний ефект. Для цього їжте мандарини натще, поєднуйте з іншими продуктами, що містять клітковину, пийте багато води.
  2. Рекомендовані гіпертонікам, оскільки можуть знижувати тиск через високий вміст калію.
  3. Ефективні для зняття тривожності та стресу.
  4. Підвищують гостроту зору та допомагають краще бачити у темряві.
  5. Не рекомендовані людям, у яких виразка шлунка або дванадцятипалої кишки та гастрит із підвищеною кислотністю – можуть дратувати слизову оболонку шлунка.
  6. Небезпечні для людей із захворюваннями нирок та печінки через високий вміст калію.
  7. Можуть спричинити спазм бронхів у пацієнтів із бронхіальною астмою.
  8. Дуже обережно потрібно бути діабетикам – мандарини містять цукор.
  9. Дітям віком до трьох років мандарини краще не давати, оскільки це сильний алерген.

Лимони

Конкуренти апельсинів за високим вмістом вітаміну С і один із найпотужніших антиоксидантів, що захищає клітини людського організму. Ці цитрусові підтримують імунітет, знижують ризик розвитку раку та серцево-судинних хвороб, покращують травлення, знижують рівень холестерину, сприяють виробленню колагену та здоров'ю шкіри, допомагають стежити за вагою, знищують бактерії та грибки.

На день можно з`їдати 2-3 часточки лимону.
На день можно з`їдати 2-3 часточки лимону.

Особливості вживання:

  1. Не можна поєднувати з деякими медикаментами: по-перше, з ліками, що знижують кислотність шлунка. Лимонна кислота може нейтралізувати дію цих ліків. По-друге, з препаратами, що впливають на згортання крові – лимон може знизити їх ефективність та збільшити ризик кровотеч. По-третє, із ліками для лікування захворювань нирок. Лимони містять калій, який може накопичуватися в організмі та викликати проблеми з нирками.
  2. Не вживайте лимони натще. Лимонна кислота є сильним подразником для шлунково-кишкового тракту.
  3. З цієї ж причини дуже обережно потрібно їсти лимони людям із гастритом, виразкою шлунка, панкреатитом. Вони можуть спричинити печію, біль у животі та інші неприємні симптоми.
  4. Алергікам теж краще уникати, щоб не спровокувати висипання, свербіж, набряк та утруднене дихання.
  5. Не вважати, що чим більше з'їси лимона під час застуди, тим краще. Передозування вітаміну С може призвести до головного болю, діареї.
  6. Не забувати ретельно мити лимони перед вживанням - їхня шкірка обробляється хімією.
  7. Лимон може спровокувати мігрень за рахунок високого вмісту тираміну, який активно стимулює кровообіг у мозку.
  8. Сильніше, ніж інші цитрусові, лимон руйнує емаль зубів, тому полоскати рот після нього обов'язково.
  9. Не можна їсти лимони вагітним і жінкам, що годують, дітям до трьох років.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Live Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube