Овочеві відходи можна сильно скоротити - половину того, що ми викидаємо в розпал сезону овочів, треба просто заморозити
Подорожчання товарів, що змушує економити, зобов'язує переглянути своє ставлення і до покупок, і до ведення домашнього господарства. Ми вже ділилися порадами від киянки Валерії Малишко, як не витрачати зайвого, не відмовляючи собі при цьому у необхідному.
Сьогодні йтиметься про те, як лякаюче багато ми викидаємо - і це стосується, перш за все, овочів. І як легко дати їм шанс урізноманітнити наш раціон у сезон, коли старі овочі вже несмачні, нових ще немає, а імпортні – дорогі. А ще й заощадити гроші - адже замість того, аби купувати зараз цвітну капусту по 200 гривень за кілограм, можна було б безкоштовно дістати її з власної морозилки.
Взагалі овочі та зелень - королі економії, вважає наш експерт. І тому що це і так найдешевший сегмент продуктів, і тому, що їх можна заморожувати, і внаслідок можливості практично безвідходного використання. При цьому є невеликі хитрощі, прикладом яких є зелені помідори. Всю другу половину осені вони майже нічого не коштують, і ними мало хто цікавиться, а дарма.
“Помідори, що не дозріли, знімають з полів наприкінці вересня-початку жовтня, і їх можна доводити до кондиції вдома, - розповідає Валерія. - Це якраз той період, коли наші ґрунтові томати закінчуються, у магазинах з'являються імпортні – дорогі та "дерев'яні", а ви можете ще кілька місяців їсти нормальні, червоні, живі помідори. Останні дозрілі помідори я використала вже у новорічному салаті. А купувала їх зеленими за 35 гривень за кілограм. У жовтні вони дозрівають за кімнатної температури протягом 5-7 днів, у грудні цей процес займає вже близько двох тижнів”.
Лайфхак: кожен помідор - сухий, щільний і цілий, без вм'ятин і плям, загортається в газету або м'який обгортковий папір. Потім все складається в картонну коробку, яку не потрібно щільно запечатувати, і забирається в темне місце. Якщо вже увімкнено опалення, ставити біля батареї не потрібно.
Дня за три можна починати перевіряти, адже помідори можуть дозрівати нерівномірно, одним досить 4 дні, іншим може знадобитися 8.
До речі, за аналогією із зеленими помідорами дозрівати вдома можуть і авокадо, і тверді осінні груші, наприклад, “дубовий” сорт “Конференція”, який і зараз коштує недорого, мабуть через не дуже привабливий вигляд. Просто залиште їх на кілька днів на підвіконні - авокадо стане м'якшим, а груша просто "розквітає", починає пахнути, робиться соковитою і за смаком нічим не поступається дорогим іспанським колегам.
А ось перезрівання бананів можна, навпаки, зупинити. Дістаньте їх із пакета, а пакетом щільно обмотайте основу грона – те місце, до якого банани кріпляться, і зав'яжіть. Вони не будуть швидко перезрівати і темніти, тільки не кладіть їх у холодильник.
Зате там пів року може зберігатися ще одна реінкарнація зелених помідорів. Для цього використовується швидке засолювання, яке не вимагає ні банок, ні закочування, ні зусиль.
Томати ріжуться на 4-6 частин, складаються в пластикове відерце, заливаються охолодженим розсолом із розрахунку 100 г солі на 2 літри води. Ставляться на лоджію чи в холодильник, якщо влізе – і до весни під рукою є закуска, яка не коштувала нічого.
Попереду у нас салатний сезон, і рада з цієї нагоди – не викидати стебла кропу, петрушки, базиліка, кінзи або руколи.
“Я обв'язую ниткою букет із різних стебел та кладу в пакеті в морозилку, - ділиться Лєра. - Зробили завтра новий салат - в'яжемо новий пучок зі стебел, що залишилися, і відправляємо туди ж. До зими складається цілий пакет букетиків, які можна додавати куди завгодно. Стебла зберігають і смак, і колір, і запах. Їх можна і нарізати ще свіжими, підморозити на таці і зберігати в морозилці - і серед зими у вас будуть салати, що пахнуть літом”.
Ну, зовсім небагато - і салати будуть живі-справжні, а ось найдорожчі зараз овочі заморожуватимемо восени. Коли настане короткий період їх найнижчої ціни на рік. Наприклад, суперкорисну броколі, яка зараз зрівнялася у ціні зі свининою.
“Головний маркер восени – поява в супермаркетах цвітної, брюссельської капусти, броколі, капусти романеско. Побачили – йдіть на ринок, там у цей час і пропозиції кращі та вигідніші, і велика капуста продається розібраною, без товстого стебла, – радить Валерія. - Кочешки капусти можна і не відварювати, помити, дати висохнути, на таці покласти в морозилку на дві години, а потім уже зсипати в пакет і відправити на заморозку. Так вона не смерзнеться грудкою, і легко діставатиметься порційно, і місця займає менше”.
Заморозити в сезон можна і кукурудзу, просто зрізавши з качана зерна - найсмачнішою, каже наш експерт, виявилася мозаїчна кукурудза солодкого сорту, яка має зерна різного відтінку.
Насправді, овочевих відходів у відрі для сміття можна практично уникнути - ми можемо заморозити на зиму прекрасне овочеве асорті. Просто складаючи поступово пакет в морозилці залишки кабачків, баклажанів, моркви, солодкого перцю. Взимку та навесні ми отримуємо основу для рагу, швидкого соте на сковорідці, овочевих бульйонів.
До речі, позасезонна "операція", що економить гроші, продукти та час - курячі бульйони, закинуті з нагоди в морозилку. Наприклад, коли курка вариться не для супу, а для салату і бульйон залишається. У таких випадках можна натягнути пакет на високу чашу або каструлю, вилити в нього бульйон, зав'язати і такий "коржиком" відправити в морозилку. Це дуже рятує, коли потрібно швидко зварити суп, додати бульйон у соус або рагу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.