За великим рахунком все, що було нарізано, змішано, протерто та висушено, вважається обробленою їжею
Вони всюди, і це вони заважають нам худнути та бути здоровими, адже прийнято вважати, що оброблена їжа підвищує ризик ожиріння, діабету, серцево-судинних хвороб та навіть деяких видів раку. При цьому багато хто думає, що в цю категорію потрапляє тільки найшкідливіше на кшталт чіпсів, фастфудівських гамбургерів і курячих крилець у пануванні. Насправді ж, все, що було так чи інакше приготовлено, і до чого “приклала руку” людина, є обробленою їжею. Наприклад, буханець цільнозернового хліба - хоча, здавалося б, куди вже корисніше? І виходить, що необроблених продуктів довкола нас немає взагалі? Є, кажуть дієтологи, тільки для цього доведеться відкусити від яблука, що висить на дереві, або з'їсти полуницю прямо з грядки. Решта - мінімально перероблені, середньо перероблені і ультраперероблені продукти, повідомляє health.usnews.
Неважко здогадатися, що це продукти, які пройшли мінімальну технологічну обробку, зберігши більшу частину своїх корисних властивостей та поживних речовин. Тобто склад суттєво не змінився, але вони стали довше зберігатися, покращали смак або стали більш зручними для споживання. Наприклад, консервовані помідори у власному соку містять більше важливого антиоксиданту лікопіну, ніж свіжі.
Приклади мінімально оброблених продуктів:
Тут втручання людини побільше, але воно ще може бути корисним, якщо продукти збагачуються важливими поживними речовинами на кшталт кальцію, вітаміну D, заліза чи фолієвої кислоти. При цьому продукти ще зберігають значну частину своїх натуральних властивостей, а "вторгнення" стосується все того ж поліпшення смаку, текстури або зручності використання. Немає істотного додавання хімічних речовин або процесів, які сильно змінюють структуру. Але вже прокралися до складу цукор та сіль.
Приклади оброблених продуктів:
Третя і остання стадія обробки, коли що тільки не робили з цими бідними продуктами, які пройшли безліч стадій промислової обробки та "збагатилися" різними добавками, зокрема консервантами, ароматизаторами, барвниками та іншими штучними інгредієнтами. З одного боку, вони відразу робляться зручними, такими, що довго зберігаються і привабливими для покупців. З іншого, зазвичай містять мало натуральних інгредієнтів і багато речовин, які можуть бути шкідливі для здоров'я.
Приклади ультраоброблених продуктів:
Зрозуміло, що ця категорія продуктів не може бути корисною для людини, але її підступність у тому, що вона дуже хитро влаштована. Саме ультраоброблена їжа, а не нудний шпинат у пакетиках, таїть у собі ідеальне поєднання цукру, солі та жиру, що відповідає “точці блаженства” людського смаку. Звичайно, досягаючи цієї точки, слабкі люди хочуть повторити відчуття ще й ще. З іншого боку, вживаючи таку їжу, людина випадає з кордонів і не може вчасно зупинитися - загалом, схоже на наркотик.
І букет побічних ефектів від захоплення такої їжі теж серйозний: ожиріння, метаболічний синдром, діабет 2 типу, гіпертонія та серцеві хвороби, депресії та тривожні розлади, колоректальний рак.
У безжальних дієтологів є кілька методів, як видалити з раціону ультраперероблену шкоду, але для цього потрібно мати волю, характері й час.
І, нарешті, намагайтеся більше готувати вдома, не піддаючись на хитрощі фастфуду нагодувати вас швидко і шкідливо.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.