Ніколи за таке не платіть: шість обстежень, які українці можуть пройти безкоштовно

Читать на русском

Головна умова - відповідний вік, але можуть бути й винятки

Читать на русском
лікарня обстеження мамографія бронхоскопія
Для безоплатної процедури лікарня повинна мати договір із НСЗУ саме на цей пакет послуг.

Головна умова - відповідний вік, але можуть бути й винятки

Профілактика - це завжди дешевше, ніж лікування, а у випадку з новоутвореннями мова йде вже не про вартість медичних послуг, а про збереження життя. Тому для Програми медичних гарантій входять шість пакетів безоплатних досліджень для діагностики та раннього виявлення новоутворень. Аби скористатися цією можливістю, потрібні три умови: електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря, відповідний вік - від 40 або 50 років для різних обстежень та медичний заклад, який уклав договір із НСЗУ за потрібним пацієнтові пакетом, повідомляє прес-служба НСЗУ.

Анестезія - теж безкоштовна

Тож, за цих умов можна пройти шість безоплатних обстежень, які у звичайних обставинах можуть чимало коштувати, як, наприклад, колоноскопія. У приватних клініках, за умови загального наркозу під час процедури, доведеться заплатити в середньому 4 тисячі гривень. І це, напевно, одна з причин того, що онкологічні захворювання кишківника виявляються вже на пізніх стадіях.

Тож, шість пакеті обстежень це:

  1. Мамографія: від 40 років і старше.
  2. Гістероскопія: від 50 років і старше
  3. Езофагогастродуоденоскопія: від 50 років і старше.
  4. Колоноскопія: від 40 років і старше. 
  5. Цистоскопія: від 50 років і старше. 
  6. Бронхоскопія: від 50 років і старше.

Вік означає, що з цього часу - з 40 чи 50 років кожен українець має право на профілактичне обстеження і має його зробити, адже існують вікові ризики. Звісно, можна піти і без направлення у будь-яку найближчу клініку, але тоді - за гроші. 

Але якщо у вас відповідний вік, ви маєте направлення від свого лікаря та обрали медзаклад з тих, хто має договір із НСЗУ, процедура буде безкоштовною.

На жаль, є непоодинокі випадки, коли навіть за дотримання всіх умов пацієнтам доводиться доплачувати наші вічні сумнозвісні “500 гривень у фонд відділення”. У НСЗУ наполягають, що цього не має бути і треба скаржитися - головному лікарю,  обласному департаменту охорони здоров’я та НСЗУ.

До речі, до кожного з цих шести пакетів входить консультація лікаря, проведення дослідження, аналіз та опис результатів. Що важливо - місцева або загальна анестезія, яку не потрібно сплачувати “окремо”.

За бажанням пацієнта результати обстеження у вигляді фото/відео фіксації видаються на цифровому носії.

Дослідження дозволяють виявити хворобу на ранній стадії.
Дослідження дозволяють виявити хворобу на ранній стадії.

Вікових обмежень можна й не дотримуватися

Ще один важливий момент: пацієнтам, які не відповідають критеріям за віком, наприклад їм 25 або 38 років, але мають направлення від лікаря, такі послуги також надаються безоплатно. Просто треба знати, що НСЗУ сплачує їх за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”. Тож треба обрати лікарню, яка має договір із НСЗУ саме за цим пакетом.

І, нарешті, як знайти потрібну лікарню: для цього нам потрібен дашборд “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”

Заходимо в Розділ 1, який має ту ж саму назву, зліва на панелі бачимо фільтри. Їх треба заповнити - область, місто, вид допомоги - спеціалізована, напрям - діагностичні обстеження, група послуг - наприклад, мамографія. І перед вами з’являється перелік лікарень, де можна зробити це обстеження.

Але просто взяти і піти туди зі своїм направленням та відповідним віком - це помилка. Спочатку треба дзвонити та уточнювати, чи на місці потрібний фахівець, чи не зламалося обладнання. І, взагалі, на яку дату є запис - і може виявитися, що доведеться почекати. На жаль, у ситуаціях, коли пацієнт не несе “живі” грошики, ставлення до нього відповідне, незважаючи на те, що ці гроші за нього лікарня вже отримала від держави.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.