Українські продукти-захисники: їж їх, якщо не хочеш онкології

Суттєво знизити ризик онкології допоможуть звичайнісінькі та недорогі овочі, фрукти та горіхи

овочі продукти їжа ринок
Найпростіший спосіб запобігти хворобі - просто внести поправки до раціону.

Стрімке зростання захворюваності на рак в усьому світі в Україні прискорюється ще й через війну, хоча і до 2022 року онкологія входила до трійки основних причин смертності українців.

Щодо прогнозів Всесвітньої організації охорони здоров'я, вони невтішні - до 2050 року, до якого залишилося не так багато, захворюваність у світі зросте більш як на 75%.

У питанні профілактики онкології харчування займає найважливіше місце. І люди нарешті запам'ятали, що не потрібно захоплюватися червоним та обробленим м'ясом, ультра переробленими продуктами, солодкими напоями, трансжирами та алкоголем. Інше питання - що потрібно їсти, щоб знизити ризики. Як кажуть дієтологи, жоден продукт сам собою не є панацеєю, але здоровий набір із кількох, закріплений у раціоні, здатний врятувати життя, повідомляє The New York Times.

Капуста та інші хрестоцвіті

Брокколі, брюссельська капуста, цвітна та звичайна капуста, а також ріпа та темна листова зелень - чемпіони з профілактики онкології. Всі хрестоцвіті овочі містять глюкозинолати - натуральні речовини, які при подрібненні, варінні, жуванні та перетравленні розпадаються на біологічно активні сполуки - ізотіоціанати. Вони допомагають клітинам позбавлятися токсинів і відновлюватися, посилюють природні лінії захисту від пошкодження клітин. Словом, роблять найважливіше для профілактики раку.

Для чоловіків капуста – це здоров'я простати, для жінок – груди.
Для чоловіків капуста – це здоров'я простати, для жінок – грудей.

Відповідно до досліджень, раціон, у якому багато хрестоцвітих, захищає від раку простати, прямої кишки, молочної залози, сечового міхура та колоректального раку.

Профілактична доза - більше чотирьох порцій на тиждень.

Помідори та страви з них

Вчені давно з'ясували, що лікопін у томатах захищає від раку простати. Тепер стало зрозуміло, що працює він і проти інших форм онкології - це стосується раку грудей, легенів та колоректального раку.

Лікопін - каротиноїдний пігмент, який забезпечує томатам їхній червоний колір. Це могутній антиоксидант, який захищає клітини від пошкоджень, пов'язаних з окислювальним стресом.

Найкорисніші - приготовані томати з додаванням олії.
Найкорисніші – приготовані томати з додаванням олії.

Є лише один аспект: для максимального ефекту помідори повинні бути хоч як обробленими - навіть нарізані будуть кориснішими, ніж якщо відкушувати від цілого помідора.

Коли помідори розрізають або роблять суп, соус або сік, це допомагає звільнити лікопін і зробити його більш доступним для засвоєння організмом. З розрізаних чи оброблених томатів він краще всмоктується. І якщо ви їсте соус, виготовлений із помідорів, користі від лікопіну буде більше, ніж від свіжого помідора. До речі, ще й тому, що помідори корисніше у компанії з жирами - наприклад, приготовані з оливковою олією.

Профілактична доза - 1-2 помідори на день.

Квасоля та інші бобові

Усі різновиди звичайної квасолі, горох, сочевиця та нут - серйозні джерела клітковини, без якої неможливе здоров'я кишківника, а значить, і міцність імунітету.

Дієтологи кажуть, що зараз дуже невеликий відсоток людей дотримується рекомендованої добової дози у 21-38 грамів - вона коливається залежно від віку та статі. Хоча наші пращури споживали до 100 грамів клітковини на день.

Наразі вчені досліджують і профілактичну користь консервованої квасолі.
Наразі вчені досліджують і профілактичну користь консервованої квасолі.

Раціон, у якому багато клітковини - це не тільки кишківник, а й довша тривалість життя, і зниження ризику хвороб серця, діабету та колоректального раку.

Крім того, клітковина - це профілактика ожиріння, з яким пов'язана підвищена небезпека раку стравоходу, нирок, молочної залози.

Профілактична доза - щонайменше 30 грамів на день.

Часник

У цьому овочі багато аліцину - корисної сполуки, що відповідає за запах часнику і має антибактеріальні, антивірусні та антигрибкові властивості.

Алліцин знижує рівень холестерину, артеріальний тиск, підтримує імунну систему. А його антиоксидантні таланти роблять його й борцем із онкологією. Крім захисту клітин від ушкоджень, аліцин знімає будь-яке запалення, а запалення - це чинник ризику розвитку раку. Крім того, аліцин може уповільнювати зростання та поширення ракових клітин.

Для збереження корисних властивостей часник потрібно їсти швидко.
Для збереження корисних властивостей часник потрібно їсти швидко.

Вчені виявили, що часник - відмінна профілактика раку шлунка, який є однією з головних причин смертності від онкології у всьому світі, та колоректального раку.

Так само, як і помідори, для вивільнення аліцину, часник краще різати, давити, тушкувати - загалом, обробляти. Тільки треба врахувати, що аліцин дуже нестабільний і швидко випаровується. Тому нарізати часник для страви заздалегідь і залишити лежати означає зробити його користь марною.

Профілактична доза - щонайменше п'ять зубчиків на тиждень.

Волоські та інші деревні горіхи

У цю компанію входять мигдаль, фундук, кешью, пекан - всі вони багаті на клітковину, білки, корисні жири. Крім того, на антиоксиданти, які захищають клітини та поліфеноли, що мають антиракові властивості.

Тому деревні горіхи в раціоні – важлива частина профілактики онкології, а особливо раку травної системи та товстої кишки.

Омега-3 жирні кислоти в горіхах захищають від раку.
Омега-3 жирні кислоти у горіхах захищають від раку.

Наприклад, у волоських горіхах багато рослинних сполук, яких кишкові бактерії перетворюють на метаболіти. А вони вже не дають раковим клітинам рости і розмножуватися.

Профілактична доза - не більше 30 грамів на день.

Ягоди

Полуниця, малина, ожина, чорниця, лохина, журавлина - справжній скарб із антиоксидантів, фітохімічних сполук та всіляких корисних речовин.

Фітохімічні сполуки в ягодах запобігають зростанню ракових клітин.
Фітохімічні сполуки в ягодах запобігають зростанню ракових клітин.

Вітамін C, вітамін E, антоціани, що мають протизапальну дію, поліфеноли, які захищають клітини від стресу та пошкодження ДНК, харчові волокна - весь цей набір робить ягоди не тільки ефективним, а й найсмачнішим способом профілактики онкології.

Регулярне та достатнє вживання ягід пов'язують зі зниженням ризику розвитку раку товстої кишки, сечового міхура, простати, шкіри.

Профілактична доза - до 300 грамів на день, але не за один раз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube