У відсутності їжі є великий плюс: і не один

Читать на русском

На тривалість життя впливає обмеження калорій та час доступності до їжі

Читать на русском
їжа старість люди похилого віку
Скорочення їжі точно допомагає почуватися краще.

На тривалість життя впливає обмеження калорій та час доступності до їжі

Поки хтось заробляє на багатих клієнтах, обіцяючи їм вічну молодість, учені вже майже сто років намагаються зрозуміти, яку роль у секреті довголіття відіграє їжа. Експерименти з тваринами переконливо доводять - що менше калорій, то довше життя і менше хвороб, викликаних старінням. А ось щоб перевірити це на людях, потрібно набагато більше часу, і щоб експерти зі старіння, які проводять досвіди на собі, жили довше. Тим не менш, шанс, що певні правила харчування продовжують життя і людям, все ж таки є, повідомляє The New York Times.

Зменшення калорій мобілізує організм

Миші, черв'яки, мавпи – практично для всіх тварин менша кількість їжі змушує їх жити довше. І з цього приводу вчені мають еволюційну гіпотезу, засновану на тому, що в дикій природі тваринам не подають їжу, тому сьогодні вона є, а завтра – ні. Те саме стосується і давніх людей, які не мали змоги регулярно харчуватися. Інакше кажучи, ми можемо виживати й у періоди нестачі їжі, які викликають біологічні зміни в організмі

  • По-перше, зменшення калорій робить стійкішим до фізичних факторів стресу. Наприклад, миші швидше відновлюються після травм і менше наражаються на небезпечну дію токсинів, коли менше їдять.
  • По-друге, чим менше калорій, тим повільніше йде обмін речовин, і уповільнені процеси допомагають організму довше жити.
  • По-третє, при зменшенні калорій організму доводиться видобувати паливо для енергії не з глюкози, а це корисно для метаболічного здоров'я. Наприклад, він може використовувати для отримання енергії несправні частини клітин, а це потрійна вигода – енергія, покращення роботи клітин та менший ризик вікових хвороб.
Зменшення калорій уповільнює обмін речовин, і процес старіння.
Зменшення калорій уповільнює й обмін речовин, і процес старіння.

Цілодобова доступність їжі нікому не корисна

При цьому не всі миші та не всі дослідження підтвердили ефективність зменшення калорій для довголіття, і це один із предметів суперечок вчених. У будь-якому випадку, поки це виглядає як значний у своїй результативності, але не універсальний спосіб продовження життя.

До того ж, секрет довголіття може ховатися не тільки у зменшенні калорій, а й у часі доступності їжі, так званому "вікні їжі". І тут є дослідження, які підтвердили і на людях, що обмеження часу, впродовж якого можна їсти, теж працює.

Якщо говорити про тварин, то мавпи, у яких увечері прибирали їжу, жили довше, ніж ті, для яких вона була доступна і вночі.

А у мишей довгожителями виявилися ті гризуни, які їли лише у певні проміжки часу. У порівнянні з мишами, яким їжа була доступна цілодобово, вони жили на 35% довше.

Кохання - це теж спосіб продовження життя.
Кохання – це теж спосіб продовження життя.

Серцю точно добре

Чи означає це, що обмеження калорій і часу для їжі – разом чи поодинці – можуть дозволити людям продовжити життя? Можливо, але щоб перевірити це, має пройти ціле людське життя. Крім того, люди не можуть, як миші, зменшити кількість калорій на 40% - для людини це практично нереально, і поки що максимум, якого вдалося досягти в дослідженнях, це скорочення на 25%.

Але успіхи в цьому напрямку все ж таки є. Зниження калорій навіть на 11% покращує кардіологічні та метаболічні показники, зокрема артеріальний тиск, чутливість до інсуліну, низькі рівні маркерів запалення. Ба більше, доведено, що показники швидкості старіння у такому випадку набагато кращі, точніше, повільніші. Так, менше калорій - це не повернення молодості, але точно уповільнення швидкості старіння.

Що до досліджень впливу переривчастого голодування, коли їжа доступна лише у певний час, є лише докази зменшення запалень та покращення метаболічного здоров'я.

Можливо, вченим знадобиться ще сто років, щоб впевнено сказати: те, що працює для тварин, актуальне і для людини. Можливо, це станеться раніше, але короткострокові переваги зменшення калорій та переривчастого голодування на обмін речовин та здоров'я серця вже доведені.

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.