За словами лікаря Євгена Комаровського, існує щонайменше десять важливих правил
Навчити дитину любити моркву замість шоколадних цукерок - завдання непросте, а іноді навіть нездійсненне. Набагато простіше, ефективніше та надійніше виховати у дітей корисні звички харчування. Тільки процес це нешвидкий, треба починати з раннього віку і, звичайно, бути прикладом.
За словами лікаря Євгена Комаровського, звичка - це сформований спосіб поведінки, що перетворився на потребу. І він виникає, коли дитина спостерігає за дорослими, які поряд з нею. Вона бачить, як харчуються вдома, і це стає її звичкою – шкідливою чи корисною. Ці звички закладаються у дитинстві, тож від того, як ми їмо самі, залежить і те, як дитина харчуватиметься все своє життя.
Тому ось чому ми можемо і маємо навчити своїх дітей:
Ми маємо майже необмежений доступ до продуктів, і тому важко навчити дітей цінувати їжу. Зате ми можемо звернути їхню увагу на те, що якщо видобуток їжі перестав бути важкою працею, то її приготування - це, як і раніше, праця.
Але щоб навчити дитину поважати її, треба і самому цінувати свою працю та свій час. І тільки потім прищепити дитині, що коли перед нею опинилася тарілка з їжею, це означає, що хтось купив і приніс продукти, хтось приготував, хтось помив посуд. Тому цей "хтось" вартий подяки, поваги, і йому треба подякувати.
І мама, яка готує, повинна організувати життя сім'ї так, щоб усі, зокрема й дитина, мали бажання їсти в той час, який їй зручно і який заздалегідь узгоджений у сім'ї.
“Якщо дитина систематично не їсть тоді, коли ви готуєте, це не означає, що ви повинні змінювати правила гри та готувати, коли хоче вона. Змініть спосіб життя так, щоб апетит у неї був тоді, коли вам зручно”, - радить лікар.
Світ їжі великий та цікавий: звідки беруться продукти, як вони вирощуються, правила зберігання та приготування. І це можливість багато чого навчити дитину, дати їй кілька базових уявлень про їжу.
Глобальне завдання батьків – забезпечити дитині доступ до якісної їжі, і на цьому все. Хоче вона їсти чи ні - це вже другорядно, але їжа не може бути ні нагородою, ні покаранням у ХХІ столітті.
Тут мова виключно про попередній вибір продуктів. Дитина може брати в ньому участь на етапі купівлі та приготування, але не після того, як у їжу вже вкладено працю мами чи бабусі.
“Звичайно, можна і потрібно питати, яку ти сьогодні будеш їсти кашу або який хочеш салат? Або піти разом у магазин і вибрати овочі та фрукти, які подобаються малюкові. Але після того, як він зробив свій вибір, а ви приготували їжу з цих продуктів, вибору вже немає – їмо те, що приготували”, – попереджає педіатр.
Враховуючи брак часу для спілкування дітей та батьків, ця звичка є однією з найцінніших. Разом вибирати продукти, разом мити, чистити, різати їх, разом готувати та поступово збільшувати обсяг завдань, що даються дитині у процесі. Час, проведений разом на кухні – безцінний.
Навчити нікуди не поспішати під час їжі, ретельно обробляти їжу в роті, розуміти, що під час повільної їжі центр апетиту спрацює правильно і вчасно зрозуміє, що вже вистачить, тому шанс переїсти при повільній їжі набагато нижче.
Крім того, повільна їжа дозволяє спокійно поговорити один з одним.
Ця звичка створює правильну модель сім'ї: спільні сніданки та вечері, очікування тата з роботи, довгі обіди вдома або полуденок на природі у вихідні. Все це дає можливість побачити і почути один одного і сформувати ще одну звичку - спілкуватися під час їжі. Зібравшись за столом, обговорити поточні проблеми, поставити запитання, отримати відповіді, виявити увагу, щось запланувати. Тому під час їжі має бути мораторій на телевізори, смартфони і все, що відволікає.
Правила та принципи здорового та різноманітного харчування, які прийняті у сім'ї, можуть бути реалізовані і за межами будинку. Тільки треба цікавитись, де за межами будинку знаходиться та сама правильна їжа, як до неї дістатися, як її вибрати, яка їжа безпечна - усьому цьому потрібно навчити дитину.
Перекус є важливою частиною харчування дитини, а батьки мають навчити робити це своєчасно та правильними продуктами.
Батьки мають розповісти, що найкорисніший, необхідний та безпечний напій у світі - це вода. І навчити пити її регулярно, не чекаючи сильної спраги. Звичка пити воду прекрасна і тим, що вона захищає дитину від звички пити шкідливі солодкі напої.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.