Майже всю денну норму натрію українці отримують із хліба
Як би він не дорожчав, як би ми не намагалися замінити його листочком салату, порожні полиці вечірніх супермаркетів видають, що їсти хліб українці перестануть в останню чергу. Але, виявляється, у ньому стільки солі, що всю решту їжі добре було б уже й не солити. Тим більше, що в добову норму споживання ми ніколи не вкладалися і, схоже, не збираємося.
Поки Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує обмежуватися сіль до менше ніж 5 грамів на день - це близько однієї чайної ложки, середнє споживання солі в Україні – понад 12 г на день. Це і сіль, що додається при приготуванні їжі, і та, що міститься в готових продуктах. А одне з основних її джерел серед цих продуктів – хліб, і з цим треба терміново щось робити, повідомляє прес-служба МОЗ.
За даними МОЗ, кожен українець разом із хлібом з'їдає на день від 2,5 до 4,25 г солі, тобто половину добової норми і навіть більше. Якщо вірити даним Державної служби статистики, в середньому на людину припадає 250 г хліба. Найчастіше виробники кладуть на 100 г хліба від 1,07 до 1,7 г солі. Хоча, є сорти, де солі мало - 0,5 г на 100 г хліба або дуже багато - більше 1,7 г на ту ж вагу.
При цьому надлишок солі є ризиком поширення неінфекційних хвороб, які в Україні в 80% випадків є причинами передчасної смерті. Це гіпертонія, серцево-судинні захворювання, проблеми з нирками, рак шлунка. Не смертельним, але поширеним і таким, що дуже заважає жити, є остеопороз - наслідок збільшення виведення кальцію із сечею. Це знижує щільність кісткової тканини і підвищує ризик не тільки остеопорозу, а й переломів, і особливо схильні до цього жінки в постменопаузі. Ну, і "дрібниці" - затримка рідини та набряки, що дають навантаження на серце та нирки.
Тому МОЗ звернулося до Всеукраїнської асоціації пекарів з проханням поступово зменшити кількість солі у хлібо-булочній продукції, "впираючи" на здоров'я дітей.
“Україна вже два роки має певні обмеження, введені в рамках реформи шкільного харчування. Для хліба, що їдять у навчальних закладах та інших, де знаходяться діти, вміст солі не повинен перевищувати 0,45 г на 100 г готового продукту. Однак важливо, щоб діти та відповідальні за них дорослі мали змогу здорово харчуватися не лише у школі, а й удома, адже це піде на користь усім”, - заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Хлібопекам запропоновано два сценарії того, як це зробити:
Не треба бути пекарем, щоб здогадатися, що другий сценарій ускладнить виробництво та підвищить ціну готової продукції. Та й перший навряд чи сподобається покупцям, які підсіли на солоний смак - відомо, що зменшення солі зробить хліб пріснуватим.
А крім посилення смаку, сіль виконує й інші функції:
Тож поки незрозуміло, як пекарі виходитимуть із ситуації, і чи здійснюватиметься контроль за зниженням солі в хлібі. І виходить, що найпростіше - їсти хліба менше, якщо відмовитися зовсім неможливо, і читати етикетки із зазначенням вмісту солі на 100 г продукту.
А заразом обмежити і інші продукти, де заховано багато солі : ковбаси та все перероблене м'ясо, зрілі сири на кшталт чеддера, пармезану та блакитного сиру, консервовані супи, соуси, напівфабрикати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.