Знайдено річ гіршу за депресію, алкоголь, куріння та нездоровий спосіб життя

В оцінці ризиків смертності соціальна ізоляція виявилася важливішою, ніж все інше

товсті люди
Спілкування та підтримка знімають стрес та захищають від хвороб.

Все більше досліджень свідчать про те, що люди із зайвою вагою стикаються із набагато вищим рівнем соціальної ізоляції, ніж ті, у кого він в межах норми. А тактх чимало: за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі близько двох мільярдів дорослих мають зайву масу тіла, з них 650 мільйонів страждають від ожиріння.

Крім загроз для їхнього життя, пов'язаних із хворобами, великою і значущою небезпекою є самотність та соціальна ізоляція. Такого висновку дійшла група британських учених, які проводили дослідження протягом майже 13 років. Результати цієї масштабної роботи було опубліковано у медичному журналі JAMA Network.

Самотність - загроза здоров'ю серця

У дослідженні взяли участь понад 93 тисячі людей з ожирінням і близько 305 тисяч - з нормальною вагою. Рівень соціальної ізоляції та самотності вчені оцінювали за результатами заповнених анкет. І у людей з ожирінням він одразу був значно вищим, ніж у людей без ожиріння.

На старті жоден із учасників не мав ні серцево-судинних захворювань, ні онкології. На фініші причиною смерті 22 тисячі людей, які померли за ці 13 років, найчастіше були саме ці хвороби.

Потрібно сказати, що попередні дослідження серед населення довели, що соціальна ізоляція та самотність є значним чинником підвищеного ризику смертності. Британці ж уперше висунули гіпотезу, що соціальні контакти та спілкування знижує надмірний ризик смертності для людей з ожирінням.

Аналіз даних у процесі дослідження показав, що соціальна ізоляція як чинник ризику займає четверте місце щодо ризику смертності від усіх причин, третє - від серцево-судинних захворювань.

Люди поряд можуть виявитися важливішими для здоров'я, ніж спорт.
Люди поряд можуть виявитися важливішими для здоров'я, ніж спорт.

Коли до тебе нікому немає діла

Здавалося б, до чого тут наявність суспільства, компанії, сім'ї, коли ожиріння саме собою - це "запорука" розвитку серцево-судинних та інших патологій. Чим може допомогти наявність людей поруч?

Дослідники, які виявили, що соціальні контакти та подолання самотності все-таки знижують ризик смертності від усіх причин, кажуть, що підтримка зв'язку з іншими людьми важлива з кількох причин.

По-перше, і це стосується насамперед серцево-судинних хвороб, що є причиною смертності № 1 у всьому світі, є прямий зв'язок між здоров'ям серця та інтенсивністю спілкування.

"Соціальна взаємодія та підтримка можуть знизити стрес, сприяти здоровій поведінці, забезпечити емоційну підтримку та знизити ризик серцево-судинних захворювань", - йдеться у дослідженні.

По-друге, самотність посилює ризиковану поведінку, зокрема куріння, малорухливий спосіб життя, нездорове харчування. Коли нема з ким зустрічатися, гуляти, розмовляти, людина сидить удома, їсть, п'є, курить, лежить.

По-третє, коли нікого немає поруч, люди з ожирінням нехтують і візитами до лікаря, і медичними рекомендаціями – їх нема кому “штовхати”. Більше того, у разі якихось гострих станів, які потребують професійної допомоги, нема кому викликати їм швидку або відвезти до лікарні.

Саме тому, кажуть дослідники, пов'язаний із ожирінням надмірний ризик смертності можна суттєво знизити, подолавши соціальну ізоляцію чи самотність. Питання лише у тому, наскільки складно це зробити.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Live Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube