Ольга Богомолець: Меланома - мій особистий ворог вже 25 років

Читать на русском

Відома лікарка розповіла, чому в Україні така сумна статистика смертності від цього виду раку

Читать на русском
шкіра
Лікарка розробила спеціальну систему скринінгу, якою можна користуватися самотужки.

Відома лікарка розповіла, чому в Україні така сумна статистика смертності від цього виду раку

Мелонома - це злоякісне новоутворення шкіри та найнебезпечніше серед усіх ракових захворювань шкіри. Те, що починається з родимки, і за рік може призвести до смерті людини. Наразі в Україні помирає кожен другий пацієнт із таким діагнозом, розповіла в програмі “Точка опори” на телеканалі “ДІМ” заслужена лікарка України Ольга Богомолець - авторка понад 70 наукових праць та 14 патентів на винаходи у сфері дерматології.

Бачимо, але не звертаємо уваги

Підступність меланоми в тому, що вона не завдає людині жодного дискомфорту, тож можна довго не здогадуватися, що ракові клітини у вигляді метастазів розносяться по тілу. 

"Меланома – мій особистий ворог вже 25 років. Це агресивна форма раку шкіри, яка утворюється з родимки, її видно очима, її можна розпізнати", - наголошує Ольга Богомолець.

Але ж ми бачимо та не звертаємо уваги, хоча якраз в цей час треба діяти, щоб не стало запізно.

За словами лікарки, в нашій шкірі два шари: поверхневий – це епідерміс, в якому немає кровоносних судин. І коли меланома ще знаходиться в епідермісі, і ми її бачимо, в цей час в неї ще немає зв`язку з організмом. А ось коли вона вже заглиблюється в другий шар шкіри, то проростає в кровоносні та лімфатичні судини і розноситься метастазами. 

"По суті, людина помирає не від меланоми, а від метастазів у життєво важливі органи. Меланома робить це за рік, тобто дуже швидко, і часу немає", - зазначає Ольга Богомолець.

Тож дуже важливо вчасно звернути увагу на те, що з родимками відбувається щось підозріле. Для цього лікарка розробила спеціальну систему скринінгу під назвою АКОРД. Вона дуже проста і наявна: А – асиметрія, К – край родимки, якщо він стає нерівним, О – окрас, якщо він стає нерівномірним, Р – розмір, якщо родимка росте, Д – динаміка, поява кірочок, тріщин.

Дерматоскопія діагностує новоутворення на шкірі.
Дерматоскопія діагностує новоутворення на шкірі.

Відносимся до шкіри так, наче маємо запасну

Окрема біда щодо меланоми - самолікування, видалення родимок в косметологічних кабінетах без вивчення та аналізу родимки, фатальне запізнення зі зверненням до лікаря.

"Я дивлюсь на те, що відбувається у людей зі шкірою, у думаю: ну, нікому ж не прийде в голову відрізати собі кусочок вуха або видалити собі око? - дивується Ольга Богомолець. - Але зі шкірою чого тільки не роблять, і взагалі ми відносимось до неї так, начебто маємо запасну. Але вона одна, і вона сигналізує про все - скільки людина палить, скільки випила води, який у неї стрес, де ми перезасмагали, а де не добрали вітаміну D, де є рак".

Прикро і те, що наші лікарі сьогодні виліковують меланому – за одну амбулаторну процедуру, навіть не треба лягати в лікарню. Але в Україні поки помирає кожен другий з меланомою, хоча в США зі ста людей виживають 95. І причина цього тільки одна – несвоєчасне звернення до лікаря. А щоб запобігти цьому, мають бути обізнані про підступність та швидкість меланоми.

До речі найближчими місяцями в інтернеті буде доступна книжка Ольги Богомолець – «Все про родимки». І, як каже лікарка, вона буде щаслива, коли люди знатимуть більше про меланому, і в нас теж буде статистика одужань, як в США.

Треба діяти і робити те, що можеш змінити

Ольга Богомолець надала й кілька дієвих порад щодо подолання стресу, зазначивши, що людина звикає до всього, і до війни теж.

"Ми сьогодні ніяк не можемо допустити розпачу і депресії. Як тільки кожен з нас запускає в собі все це, а ще й зневіру – у нас немає шансів на перемогу. Є чудовий метод барона Мюнхгаузена  - витягувати себе за косичку з болота", - каже лікарка. 

Щодо порад, по-перше, усім, особливо жінкам, треба перевірити рівень вітаміну D, бо в нас зараз є всі підстави для гіповітамінозу. По-друге, прийняти, що бути сьогодні в стресі – це нормально. Він мобілізує організм та дає нам більше сил та можливостей сконцентруватися. Але не можна бути в ньому постійно. Тому плакати, просити про допомогу, але, з іншого боку, і когось втішити та допомогти – це нормально и правильно.

По-третє, не заглиблюватися в нескінченні сварки, “зради”, погані новини в соцмережах, адже, на думку лікарки, сьогодні в більшості українців забирає сили інформаційний фронт. Тому більш сильними є ті, хто на реальному фронті та бачить, що насправді відбувається. А ще волонтери, які постійно зайняті, яким нема коли слухати брехню та накручувати себе. Тому треба діяти и робите те, що ти можеш змінити.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не прогаяти важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.