Вісцеральний жир - справжнє зло: що робить його таким небезпечним

Зростання живота, що не піддається дієтам і спорту, може бути неприємним сигналом

стрес
Від стресу росте кортизол, що стимулює накопичення жиру.

Палітра жирів в організмі людини досить різноманітна: він буває білий, коричневий, бежевий і навіть рожевий. Білі жирові клітини, що накопичуються на животі, стегнах і сідницях, є найпоширенішими. Вони мають свою користь, оскільки це зберігачі енергії, але є й елемент ризику у вигляді вісцерального жиру. Він становить лише 10% від загальної кількості жиру, але занадто велика його кількість може стати проблемою,повідомляє IFlScience.

До того ж, справа навіть не так у зовнішньому вигляді, хоча живіт може прикрасити хіба що вагітну жінку, скільки в ризиках серйозних хвороб, що сильно зростають.

Навіщо він потрібний організму?

На відміну від підшкірного, тобто видимого жиру, вісцеральний захований усередині черевної порожнини, навколо найважливіших органів - підшлункової залози, кишківника, печінки, нирок і навіть серця. Тому його ще називають "внутрішнім" чи "черевневим" жиром.

У невеликих кількостях він потрібен для захисту внутрішніх органів від пошкоджень, але як тільки його обсяг перевищує 10%, вісцеральний жир стає бомбою уповільненої дії. І підступність його полягає в тому, що навіть стрункі люди можуть мати внутрішнє ожиріння і якийсь час не підозрювати про це.

Чому він може збільшуватись?

Коли від надлишку калорій набирає вагу здорова людина, у неї росте підшкірний жир. Вісцеральний може збільшуватися через деякі причини:

  • розлад харчової поведінки, 
  • хронічний стрес із зайвим виробленням гормонів стресу - кортизолу, адреналіну,
  • постійне “заїдання” цього стресу,
  • порушення у роботі підшлункової залози та печінки,
  • порушення мікрофлори кишечника, 
  • надлишок жирних кислот, що надходять у печінку.

Крім того, може мати значення генетика, спосіб життя, дієти та рівень стресу.

Нестача сну безпосередньо пов'язана з підвищенням рівня небезпечного жиру.
Нестача сну безпосередньо пов'язана з підвищенням рівня небезпечного жиру.

За якими ознаками визначити надлишок цього жиру?

Як правило, це живіт, що росте та  не пропадає від дієти та спорту. Таким же симптомом відрізняється і збільшення кількості підшкірного жиру, тому краще проконсультуватися з лікарем.

Можна також обчислити співвідношення талії до стегон: заміряти обхват того й іншого в широкій точці і розділити показник обхвату талії на показник обхвату стегон. Про високий рівень жиру говорять цифри: більше 1 у чоловіків та 0,85 – у жінок.

Чим небезпечний вісцеральний жир?

Головна його небезпека у підвищеному ризику серцево-судинних захворювань, діабету, деяких видів раку – наприклад, товстої кишки та молочних залоз, астми і навіть деменції.

Крім того, він активніше підшкірного жиру виділяє "молекули-сигнали", які впливають на інші тканини, викликаючи запалення та хронічні захворювання.

Як з ним боротися?

Позбутися лише живота практично неможливо, оскільки люди, як правило, втрачають вагу рівномірно по всьому тілу. Тобто, загальне схуднення, звичайно, допоможе, але недостатньо.

Для повної перемоги доведеться, перш за все, довгостроково дотримуватись збалансованого харчування та фізичної активності. 

І не забути про ще три важливі умови, без яких нічого не вийде:

  1. Поліпшення гігієни сну: нестача сну, тобто менше 7 годин на добу, безпосередньо пов'язана з підвищеним рівнем вісцерального жиру. Регулярний сон забезпечує ефективніший обмін речовин та гормональний баланс, що важливо для контролю ваги.
  2. Зниження рівня стресу: хронічний стрес підвищує рівень кортизолу, який стимулює накопичення жиру в ділянці живота. Йога, медитації, прогулянки на природі та будь-які інші методи керування стресом допоможуть зменшити вісцеральний жир.
  3. Обмеження вживання алкоголю: спиртне містить багато калорій і може сприяти накопиченню жиру в животі.

Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Live Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube