Яке сьогодні, 30 вересня, свято: Всеукраїнський день бібліотек та Міжнародний день перекладача

В цей день народилися італійська актриса Моніка Беллуччі та український актор Євген Гашенко - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 30 вересня, свято: Всеукраїнський день бібліотек та Міжнародний день перекладача
А ще 30 вересня День усиновлення та Міжнародний день подкастів

У понеділок, 30 вересня, в Україні встановлено особливе свято - Всеукраїнський день бібліотек, а православна церква шанує пам'ять святителя МихайлаІменини сьогодні святкують Акакій, Олександр, Олексій, Василь, В'ячеслав, Григорій, Леонід, Матвій, Михайло, Петро, Семен, Серафим, Олександра, Аполлінарія.

30 вересня - яке сьогодні свято в різних країнах

Всеукраїнський день бібліотек є важливою подією, яка передусім має привернути увагу державної влади до проблем у цій галузі, а для всіх любителів читання це позитивне свято, яке приємно провести у читальному залі або просто зручно влаштуватися з книжкою вдома
Всеукраїнський день бібліотек є важливою подією, яка передусім має привернути увагу державної влади до проблем у цій галузі, а для всіх любителів читання це позитивне свято, яке приємно провести у читальному залі або просто зручно влаштуватися з книжкою вдома

Бібліотека - це одне з найдавніших культурних надбань людства, суть якого є незмінною протягом всієї історії. Бібліотеки й дотепер залишаються особливим місцем, де люди мимоволі стишують голос, і чутно лише шурхіт сторінок, а повітря неповторно пахне типографською фарбою, клеєм і трохи пилом - адже книги можуть зберігатися століттями й дарувати свою мудрість не одному поколінню читачів. Любов до книги властива нашому народу здавна, а важливість бібліотек для національної освіти, науки та культури є очевидною для держави. Тому в Україні встановлено особливе свято - Всеукраїнський день бібліотек, який ми щороку відзначаємо 30 вересня.

Бібліотеки на нашій землі почали створювати за часів Русі - в IX-XI століттях. Найчастіше зібрання книг розміщувалися в монастирях, церквах та школах, а їхнім наповненням займалися князі та священники. В той час з’явилася й цензура з боку духівництва - церковні книги популяризувалися й активно переписувалися, натомість апокрифічні, тобто не включені до церковного канону, могли заборонити. Окрім книг, у бібліотеках зберігалися державні документи та їхні копії.

Всеукраїнський день бібліотек привертає увагу до проблем бібліотечної сфери. На жаль, за всю історію незалежності України кількість бібліотек не зросла, а суттєво зменшилася. Діючі заклади працюють не в найкращих умовах - через брак фінансування нових книг вони отримують мало або не отримують взагалі. Не дивно, що дедалі більше українців взагалі не читають книг та періодичних видань.

У світі налічується близько 300 тисяч професійних перекладачів
У світі налічується близько 300 тисяч професійних перекладачів

Міжнародний день перекладача щорічно відзначається 30 вересня на честь святого Єроніма, покровителя перекладу, який здійснив повний переклад Біблії з оригіналу (івриту) на латину. Історія започаткування події сягає 1953 року. Офіційне визнання свята здійснено в 1991 році Міжнародною Федерацією перекладачів.

Міжнародний день перекладача - це вшанування праці перекладачів, яка відіграє важливу роль в об’єднанні народів, сприянні діалогу, взаєморозумінню і співпраці, внесенні вкладу в розвиток і зміцнення миру і безпеки у всьому світі.

Відповідно до резолюції, яку затвердили у 2017 році під час 71-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, професійний переклад робить вагомий внесок у згуртування націй та поширення інформації, яка раніше була доступна лише представникам певної культури. Робота перекладача може вплинути на відносини між різними країнами та навіть змінити хід історії.

90% дітей, що перебувають у притулках та дитячих будинках, офіційно мають батьків, тому не можуть бути усиновленими
90% дітей, що перебувають у притулках та дитячих будинках, офіційно мають батьків, тому не можуть бути усиновленими

День усиновлення відзначається щороку 30 вересня в Україні. Проголошено свято 27 листопада 2008 року, щоб акцентувати увагу населення на важливості виховання дітей у сім’ях, підтримати та розвивати усиновлення. Крім вшанування прийомних батьків, цього дня нагадують про тих дітей, які все ще не мають батьківської опіки.

Діти, позбавлені батьківського піклування, потребують милосердя. Сім’я - оптимальне середовище, щоб виростити здорову та щасливу особистість, успішну в майбутньому. Процедура усиновлення створена для забезпечення інтересів дитини. Проживаючи в родинах, діти відчувають турботу, навчаються добрих вчинків. Добробут маленьких членів суспільства залежить від щоденного прояву любові та кропіткої праці усиновлювачів.

Через війну в Україні потреба в усиновленні, на жаль, зростає. Діток, що потребують батьківської опіки та турботи стає більше. Доступність процесу усиновлення важлива і для сімей, що прагнуть поділитися своєю любовʼю, і для діток, що потребують сімʼї.

В день відзначення події організовують багатогодинну трансляцію, учасниками якої стають розробники подкастів із різних країн світу
В день відзначення події організовують багатогодинну трансляцію, учасниками якої стають розробники подкастів із різних країн світу

Міжнародний день подкастів відзначають щороку 30 вересня, починаючи з 2014 року. Подкаст - цифровий медіа-файл, який поширюється в мережі Інтернет для відтворення на мобільних гаджетах або комп’ютерах. Зміст подкастів нагадує стандартну радіопередачу, але їх унікальність в тому, що для прослуховування можливо завантажити файл на електронний носій і відтворити в зручний час. Окрім того, на багатьох подкастах доступний відеоперегляд.

Стів Лі, засновник одного з таких сайтів - Modern Life Network, започаткував ідею святкування відповідного дня. Мета свята - популяризація медіаподкастів. Люди усього світу слухають улюблені подкасти, щоб орієнтуватись серед останніх новин у сфері технологій, розваг чи інформації. 

30 вересня - яке сьогодні церковне свято

Не радять у цей день приймати подарунки - можна ненароком разом із ними отримати неприємності.
Не радять у цей день приймати подарунки - можна ненароком разом із ними отримати неприємності

Сьогодні, 30 вересня, православна церква вшановує пам'ять святителя Михаїла. Він був першим митрополитом Київським і всієї Русі, який прибув 989 року з Корсуні для хрещення князя Володимира і киян. Він проповідував християнську віру і заснував кілька монастирів, серед яких Михайлівський золотоверхий монастир у Києві та Межигірський монастир поблизу Вишгорода.

Помер 992 року і був похований у Десятинній церкві, а згодом його мощі було перенесено до Ближніх печер Києво-Печерської лаври. Він вважається святим і чудотворцем, а день перенесення мощей його святкують саме 30 вересня.

Традиційно цього дня за старих часів витрушували з матраців і подушок стару солому і набивали їх свіжою, а стару спалювали. Вважалося, що такий обряд зберігає від хвороб і недоброго ока. Але цьому є й раціональне пояснення: за рік у старій соломі могли завестися комахи та бактерії, тож її потрібно було міняти.

Хто народився 30 вересня

30 вересня 1957 р. - Гледіс Португес - американська колишня професійна бодібілдерка й актриса. Фільми "Останній кіногерой", "Воно живе 3: Острів живих", "Наступного ранку".

Гледіс Португес
Гледіс Португес

30 вересня 1964 р. - Моніка Анна Марія Беллуччі - італійська актриса і модель. Популярність у кіно їй принесли фільми "Дракула", "Малена", "Матриця: Перезавантаження" і "Матриця: Революція", "Пристрасті Христові", "Брати Гримм", "007: Спектр" тощо.

Моніка Анна Марія Беллуччі
Моніка Анна Марія Беллуччі

30 вересня 1975 р. - Маріон Котійяр - французька актриса театру, телебачення і кіно. За роль у фільмі "Довгі заручини" була удостоєна премії "Сезар" у номінації "Найкраща актриса другого плану".

Маріон Котійяр
Маріон Котійяр

30 вересня 1977 р. - Пилип Юрійович Іллєнко - український актор, продюсер, кінознавець, кіносценарист, політик. Є продюсером художніх фільмів "Молитва за гетьмана Мазепу. Нова версія", "Толока", "Будинок "Слово". Нескінчений роман" тощо.

Пилип Юрійович Іллєнко
Пилип Юрійович Іллєнко

30 вересня 1981 р. - Євген Іванович Гашенко - український актор, телеведучий і сценарист. Учасник проєктів "Дизель Студіо".

Євген Іванович Гашенко
Євген Іванович Гашенко

30 вересня 1982 р. - Кіран Кайл Калкін - американський актор. З 2018 року Калкін знімається в ролі Романа Роя в телесеріалі HBO "Спадкоємці".

Кіран Кайл Калкін
Кіран Кайл Калкін

30 вересня 1988 р. - Eileen, справжнє ім'я Олена Андросова - українська перекладачка, блогерка і співачка. Український кавер на пісню "Soon May the Wellerman Come" в її перекладі й виконанні, опублікований на YouTube 5 липня 2021, набрав понад два мільйони переглядів. Ще однією піснею, яка на YouTube зібрала мільйони переглядів є "Гей, соколи!/Hej, sokoły! - Польська пісня, написана Мацеєм Камєнським" - двомовне виконання пісні.

Eileen
Eileen

30 вересня 1997 р. - Ірина Віталіївна Гришак - українська акторка театру і кіно. У 2022 році зіграла головну роль у мінісеріалі "Птаха в клітці", що вийшов на початку 2022 року на каналі "Україна".

Ірина Віталіївна Гришак
Ірина Віталіївна Гришак

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube