Лауреат Шнобелівської премії розвінчав міф так званих блакитних зон, дослідивши їх уважніше
Багато хто з нас чув про так звані "блакитні зони", де люди буцімто живуть довше, ніж в інших регіонах планети. Це місця,
в яких проживає більше столітніх людей і менше випадків хронічних захворювань, ніж будь-де у світі. Вважається, що найбільше довгожителів на японському острові Окінава, на італійській Сардинії, на грецькому острові Ікарія, півострові Нікоя на Коста-Риці, та в місті Лома-Лінда в Каліфорнії. Майже всі вони розташовані поблизу океану, а отже лікарі й дієтологи припускають, що вся справа – в харчуванні місцевих мешканців. Проте лауреат Шнобелівської премії розвінчав міф "блакитних зон", дослідивши їх ретельніше, повідомляє IFLScience.
Згідно з його висновкам, в цих регіонах багато технічних помилок реєстрації, шахрайства з пенсіями та відсутність свідоцтв про народження, що буцімто й пояснює рекордну кількість довгожителів. Схоже, минулі дослідження демографічних показників глибокої старості були пронизані фундаментальними недоліками, які призвели до викривлених висновків.
Цього року доктор Сол Джастін Ньюман отримав першу в історії премію Ig Nobel з демографії за роботу над даними про найстаріших людей у світі. Згідно з його висновками, закономірності, що стосуються надзвичайно похилого віку та людей віком від 110 років, ймовірно, є результатом поганого ведення записів, канцелярських помилок і шахрайства з пенсіями.
"Нещодавно було виявлено значну кількість помилок у кожній "блакитній зоні". В 1997 році виявили, що тридцять тисяч громадян Італії претендували на пенсію, та при цьому були мертвими. У 2008 році виявили, що майже половина 99-річних жителів Коста-Ріки неправильно вказали свій вік під час перепису 2000 року, і після виправлення помилок блакитна зона Нікоя скоротилася приблизно на 90%, а очікувана тривалість життя похилого віку різко впала", - наголошує вчений.
Крім того, у 2010 році понад 230 тисяч японських довгожителів визнали зниклими безвісти чи фактично мертвими. Цим демограф завдав значного удару по популярній ідеї про так звані блакитні зони. Це місця у світі, де є надзвичайно висока концентрація дуже літніх людей. Ідея про те, що існують місця з винятковою довговічністю, викликала значний інтерес. Багато хто намагався зрозуміти, чому стільки людей живуть довше, ніж у середньому.
Загальне населення в цих "блакитних зонах", а також людей, які живуть у глибокій старості, десятки разів проаналізували на їхні моделі життя, соціальні зв’язки, біомаркери, геномні варіації тощо. Усі ці дослідження шукають ту саму відповідь: які секрети довголіття.
Але Ньюмен вважає, що відповідь більше пов’язана з хитрими даними. Він показує, що найвищі показники старості визначаються такими факторами: високим рівнем бідності та пенсійних шахрайств й відсутністю свідоцтв про народження. Ця робота ставить під сумнів нібито підтверджені випадки найстаріших людей у світі, включаючи чоловіка, який має три різні дати народження.
Раніше Ньюман спростував інші твердження щодо надзвичайного віку. Наприклад, він спростував дослідження 2016 року, яке запропонувало певну межу тривалості життя людини. У 2018 році він розвінчав іншу статтю, що теж стосувалася помилок в даних про старість.
Довідка. Шнобелівська премія – це сатирична щорічна нагорода, яка вручається за наукові дослідження, що "змушують людей сміятися, а потім думати". Премія вперше була заснована в 1991 році і призначена для відзначення незвичайних і творчих підходів, що їх деякі дослідники застосовують до своєї теми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.