Неадекватна реакція на знайомі продукти може проявитися у будь-якому віці
На відміну від сезонної алергії на цвітіння рослин для харчової всі пори року годяться. У порівнянні зі своєю "колегою" - харчовою непереносимістю алергія зустрічається рідше, але неприємностей завдає більше. А головна у тому, що ніхто не застрахований від нагоди постраждати від неї. І хоча діти хворіють на харчову алергію в 3-4 рази частіше за дорослих, у них високі шанси подорослішати і розпрощатися з цією недугою, чого про дорослих не скажеш, повідомляє Science Alert.
Харчова алергія – це реакція імунної системи на продукти, яка помилково розпізнає їх як щось небезпечне. При цьому імунітет змушує клітини продукувати антитіла, відомі як імуноглобуліни Е. І як тільки продукт, визнаний алергеном, потрапляє до організму, його зустріч з антитілами провокує алергічну реакцію.
Харчова алергія може виникнути на найнесподіваніші продукти - і це стосується як звичних, так і нестандартних для раціону. Але за статистикою до основних харчових алергенів у дорослих відносяться:
Для дітей тригерами найчастіше стають коров'яче молоко та молочні продукти, яйця, соя, пшениця. Поширені алергічні реакції на цитрусові та полуницю.
Незважаючи на те, що точних даних щодо пацієнтів з харчовою алергією немає, дослідження показують, що поширеність алергії на арахіс останніми роками зросла втричі, на рибу - удвічі. У дітей збільшилася кількість харчових алергій на сою та пшеницю.
Як правило, алергія існує на 1-2 продукти, у дорослих вона дуже рідко проходить, зате продукти-алергени можуть змінюватися. Діти найчастіше переростають недугу, особливо якщо батьки вчасно схаменулися і почали лікувати. Причому тепер це не напхання таблетками, а поетапний шлях: виявити алерген, усунути його з раціону, а потім поступово повернути його назад. До речі, сучасний підхід передбачає не заборону продуктів-алергенів дітям, а знайомство з ними впродовж першого року життя, аби імунна система могла виробити правильну відповідь.
Харчова алергія має властивість дуже швидко проявлятися - від кількох хвилин до кількох годин. Симптоми можуть змінюватись, але найчастіше починаються у роті - набрякає або опухає язик, губи, язик може свербіти. Потім приєднуються:
У важких випадках напад може призвести до втрати свідомості та анафілактичного шоку.
З відносно зрозумілих причин, чому виникає харчова алергія, вчені виділяють дефіцит вітаміну D, підвищену чутливість до продуктів через тривале уникнення алергенів, часте використання антибіотиків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.