Надії на сумісність органів тварин і людей вкотре зазнали фіаско
Актуальна для світу проблема трансплантації нирок пов'язана не з самими операціями, а з нестачею донорських органів. Мільйони людей страждають на ниркову недостатність і потребують діалізу, який фільтрує токсини з крові. А сотні тисяч пацієнтів стоять у черзі на пересадку та вмирають, не дочекавшись нирки від донора.
Тому операція, проведена в березні 2024 року трансплантологами Бостона, дала надію величезній кількості людей. Тоді вперше в історії медицини нирка від генетично модифікованої свині було пересаджено 62-річному американцю Річард Слейман. Незважаючи на швидке відновлення, гарне самопочуття та виписку з лікарні лише через два тижні після операції, він помер, проживши з новою ниркою трохи менше двох місяців, повідомляє The New York Times.
Рік Слейман зважився на експериментальну операцію через відсутність варіантів та розуміння, що дочекатися нирки від донора-людини він не має шансів.
2011 року на ґрунті діабету та гіпертонії у нього відмовили нирки, і після семи років на діалізі, 2018-го йому пересадили донорську нирку. На жаль, це теж не завжди панацея – через 5 років орган вийшов з ладу, зате додалася серцева недостатність. Діаліз став практично неможливий, оскільки судини згорталися та руйнувалися, чергу на нову нирку потрібно було чекати 5-6 років. Розуміючи, що він просто не доживе, Слейман погодився на пересадку органу свині.
За його словами, він бачив у цьому не лише спосіб допомогти собі, а й дати надію тисячам людей, яким потрібна трансплантація, щоби вижити.
Нирка була одержана від свині, генетично модифікованої біотехнологічною компанією eGenesis. Щоб уникнути відторгнення органу, вчені видалили три потенційно небезпечні гени і вставили сім людських генів для підвищення сумісності. Крім того, знешкодили патогени ретровірусів, які переносяться свинями та можуть заразити людину.
Однією з основних проблем будь-якої трансплантації є те, що імунна система людини автоматично налаштована атакувати чужорідні тканини. Після операції ризик відторгнення найбільший впродовж першого року, чверть пацієнтів переживають відторгнення у перші три місяці.
У випадку з Ріком Слейманом, незважаючи на всі запобіжні заходи, ознаки відторгнення почалися вже за тиждень, але процес був зупинений за допомогою ліків, що пригнічують імунну реакцію. А потім настало стрімке покращення, нирка відмінно виконувала свої функції, Слейман почував себе краще, ніж будь-коли, і через два тижні вирушив додому.
На жаль, надії на вражаючий результат першої такої операції не справдилися. Причина смерті Ріка Слеймана не оголошується, але лікарня, в якій було проведено операцію, заявила, що немає жодних вказівок на те, що це є результатом нещодавньої трансплантації.
Так чи інакше, це третя невдала спроба використати органи генетично модифікованих свиней. Під час двох попередніх трансплантацій пацієнтам пересадили серце і обидва померли протягом кількох тижнів.
Ксенотрансплантація чи трансплантація органів від тварин до людини впродовж останніх десятиліть обговорюється як потенційне рішення та спосіб допомогти більшій кількості пацієнтів. Розвиток генної інженерії, можливість редагування та клонування генів, здавалося б, наблизили можливість зробити органи тварин та людей сумісними. Але успіху на цьому шляху вчені поки не досягли, хоч і продовжують вірити в потенціал цього методу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.