Чи здуріє людина до старості можна зрозуміти за її біографією: нічого особистого - це наука

Перенесені в дитинстві та середньому віці негативні події через десятиліття порушують роботу мозку

стрес хвороба Альцгеймера
Щоб уникнути важких наслідків стресу, потрібно навчитися справлятися з ним

І так серйозний список важких наслідків впливу стресу на здоров'я, в якому є і серцево-судинні хвороби, і онкологія, поповнився ще однією недугою. Нове дослідження іспанських вчених показало, що стресові події, що відбулися впродовж життя, збільшують ризик розвитку деменції на старості. І це може бути будь-що - від емоційної зневаги, випробуваної в дитинстві, до розлучення у дорослому житті. З однією поправкою: якщо негативні події сталися до 18 років або в середньому віці, повідомляє  Science Alert.

Відстрочені наслідки повсякденного стресу

Поширення деменції, якою зараз страждає понад 50 мільйонів людей у ​​всьому світі, а до 2050 року ця цифра за прогнозами потроїться, змушує вчених шукати ключі для її розуміння. 70% людей з деменцією мають найпоширенішу її форму – хворобу Альцгеймера. Вона починає проявлятися епізодичними порушеннями пам'яті, за якими через деякий час йдуть сплутаність свідомості, порушення сну, збудження, мовні труднощі та зміни поведінки.

Серед психологічних чинників ризику розвитку цієї хвороби вченим були зрозумілі депресія, тривога, психологічний стрес. Але ніхто не звертав уваги на значущість та небезпеку стресових життєвих подій, з якими людина стикається у повсякденному житті.

Чоловіки та жінки по-різному реагують на стрес як психологічно, так і біологічно.
Чоловіки та жінки по-різному реагують на стрес як психологічно, так і біологічно.

Дослідження іспанських учених, у якому взяли участь 1290 чоловік, показало, що зв'язок між ними та біомаркерами хвороби Альцгеймера найпряміший. Але це стосується лише тих стресових ситуацій, що сталися у дитинстві та в середньому віці, тобто у періодах, коли вплив стресу на мозок особливо сильний.

У жінок від стресу зменшується кількість сірої речовини

Пояснюється це тим, що дитинство - це час стрімкого та активного розвитку мозку. І стрес у цей час може мати дуже відстрочені наслідки. А викликати його може емоційне, фізичне та сексуальне насильство, емоційна та фізична зневага, яку зазнала дитина. Домашнє насильство - на кого б воно не було спрямоване, зловживання психоактивними речовинами, психічні захворювання, злочинна поведінка, втрата батьків - чи це смерть, розлука чи розлучення.

Негативний дитячий досвід пов'язаний із підвищеним ризиком деменції через десятиліття.
Негативний дитячий досвід пов'язаний із підвищеним ризиком деменції через десятиліття.

До того ж дослідження показали, що травматичний досвід у дитинстві може змінити функції регулювання стресу, і у дорослому віці людина виявиться нездатною ні адекватно реагувати на новий стрес, ні справлятися з ним.

Що ж до середнього віку, це вразливий час, оскільки біомаркери хвороби Альцгеймера в цей час вже накопичуються в мозку. І будь-який новий стрес – розлучення, переїзд, нещасливе кохання, нова робота чи несправедливе звільнення, смерть близьких чи розставання з друзями – лише посилює цей процес “нагромадження”.

До речі, дослідження виявило відмінності між чоловіками та жінками. Стресові життєві події викликають у жінок зниження сірої речовини, яка відіграє головну роль для мислення та обробки інформації, і у людей із хворобою Альцгеймера має тенденцію до зменшення.

При цьому у чоловіків від життєвого стресу у спинномозковій рідині виникають аномальні білки, пов'язані з хворобою Альцгеймера.

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube