Разом із Квітковою та Єфросиніною ригала вся Україна: дієтолог про те, як зірки підставили звичайних дівчат

Читать на русском

В умовах надлишку легкодоступної та висококалорійної їжі худоба стала наче приналежністю до якоїсь еліти

Читать на русском
дієта зайва вага їжа схуднення
У прагненні до стандартів краси усі засоби здаються можливими.

В умовах надлишку легкодоступної та висококалорійної їжі худоба стала наче приналежністю до якоїсь еліти

Страждання через вагу, суворі обмеження та вічний підрахунок калорій, відчай від неефективності різних дієт - все це може призвести навіть до випадків, коли дівчата згодні серйозно захворіти, аби тільки схуднути. І тоді, за словами лікарки, клінічної терапевтки-дієтологинї Олесі Добрянської, треба йти не до дієтолога, а до психотерапевта. 

Чому українські “лідерки думок” змусили ригати тисячі дівчат, як отримати плаский живіт і що страшного у препараті для схуднення “Оземіпік” лікарка розповіла в інтерв'ю YouTube-каналу Це Ніхто Не Буде Дивитись.

Бути худою - ніби належати до якоїсь еліти

Як не крути, а жінкам сьогодні нав’язують ідею, що бути привабливою - це бути худою, не мати ні м’язової маси, ні будь-якого натяку на жир. Тому боротьба із зайвою вагою, або з тим, що дівчата вважають зайвим, набула якихось глобальних масштабів. При цьому часто у цій виснажливій гонитві за стандартом, який пропагують соцмережі та маскульт, не враховуються базові речі.

“Усі люди різні, і у кожної людини є біологічна вага, тобто та, в якій тіло має функціонувати. І те, що ми хочемо її знизити, вже є проблемою, - зазначає дієтологиня. - Аби зменшити свою біологічну вагу, треба кожного дня створювати дефіцит калорій - або за раунок їжі, або за рахунок фізичної активності. Якщо у вас є для цього ресурс - будь ласка. Але неможливо говорити, що все це природне або що це ніяк не впливає на людину”. 

Заради схуднення деякі готові на все.
Заради схуднення деякі готові на все.

Але ж окрім внутрішнього впливу на організм є ще й зовнішній, і ще треба розібратися, який із них важчий. Сьогоднішні стандарти диктують свої правила, а досягнув їх, ти ніби опиняєшся у своєрідному “еліт-клубі”, вважає дієтологиня.

Краса - це просто мода, і бути худою зараз - це ніби належати до якоїсь еліти. Взагалі мода протягом часу сильно змінювалася: коли всі працювали на полі, було круто лежати дома на дивані, коли всі пішли в офіс, стали модними бігові марафони та йога-ретрити. Коли всі через роботу на полі були засмаглі, цінувалися білошкірі люди, коли засіли в офіс - стали популярні солярії. Тобто в моді те, що є в дефіциті. І зважаючи на те, що ми живемо зараз в надлишку легкодоступної, висококалорійної, високо поживної їжі, ця худоба визначає нібито приналежність до якоїсь еліти”.

І щодо українських реалій, на думку лікарки, цей тренд запроваджують і українські зірки, які культивують свої розлади харчової поведінки в соціумі.

Даша Квіткова, Маша Єфросиніна та їм подібні сьогодні розказують, что у них все окей, а через 10 років усі плачуть, бо вони, як виявилося, ригали. А те, що з вами ригала вся Україна, то нічого? - дивується Олеся Добрянська. - Тільки ви познаходили по 10 дієтологів, нутриціологів і тренерів, і у вас вже все прекрасно, а ті дівчата, які з вами зростали і ригали разом із вами, бо “було треба” - як вони? А селебрітіз це популяризували, вони створили цю моду, а потім сидять і плачуться, як їм було важко”. 

В Україні замість "Оземпіка" можна купити склепану контрабанду

Не можна й забувати, що зовнішній вигляд - це комплексне явище, тобто це і генетика, і заняття спортом, і правильне харчування. І неправильно “списувати” усе на спадковість, хоча вона закладає свої певні нюанси, і, наприклад, є люди, що навпаки не можуть набрати вагу - до речі лікарка зауважує, що схуднути набагато легше, ніж набрати. 

Генетика заряджає пістолет, а навколишнє середовище натискає на курок, - пояснює дієтологиня. - Генетика - це тип тілобудови, який нам дається - астенічний, нормостенік, гіперстенік. І Jerry Heil ніколи не буде як Alyona Alyona, як і навпаки, бо це астенік та гіперстенік, абсолютно різні за будовою люди”. 

Різні типи тілобудови - це наша генетика.
Різні типи тілобудови - це наша генетика.

Але ж тих, кому важче досягнути стандарту краси з його повним знежиренням, набагато більше, ніж жінок астенічного типу. І їм залишається тільки страждати і шукати дієтолога, який допоможе, хоча насправді треба шукати психотерапевта. 

Не оминули в розмові і ще одну модну тенденцію - використання діабетичного препарату “Оземпік” для схуднення, на якому знизили вагу деякі закордонні зірки - Кім Кардашьян, Леді Гага, Опра Уінфрі, Ілон Маск.  І, за словами авторки інтерв’ю Емми Антонюк, ним досить успішно користуються й українські селебрітіз. 

Але лікарка скептично ставиться до штучного зниження апетиту, перш за все тому, что це препарат для лікування цукрового діабету, а не для зниження ваги. 

“У показах є тільки діабет, про ожиріння не йдеться. До того ж він зареєстрований в Україні, але офіційно не був завезений. Тож або наші зірки за рецептом купуть його за кордоном, або вони придбали контрабанду. Так, його можна купити в інтернеті, але ти не знаєш, що ти собі вводиш, і це може бути склепана контрабанда. Але у будь-якому випадку, це експериментальна медицина, бо ефективність та безпека препарату доведена тільки на тих, хто страждає на діабет, а не на ожиріння. Тобто ми не знаємо, які будуть побічні ефекти в довготривалому періоді”, - попереджає лікарка.

Живіт як пастка: або змиритися, або зробити своєю фішкою

Щодо основних показників краси та здоров’я нашого тіла, важливість індексу маси тіла, з яким усі носяться, не розбираючись у нюансах, на думку Олесі Добрянської, є перебільшеною.

“Це дуже умовна одиниця, адже це лише зріст та вага, але вона не враховує м’язеву тканину, щільність кісткової тканини. Тож, у бодібілдерів буде вважатися ожиріння, а у людей похилого віку, коли м’язева тканина відмирає, а жирової багато, вага буде вважатися нормальною, хоча там ожиріння. 

Увагу від животика можна відвернути стрінгами.
Увагу від животика можна відвернути стрінгами.

"Важливіший показник - об’єм талії, бо це абдомінальний внутрішній жир, який окутує внутрішні органи. І саме він визначає серцево-судинні та метаболічні ризики на кшталт цукрового діабету”, - розповіла дієтологиня.

Говорячи про талію, звісно, не можна не згадати про живіт, адже дівчата ходять на фітнес, правильно харчуються, рахують калорії й нарешті отримують бездоганне тіло, але плаского живота як не було, так і немає. При цьому у масовій культурі можливі великі сідниці, але не зайві животи, а масмаркет шиє плаття, для яких живіт теж не передбачено. Тож сьогодні жіночий живіт - це якесь табу. 

“Це просто одна з жирових пасток, які є у кожного з нас. У когось це щоки або руки, або сідниці, або живіт. Плюс є різні типи відкладання жирової тканини: чоловічий - це живіт, жіночий - це стегна. З цим треба просто змиритись або як Дженіфер Лопес зробити своєю родзинкою, або подумати про фертильність і подякувати. Адже цей жировий прошарок захищає органи малого тазу”. 

Звісно, якщо жінка думає про соціум, а не про себе, є радикальні методи на кшталт кріодеструкції, коли жир виходить під дією холоду, але дієтологи таких крайнощів не радять.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.