Чому дієти допомагають не всім, хто худне: відповідь вам не сподобається

Читать на русском

У старомодного способу схуднути є свої можливості та обмеження - висновок експертів

Читать на русском
еда
Несправедлива арифметика: вага йде, а апетит зростає.

У старомодного способу схуднути є свої можливості та обмеження - висновок експертів

Як панацея для схуднення та оздоровлення організму дієти поступилися місцем новомодним препаратам на основі семаглутида. У ході клінічного дослідження цієї речовини люди, що приймали ліки, втратили близько 15 відсотків ваги на рік, а шанувальники дієти і спорту - всього близько двох відсотків, повідомляє The New York Times.

Але таблетки влаштовують далеко не всіх, і прихильники схуднення за допомогою дієти вірять у її силу. Що вона може, а чого ні – пояснюють експерти.

Через чотири роки – все спочатку?

Більшість людей дійсно позбавляються зайвих кілограмів за допомогою різних дієт - чи то просте обмеження калорій або харчування з низькім вмістом жирів або вуглеводів. Та тут є два "але": схуднення триває не дуже довго, і довгостроковий результат у всіх різний.

У 2018 році було проведено клінічне дослідження, яке тривало рік, за участю 600 осіб. Вони дотримувалися дієти або з низьким вмістом жиру, або низьковуглеводної. Більшість учасників дійсно схудла, але якщо середня втрата ваги склала 6-7 кг, то були й ті, хто втратив 25-30 кг. При цьому близько 15 відсотків, навпаки, ще більше набрали вагу під час дослідження.

На жаль, вчені поки що не можуть відповісти на питання, що допомагає тим, хто зміг утримати результат схуднення. Можливо, це генетика, стан здоров'я чи умови життя – підтримка в сім'ї, стабільна робота та наявність часу на приготування корисної їжі.

Щодо повернення ваги, то, за словами доктора Марії Коллазо-Клавелл, ендокринолога клініки Mayo, зазвичай процес схуднення зупиняється приблизно через шість-вісім місяців. І добре, якщо просто зупиняється, адже великий ризик повернутися у вихідну точку. Згідно з дослідженнями більшість людей протягом чотирьох років повертаються до того, з чого починали.

Мозок боїться виснаження і потребує їжі

На думку фахівця з харчування Національного інституту охорони здоров'я США Кевіна Холла, тіло реагує на схуднення, посилюючи почуття голоду та зменшуючи кількість калорій, що спалюються.

Якщо в цифрах, то на кожні 2 скинуті кілограми метаболізм уповільнюється на 25 калорій на день, а апетит збільшується на 95 калорій на день. Відповідно, чим більше втраченої ваги, тим сильніший голод і повільніший метаболізм.

Схуднувши, наприклад, на 10 кг і бажаючи утримати цей результат, людина повинна постійно менше їсти, оскільки обмін речовин уповільнений, і терпіти голод.

А тут ще підключається мозок, який відчуваючи виснаження запасів енергії, робить почуття голоду нестерпним. І нещасний схудлий здається, а вага швидко повертається.

Ті, хто худне за допомогою таблеток, частково позбавлені повторного набору ваги, оскільки препарати блокують або знижують почуття голоду. Але при перериванні прийому препарату з ними відбувається те саме, що і з тими, хто худне за допомогою дієти.

Якщо інтуїція нагадує піцу, не сперечайтеся з нею!
Якщо інтуїція пропонує піцу, не сперечайтеся з нею!

Ризик втратити радість та зіпсувати стосунки з їжею

Будь-яка дієта – це гойдалка з коливаннями ваги. Наскільки це небезпечно для здоров'я – однозначної відповіді вчені не мають. З одного боку, немає стовідсоткових доказів, що коливання ваги шкідливі. З іншого, деякі дослідження виявили їхній зв'язок із передчасною смертю, серцево-судинними захворюваннями, діабетом II типу та депресією. Хоча і цей результат не є коректним через участь людей, які втратили і набрали вагу через проблеми зі здоров'ям, а не лише через дієту.

Більш реальним є ризик розладу харчової поведінки у довгостроковій перспективі, який у багатьох почався саме з дієти. Підтвердити чи спростувати цей зв'язок ще мають дослідження. Але Кедрін Сонневіль, доцент кафедри дієтології університету Мічігану, побоюється, що у більшості людей, що сидять на дієті, можуть погіршитися відносини з їжею. За умови, якщо вони зациклюватимуться на своєму харчуванні та вазі, шкодячи радості, задоволенням та спілкуванню.

Режим харчування - на все життя

Якщо схуднення не було короткостроковою метою, скинути 10 кг і розслабитися, на жаль, не вдасться. Вага, як відомо, повернеться або навіть збільшиться. Тому залишитись у новій формі надовго можна лише одним способом – внести зміни до свого харчування та життя назавжди.

Що радять дієтологи?

  • По-перше, зменшити споживання ультра-оброблених продуктів, тобто. тих, що не потрібно готувати. Це ковбаса та сосиски, чіпси та снеки, заморожені напівфабрикати, тістечка та торти, фастфуд та цукерки.
  • По-друге, спробувати взяти за основу середземноморську модель харчування, де пріоритет віддається цільнозерновим продуктам, фруктам, овочам, бобовим, горіхам, травам, спеціям та оливковій олії. Джерело тваринного білка – жирна риба, курка чи індичка – рідше. Червоне м'ясо та вершкове масло – майже ніколи.
  • По-третє, поекспериментувати з інтуїтивним харчуванням. Це відмова від обмежувальних дієт та налаштування на інтуїцію, яка керувала харчуванням людини у дитинстві. Вгамовувати голод, а не придушувати його, слухати відчуття ситості, робити паузи під час їжі, щоб оцінити її, насолоджуватися їжею та шукати задоволення від неї.

І, нарешті,  регулярна фізична активність, без якої ніяка перебудова раціону не дасть плідного результату.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.