Під час панічної атаки не слід метушитись, істерити чи кричати.
Останнім часом - після повномасштабного творгнення РФ до України - звідусіль все частіше можна почути про панічні атаки. Цей психічний стан, за словами популярного в Україні лікаря Євгена Комаровського, ще роками проявлятиметься в українців. Саме тому про нього так актуально поговорити. Але спершу слід визначитись із тим, чим панічні атаки відрізняються від панічних станів.
Паніка - це стан, що виникає за наявності реальної загрози й відсутності досвіду справитись із нею. Паніка може виникати, коли ви відчуваєте турбулентність в літаку чи переживаєте повітряну тривогу під час масованого обстрілу, і навіть можете чути вибухи поблизу вас. Цей стан є нормальним для вашого організму.
Панічна атака - ПА - відрізняється від паніки принципово. В цей момент паніка - є, але реальної її причини - немає. При цьому в людини змінюються фізіологічні показники. Вона може відчувати тремтіння, посилене серцебиття, пітливість, підвищення артеріального тиску, страх смерті, відчуття, що божеволіє тощо, задишку.
При наяності хоча би 4 з цих симптомів - вірогідність, що у вас панічна атака - висока, свідчать медики. Важливо не переплутати панічну атаку з нападом ішемічної хвороби серця, для якої також характерний страх.
Різниця полягає в тому, що панічна атака триває недовго - від 10 до 30 хвилин - і проходить сама. При нападі хвороби серця відчувається біль в лівій руці чи під лівою лопаткою. Біль в серці сам не минає. Другий стан небезпечний для вашого життя - в цьому випадку слід викликати швидку.
1. Нормалізуйте дихання. Поверхневе дихання викликає гіпервентиляцію легень, що тільки посилює ПА. Дихайте повільніше й глибше. Дихайте за схемою:
Або просто покладіть руку на живіт і контролюйте власне дихання.
2. Переключіть увагу. Спробуйте відволіктись від контексту, який міг викликати панічну атаку. Перейдіть в іншу кімнату, порахуйте предмети білого кольору тощо. Подзвоніть рідним чи друзям, поговоріть про щось таке, що геть не стосується вашого стану.
3. Розслабляємо м'язи. Зробіть легку зарядку або прогуляйтесь навколо будинку. Фокусуйтесь не на думках, а на тілі.
4. Спалюємо адреналін. Панічна атака обумовлена викидом адреналіну. Тож порада - полежати - не працює. Навпаки, щоб спалити адреналін, вам слід щось робити. Наприклад, поприбирати в квартирі. Але робіть це, не поспішаючи (допоможе і секс, не поспішаючи, - ред.). І не забувайте - від панічної атаки ще жоден НЕ ПОМЕР!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.