Стрес ніколи не викличе виразку шлунка, якщо його обдурити: легкий спосіб

Читать на русском

Одне з досліджень показало - психічна напруга викликає будь-які шлункові хвороби, але не виразку.

Читать на русском
шлунок виразка шлунка болі в шлунку
За оцінками вчених, виразка розвивається у 5-10% людей у ​​всьому світі.

Одне з досліджень показало - психічна напруга викликає будь-які шлункові хвороби, але не виразку.

"Не психуй, а то виразку заробиш!" - про шкідливий вплив стресу ми знали задовго до того, як оселилися у ньому. Просто трохи призабули, оскільки на першому плані у якості наслідків опинилися серцево-судинні хвороби, швидко "помолоділі" інсульти, проблеми з ендокринною та імунною системами. Але у гастроентерологів теж побільшало роботи, і на питання, звідки цей подразнений кишківник або ерозивний гастрит, все частіше можна почути: "А що ви хочете - третій рік живемо в хронічному стресі". Що ж до його зв'язку з виразкою шлунка, він хитро та майстерно завуальований. І за певних умов та обставин стрес здатний довести до крайнощів, повідомляє The New York Times.

Травна система не любить зайвих нервів

Цікаво, що 40 років тому офіційна медицина не визнавала інших причин виникнення виразки шлунка, крім стресу. Почасти і тому, що стресове життя було у багатьох пацієнтів, а лікарі не мали іншого пояснення. Наразі вчені вважають, що цей взаємозв'язок не такий вже однозначний. 

З одного боку, в багатьох пацієнтів, які  потрапляють у лікарню у критичному стані, розвиваються так звані стресові виразки, які можуть руйнувати більші судини та викликати кровотечу.

З іншого боку, немає даних, які підтверджують, що щоденний стрес здатний безпосередньо викликати їх. При цьому зовсім не враховувати його теж не можна, оскільки він точно може стати причиною різних проблем із ШКТ. Синдром подразненого кишківника, важкий кислотний рефлюкс, запальні процеси у кишківнику - стрес із цим добре "справляється". 

Поганий, але могутній вплив стресу поширюється на багато систем в організмі.
Поганий, але могутній вплив стресу поширюється на різні системи в організмі.

Якщо спиратися на дослідження, є великий експеримент, проведений у Південній Кореї за участю 24 тисяч пацієнтів. Вони пройшли тести до рівня стресу, зробили ендоскопію і виявилося, що психічна напруга викликає будь-які шлункові хвороби, але не виразку.

Але й є довгострокове датське дослідження, яке довело, що у людей з високим рівнем стресу ймовірність розвитку виразок протягом наступних 11-12 років була в 2,2 рази вищою, ніж у тих, хто не стресував. 

Виразку провокують "засоби від стресу"

І ось тут, можливо, приховується розгадка: саму хворобу викликає не наявність хронічного напруження, а реакція людини на нього. Під реакцією розуміється не ридання чи биття посуду, а погані звички, що утворюються для "зняття стресу" - алкоголь, куріння, шкідлива їжа та інші залежності, що дають ілюзію відволікання. 

І виходить, що стрес може сприяти розвитку виразки, але у людини в стресі виразка може і не розвинутися, якщо немає інших факторів ризику.

А ось е вони можуть різними, і частина випадків відноситься до бактерії Helicobacter. У людей, що їх проковтнули, імунна система вивільняє запальні клітини, що ушкоджують слизову оболонку шлунково-кишкового тракту.

Іноді "лікування" однієї недуги призводить до виникнення іншої.
Іноді "лікування" однієї недуги призводить до виникнення іншої.

З іншого боку, виразка може розвинутися при регулярному прийомі нестероїдних протизапальних препаратів на кшталт ібупрофену, напроксену та аспірину. Вони можуть дратувати слизову оболонку шлунка та порушувати її захисні механізми, а це небезпека виникнення виразок.

Підвищує ризик розвитку виразки шлунка та уповільнює загоєння вже існуючих виразок куріння. Шкідлива звичка може збільшувати кислотність шлункового соку та знижувати виробництво захисних речовин у слизовій оболонці шлунка.

Дуже дратує її алкоголь у зловживальних дозах, підвищуючи шанси для розвитку запалення та виразок. 

І ще всяке різне “по дрібниці” - вік старше 50 років, спадковість, неправильне харчування, ліки – кортикостероїди, антикоагулянти та препарати на основі калію - збільшують ризик виразки шлунка. А якщо цей набір супроводжується ще й хронічним стресом, процес виникнення цієї хвороби значно пришвидшується.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.